Kategorie - Porady

Pomniki i nagrobki naszych bliskich

Przynajmniej raz w życiu, niemal każdy musi zmierzyć się z trudną sytuacją życiową, jaką jest śmierć bliskiej osoby. Takie traumatyczne sytuacje powodują konieczność podejmowania wielu decyzji, a jedną z nich jest wybór nagrobka, który znajdując się na mogile, ma przypominać o zmarłym przez długie lata. Jak wybierać rodzaj pomnika i materiał z jakiego będzie on wykonany?

Zaskakującym może wydawać się fakt, że w kwestii nagrobków i pomników na cmentarzach, tak jak w każdej innej dziedzinie, można zauważyć modowe trendy. Jeszcze kilkanaście lat temu najczęściej decydowano się na pomniki wykonywane z lastriko, a dziś zdecydowanie częściej wybiera się znacznie trwalsze materiały takie, jak: marmur, granit czy piaskowiec.

Zmienił się także sam design pomników, które dziś często są prawdziwymi perełkami małej architektury. Oto garść informacji, która ułatwi wybór rodzaju nagrobka i tym samym ułatwi tę trudną decyzję.

Materiał na nagrobki

Dziś nagrobki i pomniki wykonuje się z różnych materiałów. Najtańszym z nich jest lastriko, a jeszcze nie tak dawno, najwięcej pomników na cmentarzach było zrobionych właśnie z tego materiału.

Lastriko wygląda bardzo dobrze w pierwszym okresie, ale z biegiem czasu zwyczajnie się zużywa, pojawia się coraz więcej ubytków, ponieważ jego odporność na uszkodzenia i warunki atmosferyczne  nie jest duża, a utrzymanie go w czystości sprawia coraz większe problemy.

Obecnie najwięcej nagrobków powstaje z granitu. To kamień naturalny o bardzo dużej wytrzymałości. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i zarysowana.

Płyty wykonane z granitu cechują się idealną gładkością, wyglądają niezwykle elegancko, a zlecający może wybierać pośród wielu kolorów i struktur. Nie ma dwóch identycznych płyt granitowych, a więc każdy nagrobek jest niepowtarzalny.

Nieco droższym materiałem jest marmur i ten ma podobne właściwości do granitu, a jego wygląd jest wyjątkowo dostojny. Marmur to najszlachetniejszy kamień naturalny, który wykorzystywany jest do budowy nagrobków. Gama kolorystyczna marmuru pozwala na projektowanie pomników bardzo eleganckich, o indywidualnym charakterze.

Wysublimowany design wkroczył na cmentarze

Jakiś czas temu pomniki na cmentarzach niewiele różniły się od siebie. Zakłady kamieniarskie posiadały dosłownie kilka wzorów nagrobków, a klienci mogli wybierać tylko z takiej ograniczonej liczby propozycji. Dziś oferta jest bardzo szeroka, a do tego, każdy może przyjść z własną wizją pomnika i najczęściej ona jest realizowana.

Obecnie bryły pomników stają się niezwykle indywidualne. Niektóre z nich są ciągle tradycyjne, ale niektóre z nich mają zaskakujące formy, wiele elementów dekoracyjnych i czasem bardzo ciekawe liternictwo. Często też spotyka się nagrobki o obłych kształtach, co jeszcze jakiś czas temu było zupełnie niemożliwe do zrealizowania.

Z drugiej jednak strony, na cmentarze wkroczył minimalizm, tak modny dziś w wielu innych dziedzinach życia. Coraz częściej więc spotyka się na mogiłach płasko ułożone płyty, na których umieszczono napisy z prostych, niezwykle eleganckich liter.

Nagrobki te wyróżnia szlachetność materiału, z których wykonano płyty. Najczęściej robione są z marmuru, dobieranego szczególnie starannie pod względem faktury i kolorystyki.

Zanim podjęta zostanie decyzja o rodzaju nagrobka, warto wypracować sobie kilka własnych koncepcji, a następnie zasięgnąć opinii fachowców, kryjących się chociażby pod adresem https://www.szczerba-granit.pl.

Ogromny wybór materiałów oraz szerokie możliwości ich obróbki stwarzają pole do realizacji naprawdę ciekawych, indywidualnych projektów. Każda koncepcja musi jednak być zweryfikowana przez profesjonalistów.    Data: 2018-04-26
Najnowsze artykuły:Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty