Informacje - Dom i ogród

Jak wybrać drzwi wewnętrzne? Typowe wymiary drzwi.

Planując montaż drzwi wewnętrznych, należy szczególną uwagę zwrócić na odpowiednie wymiarowanie ościeżnicy i otworu drzwiowego. Stanowi to fundament skutecznego montażu, jak również późniejszego wygodnego i satysfakcjonującego użytkowania drzwi. W ofertach sklepów znajdują się drzwi w rozmaitych wymiarach – warto zatem dowiedzieć się, jakie są typowe wymiary drzwi wewnętrznych i jak wybrać odpowiedni rozmiar dla własnych potrzeb.

Wymiary drzwi wewnętrznych – jakie uznawane są za typowe?

Rozpoczynając rozważania o wymiarowaniu drzwi, które mają znaleźć się wewnątrz mieszkania, warto podkreślić, że są one dyktowane przepisami budowlanymi – stąd istnieje standardowy przedział szerokości otworu drzwiowego, który powinien być uwzględniany podczas projektowania wnętrz. Istotne jest gruntowne przemyślenie tej kwestii już na etapie planowania pomieszczeń oraz sposobu ich zagospodarowania i urządzenia. Tylko rzetelny projekt da gwarancję zadowolenia z uzyskanych efektów.

Jakie są typowe wymiary drzwi wewnętrznych? Zazwyczaj montowane są drzwi o szerokości mieszczącej się w przedziale 60 – 100 cm. W przypadku drzwi przesuwnych standardowa szerokość to 80-100 cm. Typowa wysokość drzwi wynosi z kolei 203 cm, jednak nie jest ona niemodyfikowalna – śmiało można zatem dostosować ją do własnych potrzeb i preferencji.

Istotne podczas wyboru są także wymiary ościeżnicy, a dokładnie jej szerokość. Typowe ościeżnice stałe mają szerokość 6-10 cm, z kolei modele regulowane można optymalizować do konkretnych oczekiwań i parametrów ścian oraz otworu drzwiowego.

Jaki wymiar drzwi wybrać?

Wybór szerokości uzależniony jest od przeznaczenia pomieszczenia, do którego drzwi mają prowadzić. Węższe drzwi wybierane są do pomieszczeń gospodarczych, garderoby, ewentualnie łazienki i toalety. Z kolei w pokojach i kuchni montuje się drzwi, których szerokość plasuje się w okolicach 80 cm i powyżej.

Decyzja o wymiarach drzwi wewnętrznych determinuje ostateczny rezultat, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Warto zatem gruntownie przemyśleć tę kwestię. Wąskie drzwi sprawdzą się w mało użytkowanych pomieszczeniach, nie zajmą wiele miejsca, a ich małe wymiary pozwolą na montaż w ograniczonych przestrzennie wnętrzach. Należy jednak pamiętać, że skutecznie utrudnią one wnoszenie przedmiotów o większych gabarytach – w wąskich drzwiach zwyczajnie się one nie zmieszczą.

Podobny problem nie wystąpi w przypadku montażu drzwi szerokich. Jednak te z kolei wymagają większego otworu w ścianie, zabierając niejednokrotnie cenną przestrzeń, która mogłaby być spożytkowana na ustawienie mebli. Ratunkiem w małych pomieszczeniach mogą okazać się drzwi przesuwne, których skrzydło chowa się w ścianie, nie utrudniając eksploatacji wnętrza.

Bez wątpienia wymiary drzwi wewnętrznych należy dostosować do własnych potrzeb, parametrów danego pomieszczenia oraz indywidualnych oczekiwań względem funkcjonalności. Współcześnie można korzystać z szeregu możliwości, co każdemu daje gwarancję odnalezienia rozwiązania idealnego.    Data: 2018-04-04


Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Jak kupować buty przez internet?
Zakupy internetowe stały się tak popularne, że przez sieć da się już kupić wszystko. Ubrania, jedzenie, elektronika… To już nikogo nie dziwi. Wiele osób jednak wciąż ma obawy co do kupowania przez internet butów. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? O czym pamiętać, decydując się na zakup obuwia w sklepie internetowym? więcej »
Jakie imprezy Polacy organizują w hotelach?
Trend organizowania różnorakich imprez i uroczystości w hotelach to dość świeża sprawa na polskim gruncie. Dotychczas, mając na względzie szlachecką i chłopską tradycję polską, wszelkiego rodzaju wydarzenia rodzinne organizowano w domach, samodzielnie przygotowując potrawy oraz powitanie dla Gości. Co się zmieniło? I w jakich kwestiach polegamy na hotelach? więcej »
Reumatyzm: jak można walczyć z tą chorobą?
Choroby o podłożu reumatycznym sprawiają wiele bólu, stanowią jednocześnie wielkie obciążenie dla naszej psychiki. Stopniowa utrata samodzielności i coraz większe problemy związane z wykonywaniem prostych czynności sprawiają, że reumatyzm może każdemu z nas poważnie utrudnić życie. więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Sportera Fitness | Kosą po patelni | Spice Things Up | Życie jak bajka | ACT-Natural |