Kategorie - Porady

Pierwszy samochód? Na kogo zarejestrować?

Egzamin na prawo jazdy zdany z pozytywnym wynikiem, pieniądze na pierwsze auto odłożone – teraz czas pomyśleć, na kogo zarejestrować samochód. Ma to znaczenie przede wszystkim dla wysokości składki ubezpieczeniowej, dlatego należy dokładnie przemyśleć swój wybór.

Na siebie

Skoro kupujesz swój pierwszy samochód, to powinien być zarejestrowany na Ciebie. Pozornie wydaje się to oczywiste, jednak polskie realia sprawiają, że wcale tak nie jest. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że młodzi i niedoświadczeni kierowcy bez historii ubezpieczeniowej są traktowani przez towarzystwa jako grupa podwyższonego ryzyka, w związku z czym płacą bardzo dużo za OC. Rejestrując auto wyłącznie na siebie, przygotuj się więc na duże wydatki za polisę – oczywiście o ile nie masz zniżek ubezpieczeniowych, ale skoro kupujesz pierwszy samochód, zakładamy, że nimi nie dysponujesz.

Swoją drogą, pamiętaj, żeby po zakupie samochodu i zapłaceniu za ubezpieczenie jak najszybciej wypowiedzieć polisę wcześniejszego właściciela. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której opłacasz dwie polisy jednocześnie. Dowiedz się więcej o tym, jak uniknąć podwójnego OC.

Na siebie i innego właściciela

Częstym rozwiązaniem, z którego korzystają młodzi i niedoświadczeni kierowcy w celu obniżenia składki ubezpieczeniowej, jest rejestrowanie samochodu zarówno na siebie, jak i drugiego właściciela, który posiada wysokie zniżki za bezszkodową jazdę. Daje to podwójną korzyść: z jednej strony zapewnia niższą składkę niż przy rejestracji auta tylko na siebie, a z drugiej pozwala na wypracowanie zniżek ubezpieczeniowych młodemu lub niedoświadczonemu kierowcy. Wadą tego rozwiązania jest natomiast utrata zniżek przez obu właścicieli w sytuacji, gdy jeden z nich wyrządzi szkodę.

Tylko na innego właściciela

Cześć młodych kierowców bez doświadczenia za kółkiem, chcąc jak najbardziej obniżyć składkę, rejestruje auto wyłącznie na innego właściciela, np. jednego z rodziców, który dysponuje pełnymi zniżkami ubezpieczeniowymi. Patrząc z perspektywy kosztów, to rzeczywiście dobra taktyka, ponieważ pozwala na maksymalne obniżenie składki. Niestety w tym przypadku nie ma co liczyć na wypracowanie zniżek, ponieważ nie są one naliczane, jeżeli nie widnieje się w dowodzie rejestracyjnym. Ponadto za szkody wyrządzone przez młodego kierowcę, który jeździ na co dzień autem, zniżki zostaną odebrane właścicielowi widniejącemu w dowodzie, nawet jeśli nie miał nic wspólnego ze szkodą.

Pamiętaj też, że znalezienie taniego ubezpieczenia ułatwia kalkulator OC i AC na kalkulator-oc-ac.auto.pl. Jeżeli chcesz wykupić polisę, koniecznie skorzystaj z tego narzędzia i wyszukaj najlepszą ofertę.    Data: 2018-07-02
Najnowsze artykuły:

Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty

Polecamy strony: ACT-Natural | Kurczak po chińsku | Prezo.pl | świece na prezent | ...zobacz inne polecane strony