Kategorie - Matka i dziecko

Jak wprowadzić pokarmy stałe do diety malucha?

Rozszerzanie diety niemowlaka to ważny okres rozwojowy. W tym czasie maluch doświadcza nowych smaków i konsystencji, co rzutuje na jego nawyki żywieniowe w przyszłości. Dlatego tak wielu rodziców zastanawia się, jak i od czego zacząć wprowadzanie stałych pokarmów. Podpowiadamy.

Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wyłączne karmienie piersią zalecane jest do 6 miesiąca życia dziecka. Rozszerzanie diety niemowlęcia można jednak rozpocząć po ukończeniu 17 tygodnia życia, ale nie później niż po 26 tygodniu.

Schemat żywienia niemowląt a metoda BLW

Schemat żywienia niemowląt przygotowany przez ekspertów z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiZD) nieco różni się w swoich założeniach od popularnej w ostatnich latach metody BLW (tzw. bobas lub wybór).

Podczas gdy schemat wyraźnie zaleca podawanie pokarmów dostosowanych konsystencją do wieku i umiejętności niemowlęcia, tak metoda BLW odchodzi od podawania przecierów i papek łyżką. Zdaniem twórców etap łyżeczki można z powodzeniem pominąć, wprowadzając natomiast produkty w większych kawałkach („do rączki”), np. pokrojone w słupki warzywa.

Chociaż w metodzie BLW nie ma nic złego, pomijanie etapu łyżeczki wcale nie jest dobre dla rozwoju dziecka. Jak podkreśla wielu specjalistów, podawanie pokarmu właśnie w taki sposób pozwala aktywować wiele istotnych mięśni w obrębie twarzy.

Najpierw warzywa, potem owoce

Rozszerzając dietę niemowlęcia, warto zacząć od wprowadzenia warzyw. Przez pierwsze 2 tygodnie należy podawać maluchowi niewielkie ilości marchewki, ziemniaków, dyni, brokułów itp. Dopiero po tym czasie można wprowadzić pierwsze owoce.

Jeżeli rozszerzanie diety zaczynasz w 6 miesiącu życia dziecka, możesz spróbować podawać maluchowi kawałki owoców lub warzyw – zgodnie z metodą BLW. Na tym etapie u niemowlęcia zaczyna wykształcać się zdolność przeżuwania, co pozwala rozmiękczyć i zmieszać pokarm ze śliną, dzięki czemu kęs jest łatwiejszy do połknięcia.

Czas na mięso, ryby i przetwory mleczne

Po wprowadzeniu warzyw i owoców, czas na kolejne doświadczenia smakowe. W kolejnych tygodniach można już podawać mięso oraz ryby (wyłącznie ze sprawdzonego źródła). Około 7. miesiąca warto wprowadzić pierwsze przetwory mleczne, np. jogurt naturalny, kefir czy twaróg. Z podawaniem mleka krowiego należy wstrzymać się do ukończenia przez malucha 12. miesiąca życia – wcześniej mleko może być jedynie „bazą” do dań, np. budyniu.

Nie należy przy tym zapominać o jajku – można wprowadzić je w całości około 7. miesiąca życia malucha.

Pamiętaj o produktach zawierających gluten

Wprowadzenia glutenu nie należy odkładać w czasie. Nie istnieją żadne badania naukowe, które potwierdzałyby mniejsze ryzyko nietolerancji glutenu u dzieci, które zaczęły spożywać go w późniejszym okresie. Jak pokazuje schemat żywienia, produkty glutenowe w niewielkich ilościach można wprowadzić w dowolnym momencie – jednak nie później niż w 12 miesiącu życia dziecka. Wystarczy, że podasz maluchowi np. kawałek bułki pszennej lub muffinki (bez cukru).

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z rozszerzaniem diety niemowlęcia, korzystaj ze wskazówek zawartych w schemacie żywienia albo konsultuj się z pediatrą.    Data: 2018-06-14
Najnowsze artykuły:

Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty