Informacje - Porady

Pomniki i nagrobki naszych bliskich

Przynajmniej raz w życiu, niemal każdy musi zmierzyć się z trudną sytuacją życiową, jaką jest śmierć bliskiej osoby. Takie traumatyczne sytuacje powodują konieczność podejmowania wielu decyzji, a jedną z nich jest wybór nagrobka, który znajdując się na mogile, ma przypominać o zmarłym przez długie lata. Jak wybierać rodzaj pomnika i materiał z jakiego będzie on wykonany?

Zaskakującym może wydawać się fakt, że w kwestii nagrobków i pomników na cmentarzach, tak jak w każdej innej dziedzinie, można zauważyć modowe trendy. Jeszcze kilkanaście lat temu najczęściej decydowano się na pomniki wykonywane z lastriko, a dziś zdecydowanie częściej wybiera się znacznie trwalsze materiały takie, jak: marmur, granit czy piaskowiec.

Zmienił się także sam design pomników, które dziś często są prawdziwymi perełkami małej architektury. Oto garść informacji, która ułatwi wybór rodzaju nagrobka i tym samym ułatwi tę trudną decyzję.

Materiał na nagrobki

Dziś nagrobki i pomniki wykonuje się z różnych materiałów. Najtańszym z nich jest lastriko, a jeszcze nie tak dawno, najwięcej pomników na cmentarzach było zrobionych właśnie z tego materiału.

Lastriko wygląda bardzo dobrze w pierwszym okresie, ale z biegiem czasu zwyczajnie się zużywa, pojawia się coraz więcej ubytków, ponieważ jego odporność na uszkodzenia i warunki atmosferyczne  nie jest duża, a utrzymanie go w czystości sprawia coraz większe problemy.

Obecnie najwięcej nagrobków powstaje z granitu. To kamień naturalny o bardzo dużej wytrzymałości. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i zarysowana.

Płyty wykonane z granitu cechują się idealną gładkością, wyglądają niezwykle elegancko, a zlecający może wybierać pośród wielu kolorów i struktur. Nie ma dwóch identycznych płyt granitowych, a więc każdy nagrobek jest niepowtarzalny.

Nieco droższym materiałem jest marmur i ten ma podobne właściwości do granitu, a jego wygląd jest wyjątkowo dostojny. Marmur to najszlachetniejszy kamień naturalny, który wykorzystywany jest do budowy nagrobków. Gama kolorystyczna marmuru pozwala na projektowanie pomników bardzo eleganckich, o indywidualnym charakterze.

Wysublimowany design wkroczył na cmentarze

Jakiś czas temu pomniki na cmentarzach niewiele różniły się od siebie. Zakłady kamieniarskie posiadały dosłownie kilka wzorów nagrobków, a klienci mogli wybierać tylko z takiej ograniczonej liczby propozycji. Dziś oferta jest bardzo szeroka, a do tego, każdy może przyjść z własną wizją pomnika i najczęściej ona jest realizowana.

Obecnie bryły pomników stają się niezwykle indywidualne. Niektóre z nich są ciągle tradycyjne, ale niektóre z nich mają zaskakujące formy, wiele elementów dekoracyjnych i czasem bardzo ciekawe liternictwo. Często też spotyka się nagrobki o obłych kształtach, co jeszcze jakiś czas temu było zupełnie niemożliwe do zrealizowania.

Z drugiej jednak strony, na cmentarze wkroczył minimalizm, tak modny dziś w wielu innych dziedzinach życia. Coraz częściej więc spotyka się na mogiłach płasko ułożone płyty, na których umieszczono napisy z prostych, niezwykle eleganckich liter.

Nagrobki te wyróżnia szlachetność materiału, z których wykonano płyty. Najczęściej robione są z marmuru, dobieranego szczególnie starannie pod względem faktury i kolorystyki.

Zanim podjęta zostanie decyzja o rodzaju nagrobka, warto wypracować sobie kilka własnych koncepcji, a następnie zasięgnąć opinii fachowców, kryjących się chociażby pod adresem https://www.szczerba-granit.pl.

Ogromny wybór materiałów oraz szerokie możliwości ich obróbki stwarzają pole do realizacji naprawdę ciekawych, indywidualnych projektów. Każda koncepcja musi jednak być zweryfikowana przez profesjonalistów.    Data: 2018-04-26


Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Jak kupować buty przez internet?
Zakupy internetowe stały się tak popularne, że przez sieć da się już kupić wszystko. Ubrania, jedzenie, elektronika… To już nikogo nie dziwi. Wiele osób jednak wciąż ma obawy co do kupowania przez internet butów. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? O czym pamiętać, decydując się na zakup obuwia w sklepie internetowym? więcej »
Jakie imprezy Polacy organizują w hotelach?
Trend organizowania różnorakich imprez i uroczystości w hotelach to dość świeża sprawa na polskim gruncie. Dotychczas, mając na względzie szlachecką i chłopską tradycję polską, wszelkiego rodzaju wydarzenia rodzinne organizowano w domach, samodzielnie przygotowując potrawy oraz powitanie dla Gości. Co się zmieniło? I w jakich kwestiach polegamy na hotelach? więcej »
Reumatyzm: jak można walczyć z tą chorobą?
Choroby o podłożu reumatycznym sprawiają wiele bólu, stanowią jednocześnie wielkie obciążenie dla naszej psychiki. Stopniowa utrata samodzielności i coraz większe problemy związane z wykonywaniem prostych czynności sprawiają, że reumatyzm może każdemu z nas poważnie utrudnić życie. więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Biolumed | Old Timers Garage | Medycyna estetyczna | ArtMe Ręcznie robiona biżuteria | ACT-Natural |