Informacje - Zdrowie

Łuszczyca – kłopotliwe i nieuleczalne schorzenie. Jak się przed nią bronić?

Łuszczyca jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry, której cechą charakterystyczną jest m.in. pojawienie się na ciele czerwonych, wypukłych, łuszczących się plam. Jej podłoże jest w dużej mierze nieprzewidywalne. Na łuszczycę może zachorować każdy, dlatego warto o niej wiedzieć jak najwięcej. Czy da się przed nią obronić? Jakie są jej objawy? A co najważniejsze – czy da się ją całkowicie zwalczyć?

Przyczyny występowania łuszczycy

Łuszczyca dotyka od 1 do 3 proc. populacji w Europie i Stanach Zjednoczonych. W Azji i Afryce jej występowanie jest znacznie rzadsze. Mimo licznych badań, przyczyna łuszczycy jest ciągle nieznana. Wielu naukowców, twierdzi, że jest to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że z niewiadomych przyczyn organizm zaczyna atakować swoje tkanki i tym samym niszczy je. Ponadto, istnieją również teorie rodzinnego oraz genetycznego jej podłoża, ponieważ w wielu przypadkach łuszczyca dotyka członków jednej rodziny. Mimo to, jej sposób dziedziczenia ciągle nie został wyjaśniony. Medycyna wyróżnia 2 typy łuszczycy ze względu na okres jej ujawnienia się. Są to:

  • Typ I łuszczycy – (związany z dziedziczeniem autosomalnym dominującym) ujawnia się do 40 roku życia.
  • Typ II łuszczycy – rozpoczyna się między 50, a 70 rokiem życia.

Objawy i rozpoznanie łuszczycy

Objawem łuszczycy są zazwyczaj płaskie, owalne bądź okrągłe, czerwonobrunatne grudki. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że wyraźnie odgradzają się od reszty skóry, a ponadto są pokryte suchą łuską. Zmiany te swędzą, a czasem nawet wywołują ból. Najczęściej zlokalizowane są na łokciach, kolanach, w okolicy krzyżowej, na pośladkach, dłoniach i stopach oraz na owłosionej skórze głowy. W przypadku pojawienia się takich zmian, należy niezwłocznie udać do dermatologa, który wprowadzi odpowiednie leczenie. Przy rozpoznaniu, lekarz zwraca uwagę na specyficzne zachowanie zmian skórnych, takie jak:

  • Objaw Auspitza – w miejscu zadrapania pojawia się punktowe krwawienie.
  • Objaw świecy stearynowej – po zdrapaniu łusek, powierzchnia wygląda jakby była pokryta warstwą stearyny.
  • Objaw Koebnera – drobny, miejscowy uraz naskórka wywołuje powstanie zmian łuszczycowych, zazwyczaj po około 8 – 14 dniach.
  • Objaw Nikolskiego – polega na spełzaniu naskórka w wyniku potarcia skóry.

Diagnoza i leczenie łuszczycy

W leczeniu łuszczycy, specjaliści zalecają terapię miejscową, której celem jest złagodzenie zmian powstałych na skórze. Jeżeli ta metoda nie skutkuje, podaje się leki doustne. Coraz częściej, w przypadku tej dermatozy, lekarze zwracają również uwagę na stan psychiczny chorego i wówczas leczenie zaczyna obejmować łagodzenie stresu.

Artykuł powstał we współpracy z Centrum Medycznym GeoMedical w Katowicach.    Data: 2018-05-04


Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Jak kupować buty przez internet?
Zakupy internetowe stały się tak popularne, że przez sieć da się już kupić wszystko. Ubrania, jedzenie, elektronika… To już nikogo nie dziwi. Wiele osób jednak wciąż ma obawy co do kupowania przez internet butów. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? O czym pamiętać, decydując się na zakup obuwia w sklepie internetowym? więcej »
Jakie imprezy Polacy organizują w hotelach?
Trend organizowania różnorakich imprez i uroczystości w hotelach to dość świeża sprawa na polskim gruncie. Dotychczas, mając na względzie szlachecką i chłopską tradycję polską, wszelkiego rodzaju wydarzenia rodzinne organizowano w domach, samodzielnie przygotowując potrawy oraz powitanie dla Gości. Co się zmieniło? I w jakich kwestiach polegamy na hotelach? więcej »
Reumatyzm: jak można walczyć z tą chorobą?
Choroby o podłożu reumatycznym sprawiają wiele bólu, stanowią jednocześnie wielkie obciążenie dla naszej psychiki. Stopniowa utrata samodzielności i coraz większe problemy związane z wykonywaniem prostych czynności sprawiają, że reumatyzm może każdemu z nas poważnie utrudnić życie. więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Kosą po patelni | Opycha.pl | ArtMe Ręcznie robiona biżuteria | Kolorowa Ryba | Hapi Hapi |