Informacje - Porady

Scrapbooking, czyli metoda tworzenia i ozdabiania albumów - na czym polega?

Album na zdjęcia wykonany metodą scrapbooking to oryginalna pamiątka na długie lata. Technika ozdabiania bazuje na oklejaniu konkretnego przedmiotu, np.: wstążkami, kolorowym papierem, brokatem, koronką, stemplami czy masą plastyczną. Scrapbooking pozwala tworzyć oryginalne ozdoby, których wykonanie może ograniczać jedynie wyobraźnia.

Scrapbooking - co to jest?

Scrapbooking to technika ozdabiania, kiedyś wyłącznie albumów na zdjęcia, a obecnie również - kartek okolicznościowych, pudełek, notesów, pamiętników czy książek. Metoda pozwala własnoręcznie tworzyć niezwykle oryginalne prace, które mogą posłużyć jako dekoracja do domu czy prezent dla bliskiej osoby. Internetowy scrapbooking sklep to miejsce, gdzie można kupić wszystkie niezbędne akcesoria i materiały do tworzenia, takie jak: ozdobne papiery, formy silikonowe, pieczątki, masy plastyczne, szablony, farby, mazaki, kleje, nity, taśmy, brokat, trymery czy ozdobne naklejki.  

Scrapbooking - do czego wykorzystać?

Ozdabianie metodą scrapbooking pozwala zachować wspomnienia na dłużej oraz wykorzystać różnego rodzaju pamiątki, takie jak: bilety, stary list od przyjaciela, muszelkę z wakacji czy zasuszone płatki kwiatów. Na okładce albumu (albo notesu) można przymocować pamiątkowy przedmiot za pomocą specjalnego kleju lub taśm, a wewnętrzne kartki wypełnić kolorowymi zdjęciami. Kartki dodatkowo można ozdobić wstążkami, koralikami, koronkami czy ozdobnymi pieczątkami. Album na zdjęcia wykonany metodą scrapbooking to pomysł na prowadzenie własnej książki kucharskiej, dziennika uwieczniającego sukcesy w sporcie czy odchudzaniu lub pamiątki z okazji narodzin dziecka. Technikę scrapbooking można również wykorzystać do ozdabiania własnoręcznie przygotowanych zaproszeń ślubnych lub urodzinowych, ramek do zdjęć lub innych dekoracji domowych wnętrz.

Scrapbooking dla początkujących - co kupić?

Aby rozpocząć przygodę ze scrapbookingiem wystarczy skompletować odpowiednią ilość wywołanych fotografii, np. z wakacji oraz dodatkowych pamiątek, jakie będzie można umieścić na okładce czy we wnętrzu albumu. Pusty album, czysty notes czy planner idealnie sprawdzi się jako baza do przyklejania zdjęć. Papier do scrapbookingu ma różną gramaturę, która zwykle wynosi od 100 do 250 g/m2. Im wyższa liczba na opakowaniu, tym grubszy papier. Do przydatnych akcesoriów ułatwiających twórczą pracę należą np.: wykrojniki do papieru, klej magic, ołówek, nożyczki z prostymi lub falowanymi ostrzami (do wycinania ozdobnych krawędzi kartek) lub ozdobny dziurkacz. Album na zdjęcia można ozdabiać różnorodnymi przedmiotami, np.: koronkami, tasiemkami, stemplami, koralikami. Do tworzenia metodą scrapbooking przydają się również: farby, kredki, flamastry, brokaty, masy plastyczne czy silikonowe formy.
Magdalena Bytys    Data: 2018-05-04


Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Jak kupować buty przez internet?
Zakupy internetowe stały się tak popularne, że przez sieć da się już kupić wszystko. Ubrania, jedzenie, elektronika… To już nikogo nie dziwi. Wiele osób jednak wciąż ma obawy co do kupowania przez internet butów. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? O czym pamiętać, decydując się na zakup obuwia w sklepie internetowym? więcej »
Jakie imprezy Polacy organizują w hotelach?
Trend organizowania różnorakich imprez i uroczystości w hotelach to dość świeża sprawa na polskim gruncie. Dotychczas, mając na względzie szlachecką i chłopską tradycję polską, wszelkiego rodzaju wydarzenia rodzinne organizowano w domach, samodzielnie przygotowując potrawy oraz powitanie dla Gości. Co się zmieniło? I w jakich kwestiach polegamy na hotelach? więcej »
Reumatyzm: jak można walczyć z tą chorobą?
Choroby o podłożu reumatycznym sprawiają wiele bólu, stanowią jednocześnie wielkie obciążenie dla naszej psychiki. Stopniowa utrata samodzielności i coraz większe problemy związane z wykonywaniem prostych czynności sprawiają, że reumatyzm może każdemu z nas poważnie utrudnić życie. więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: ArtMe Ręcznie robiona biżuteria | Biolumed | Życie jak bajka | Medycyna estetyczna | Hapi Hapi |