Informacje - Zdrowie

Co z tym smogiem?

W polskim powietrzu znajdują się różne zanieczyszczenia. Najbardziej szkodliwe są drobne, zawieszone w powietrzu pyły PM2,5 oraz PM10 zwane powszechnie smogiem. Mogą one powodować następstwa zdrowotne w postaci problemów z oddychaniem, nieustępującego kaszlu czy nasilenia alergii i astmy. Co więcej, udowodniono, że smog może również niszczyć budynki, na których osiada. Czy można wystąpić o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu wywołany pyłami?

Podstawa prawna odszkodowania za smog

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił, że Polska naruszyła prawo wspólnotowe dotyczące obecności zanieczyszczeń w powietrzu zgodnie z obowiązującą Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady numer: 2008/50/WE z dnia 21 maja 2008 w sprawie czystego powietrza. Podstawowym dokumentem, który reguluje te kwestie w Polsce, jest Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 roku – Prawo Ochrony Środowiska, dlatego osoby ubiegające się o przyznanie odszkodowania za smog mogą powoływać się na obowiązujące przepisy prawa.

Kto odpowiada za szkody wyrządzone przez smog?

Za szkody, które wyrządzają toksyczne pyły, odpowiada Skarb Państwa oraz jednostki samorządów terytorialnych – miasta.

Za co odszkodowanie?

Odszkodowanie można otrzymać w formie zwrotu za opłatę klimatyczną, rekompensaty za uszkodzoną na skutek działania smogu elewację budynku oraz za naruszenie dóbr osobistych – na przykład ograniczenie wychodzenia z domu ze względu na złą, szkodliwą dla zdrowia jakość powietrza.

Przykłady wyroków

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie opłaty klimatycznej naliczanej przez miasto Zakopane turyście było podstawą do wydania wyroku przez Sąd Administracyjny. Miłośnik gór wygrał proces, co pokazuje, że problem jakości powietrza zaczyna być poważnie traktowany przez organy państwowe.

Jakie są koszty procesu i dochodzenia roszczeń w sądzie?

Wspomniany turysta, który wygrał proces z Zakopanem, uzyskał zwrot opłaty klimatycznej, a miasto musiało pokryć opłaty sądowe w wysokości 300,00 złotych. By dowiedzieć się więcej o tym, jak kształtują się koszty, można odwiedzić stronę LexHelper.pl.

Smog może mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Dlatego tak istotne jest nagłośnienie problemu, chociażby poprzez coraz większą ilość spraw sądowych, które doprowadzą do wzrostu świadomości oraz – być może – zaostrzenia przepisów.    Data: 2018-04-05


Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Jak kupować buty przez internet?
Zakupy internetowe stały się tak popularne, że przez sieć da się już kupić wszystko. Ubrania, jedzenie, elektronika… To już nikogo nie dziwi. Wiele osób jednak wciąż ma obawy co do kupowania przez internet butów. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? O czym pamiętać, decydując się na zakup obuwia w sklepie internetowym? więcej »
Jakie imprezy Polacy organizują w hotelach?
Trend organizowania różnorakich imprez i uroczystości w hotelach to dość świeża sprawa na polskim gruncie. Dotychczas, mając na względzie szlachecką i chłopską tradycję polską, wszelkiego rodzaju wydarzenia rodzinne organizowano w domach, samodzielnie przygotowując potrawy oraz powitanie dla Gości. Co się zmieniło? I w jakich kwestiach polegamy na hotelach? więcej »
Reumatyzm: jak można walczyć z tą chorobą?
Choroby o podłożu reumatycznym sprawiają wiele bólu, stanowią jednocześnie wielkie obciążenie dla naszej psychiki. Stopniowa utrata samodzielności i coraz większe problemy związane z wykonywaniem prostych czynności sprawiają, że reumatyzm może każdemu z nas poważnie utrudnić życie. więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Opycha.pl | MiniMili.pl | Hapi Hapi | Kolorowa Ryba | ArtMe Ręcznie robiona biżuteria |