Kategorie - Dom i ogród

Jaki samodzielnie podłączyć włącznik światła w swoim domu?

Włączniki światła są niezbędne do funkcjonowania każdego domu, sklepu, hurtowni czy fabryki. Większość z nas na co dzień nie przywiązuje do nich większej uwagi, ponieważ nie wymagają one częstej naprawy. Czasem przychodzi jednak moment, kiedy modernizacja wnętrza wymusza na nas wymianę włączników. Jak samodzielnie podłączyć włącznik światła?

Jak podłączyć włącznik światła? Instrukcja, jak bezpiecznie zrobić to samodzielnie krok po kroku

Osoby remontujące swoje mieszkania często zadają pytanie jak podłączyć pojedynczy włącznik światła. Specjaliści z hurtowni elektrycznej Alkan we Wrocławiu spieszą z odpowiedzią! Procedura podłączania włącznika światła okaże się prosta, kiedy poznamy kilka podstawowych zasad. Wcale nie musimy wzywać do tej czynności fachowca. Pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa przez cały czas montowania osprzętu. Pierwszy krok procesu podłączania nowego włącznika światła to wyłączenie obwodu elektrycznego bezpiecznikiem. Jest to bardzo ważne, aby uniknąć porażenia prądem.

Kolejny krok jest zależny od tego, czy najpierw musimy wymontować poprzedni włącznik, czy też nie. Jak wymienić włącznik światła? Po wyłączeniu obwodu elektrycznego zdejmujemy klawisze starego włącznika. Następnie odkręcamy śruby mocujące osprzęt do ściany tak, aby móc wyjąć środek. Kolejno luzujemy zaciski przewodów elektrycznych i wyjmujemy je. I już - wymontowaliśmy włącznik światła.

Następnym krokiem jest podłączenie nowego włącznika światła. Zaczynamy od wsunięcia końców przewodów elektrycznych wystających ze ściany do zacisków sprężynowych lub śrubowych naszego nowego osprzętu. Bardzo ważne jest przy tym to, aby zwrócić uwagę na kolory przewodów. Kolor brązowy, szary lub czarny to wyróżnik przewodu fazowego - musimy złączyć go z czerwonym stykiem włącznika światła (na schematach oznaczanym literą L). Następnie neutralny przewód niebieski (również wystający ze ściany) łączymy ze stykiem 1 z oprawy włącznika. Trzeci przewód w kolorze żółto-zielonym to tak zwany przewód ochronny. Nie trzeba podłączać go do zwykłych opraw włączników światła. Przewód ten możemy więc zawinąć lub zagiąć pod spód.

Umieszczanie włącznika światła w puszce

Kiedy już poprawnie złączymy ze sobą wszystkie przewody elektryczne, należy umieścić nowy włącznik światła w puszce, czyli w osprzęcie, który służy do ochrony połączeń elektrycznych przewodów instalacji elektrycznej. Uważamy przy tym, aby przewody nie wypadły z zacisków. Włącznik należy ustawić poziomo, w pozycji wyłączonego światła. Kiedy to zrobimy, nadchodzi czas na sprawdzenie, czy podłączony przez nas włącznik światła działa prawidłowo. W tym celu włączamy obwód elektryczny bezpiecznikiem i testujemy włącznik, zapalając światło. Jeżeli działa poprawnie, dokręcamy śruby łączące osprzęt i puszkę.

Pozostaje nam na podłączony osprzęt założyć obudowę włącznika. Ramkę dociskamy do ściany tak, aby wszystkie zatrzaski zaskoczyły na swoje miejsca. Ostatnim krokiem jest umieszczenie klawisza włącznika we wgłębieniu. Gotowe!

Publikacja: insane.agency    Data: 2018-03-18
Najnowsze artykuły:

Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty

Polecamy strony: ACT-Natural | Kurczak po chińsku | Prezo.pl | świece na prezent | ...zobacz inne polecane strony