Informacje - Zdrowie

Kiedy warto wykonać operację przegrody nosa?

Problemy z krzywą przegrodą nosową dotyczą znacznej części społeczeństwa i w większości przypadków wymagają leczenia operacyjnego. Krzywa przegroda nosowa powoduje wiele utrudnień podczas codziennego funkcjonowania, dlatego warto wiedzieć jakie są przesłanki świadczące o konieczności poddania się zabiegowi oraz czego należy spodziewać się tuż po przeprowadzeniu operacji.

Czym cechuje się krzywa przegroda nosowa?

Przegroda nosowa stanowi przede wszystkim oparcie dla wszystkich tkanek miękkich występujących w obrębie nosa. Ciągnie się niemalże od czubka nosa do samego gardła, a jej skrzywienie może wystąpić w każdym miejscu na całej długości. Pierwszym symptomem świadczącym o jej nieprawidłowej budowie są problemy z oddychaniem. Co więcej, krzywa przegroda nosowa może być niezwykle uciążliwa podczas snu nie tylko dla chorego, ale również dla jego partnera. Objawia się ona uciążliwym chrapaniem każdej nocy.  Będąc rodzicem warto zaobserwować jak oddycha pociecha podczas snu, gdyż już wtedy jest szansa na wykrycie wad przegrody nosowej.

Kiedy przegroda nosowa wymaga operacji?

Wyróżnia się dwa rodzaje skrzywienia przegrody nosowej. Pierwsza z nich ma podłoże czysto genetyczne i ciężko wytłumaczyć przyczyny jej występowania. Drugim czynnikiem mającym wpływ na nieregularny kształt przegrody nosowej są urazy mechaniczne i w niemalże stu procentach przypadków kwalifikują się one do leczenia operacyjnego.

Konieczność operacji pojawia się w momencie występowania przewlekłych infekcji bądź kataru. Jeżeli lekarz stwierdzi, że powodem tego typu problemów jest skrzywiona przegroda nosowa,  zabiegowi należy poddać się bezzwłocznie, gdyż znacząco podniesie on komfort codziennego życia. Co więcej, nieleczony defekt może doprowadzić do poważnych problemów z zatokami oraz uchem środkowym.

Jak wygląda operacja?

Operacja przegrody nosa zwyczajowo przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i polega na korekcie części chrzęstnej i kostnej przegrody, która fachowo zwana jest septoplastyką. Celem przeprowadzania tego typu zabiegów jest wznowienie pełnej drożności nosa oraz przywrócenie odpowiednich właściwości wentylacji organizmu. Zabieg niesie za sobą minimalne ryzyko powikłań oraz nie wymaga długiej rekonwalescencji.    Data: 2018-04-12


Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Jak kupować buty przez internet?
Zakupy internetowe stały się tak popularne, że przez sieć da się już kupić wszystko. Ubrania, jedzenie, elektronika… To już nikogo nie dziwi. Wiele osób jednak wciąż ma obawy co do kupowania przez internet butów. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? O czym pamiętać, decydując się na zakup obuwia w sklepie internetowym? więcej »
Jakie imprezy Polacy organizują w hotelach?
Trend organizowania różnorakich imprez i uroczystości w hotelach to dość świeża sprawa na polskim gruncie. Dotychczas, mając na względzie szlachecką i chłopską tradycję polską, wszelkiego rodzaju wydarzenia rodzinne organizowano w domach, samodzielnie przygotowując potrawy oraz powitanie dla Gości. Co się zmieniło? I w jakich kwestiach polegamy na hotelach? więcej »
Reumatyzm: jak można walczyć z tą chorobą?
Choroby o podłożu reumatycznym sprawiają wiele bólu, stanowią jednocześnie wielkie obciążenie dla naszej psychiki. Stopniowa utrata samodzielności i coraz większe problemy związane z wykonywaniem prostych czynności sprawiają, że reumatyzm może każdemu z nas poważnie utrudnić życie. więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: ArtMe Ręcznie robiona biżuteria | MiniMili.pl | Medycyna estetyczna | Biolumed | Kosą po patelni |