Informacje - Zdrowie

Rozejścia spojenia łonowego można uniknąć! Sprawdź, co możesz zrobić

W okresie ciąży kobiety uskarżają się na wiele dolegliwości. Chociaż standardem jest ból kręgosłupa, wiele pań cierpi z powodu bólu pojawiającego się podczas chodzenia, dłuższego stania czy nawet siedzenia. Taki dyskomfort towarzyszy często rozejściu spojenia łonowego. Dowiedz się, co to za przypadłość i sprawdź jak jej uniknąć.

Spojenie łonowe jest chrząstką odpowiedzialną za połączenie obu kości łonowych w obrębie miednicy. W okresie ciąży, gdy organizm przygotowuje się do porodu, dochodzi do stopniowego rozszerzania się spojenia. Za dolegliwości bólowe odpowiada rozluźnienie więzadeł, mięśni i stawów, do czego dochodzi pod wpływem działania hormonów ciążowych. Jeżeli dyskomfort jest przejściowy i mija po odpoczynku lub kąpieli, nie ma powodów do zmartwień. Jeśli natomiast ból nie przemija, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyną jest rozejście spojenia łonowego.

 

Rozejście spojenia łonowego – objawy

 

Poza długo utrzymującym się bólem, rozejście spojenia łonowego daje takie objawy jak:

  • promieniowanie bólu do ud oraz okolicy kości krzyżowej
  • tzw. kaczkowaty chód.

Dyskomfort nasila się podczas dźwigania ciężkich przedmiotów czy przy nagłym wstawaniu.

 

Jak zapobiec tej dolegliwości?

 

O fizjologicznym rozejściu spojenia łonowego mówi się wówczas, gdy kości łonowe oddalają się od siebie na odległość do 10 mm. Gdy odległość ta rośnie powyżej 10 mm, mowa o stanie patologicznym. Chociaż na jego powstawanie mają wpływ przede wszystkim predyspozycje osobnicze, można zapobiec tej dolegliwości.

  • Kontroluj przybieranie na wadze

Wśród przyczyn rozejścia spojenia łonowego wymienia się nadwagę jeszcze przed ciążą lub zbyt szybkie przybieranie na wadze już w okresie oczekiwania na dziecko.

Aby uniknąć patologicznego rozejścia, warto zatem zadbać o prawidłowe przyrosty masy ciała w ciąży. Pamiętaj więc, aby jeść dla dwojga, a nie za dwoje.

  • Dużo odpoczywaj

Jeżeli coraz częściej odczuwasz dolegliwości bólowe, staraj się dużo odpoczywać. Musisz na jakiś czas zrezygnować z intensywnego trybu życia – w przeciwnym razie fizjologiczne rozejście przekształci się w stan patologiczny.

  • Nie dźwigaj ciężkich przedmiotów

Noszenie ciężkich przedmiotów w ciąży nie jest wskazane, aczkolwiek nie wszystkie panie stosują się do tej zasady. Jeżeli jednak odczuwasz dolegliwości związane z rozszerzaniem się spojenia łonowego, bezwzględnie zaprzestań noszenia ciężarów – ot, choćby wypełnionej po brzegi siatki z zakupami.

  • Noś specjalny pas ortopedyczny

Jeżeli zmagasz się z patologicznym rozejściem spojenia i znajdujesz się pod kontrolą lekarza, specjalista może zalecić noszenie pasa ortopedycznego. Jego konstrukcja pozwala na stabilizację i odciążenie stawów krzyżowo-biodrowych oraz spojenia łonowego. Nie uciska przy tym rosnącego brzucha, więc noszenie jest bezpieczne dla dziecka.

 

Nie bagatelizuj dolegliwości bólowych w okolicy pachwin i miednicy – szczególnie jeśli utrzymują się przez długi czas. W razie ich wystąpienia, skonsultuj się z ginekologiem, który skieruje Cię na dalszą diagnostykę.

     Data: 2018-05-09


Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Jak kupować buty przez internet?
Zakupy internetowe stały się tak popularne, że przez sieć da się już kupić wszystko. Ubrania, jedzenie, elektronika… To już nikogo nie dziwi. Wiele osób jednak wciąż ma obawy co do kupowania przez internet butów. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? O czym pamiętać, decydując się na zakup obuwia w sklepie internetowym? więcej »
Jakie imprezy Polacy organizują w hotelach?
Trend organizowania różnorakich imprez i uroczystości w hotelach to dość świeża sprawa na polskim gruncie. Dotychczas, mając na względzie szlachecką i chłopską tradycję polską, wszelkiego rodzaju wydarzenia rodzinne organizowano w domach, samodzielnie przygotowując potrawy oraz powitanie dla Gości. Co się zmieniło? I w jakich kwestiach polegamy na hotelach? więcej »
Reumatyzm: jak można walczyć z tą chorobą?
Choroby o podłożu reumatycznym sprawiają wiele bólu, stanowią jednocześnie wielkie obciążenie dla naszej psychiki. Stopniowa utrata samodzielności i coraz większe problemy związane z wykonywaniem prostych czynności sprawiają, że reumatyzm może każdemu z nas poważnie utrudnić życie. więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Hapi Hapi | MiniMili.pl | Życie jak bajka | Medycyna estetyczna | ACT-Natural |