Informacje - Matka i dziecko

Jakie badania warto wykonać w 12 tygodniu ciąży? Zobacz

Prawidłowy przebieg ciąży zależy od wielu czynników. Aby lekarz mógł szybko reagować na ewentualne nieprawidłowości, przyszła mama powinna systematycznie wykonywać badania zlecone podczas każdej wizyty ginekologicznej. Sprawdź, jakie badania należy przeprowadzić w okolicach 12 tygodnia ciąży.

Konieczność wykonywania badań w okresie ciąży wynika z rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP, dawniej Polskie Towarzystwo Ginekologiczne). Na jej podstawie lekarz ginekolog wypisuje skierowania na konkretne badania. Ich rodzaj zależy przede wszystkim od etapu ciąży – inne badania przypadają na 12 tydzień ciąży, a inne – na 20 tydzień czy 35 tydzień.

12 tydzień ciąży – badania obowiązkowe

Jeżeli kończysz już pierwszy trymestr ciąży, najpewniej masz już za sobą długą listę badań. Do 10 tygodnia ciąży trzeba było wykonać m.in. morfologię krwi, badanie ogólne moczu, VDRL (test przesiewowy w kierunku kiły), badanie stężenia glukozy we krwi na czczo czy oznaczyć grupę krwi z przeciwciałami odpornościowymi.

12 tydzień to moment, w którym pojawiają się kolejne zalecenia. Zgodnie z rekomendacjami PTGiP należy w tym okresie ciąży zgłosić się na wizytę kontrolną do ginekologa – lekarz ma obowiązek wykonać:

  • o badanie ogólne: podmiotowe i przedmiotowe
  • o badanie we wziernikach oraz badanie zestawione
  • o pomiar ciśnienia tętniczego krwi
  • o pomiar masy ciała
  • o ocenę pH wydzieliny pochwowej
  • o ocenę ryzyka ciążowego
  • o badanie ultrasonograficzne (USG).

12 tydzień ciąży – badania zalecane

Poza badaniami obligatoryjnymi, lekarz może zaproponować badania nieobowiązkowe, ale zalecane. Zalicza się do nich:

  • badanie ogólne moczu
  • badanie w kierunku wad genetycznych.

Szczególnie istotne jest przeprowadzenie badania w kierunku wad genetycznych, tzw. test podwójny, czyli badanie białka PAPP-A i poziomu beta-hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Dzięki temu można ocenić ryzyko wystąpienia wielu chorób o podłożu genetycznym, np. zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Patau. Całe badanie składa się z trzech części: wywiadu lekarskiego, badania USG (podczas którego dokonuje się m.in. pomiarów długości płodu, częstości uderzeń serca i przezierności karkowej) oraz biochemicznej analizy krwi. Jego wiarygodność wynosi ok. 90%. Badanie to jest całkowicie bezinwazyjne i bezpieczne dla dziecka.

Jak przygotować się do badań w 12 tygodniu?

Do żadnego z badań wykonywanych w 12 tygodniu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wyjątek stanowi jedynie badanie ogólne moczu – należy oddać mocz poranny (najlepiej ze środkowego strumienia).    Data: 2018-03-14


Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Reumatyzm: jak można walczyć z tą chorobą?
Choroby o podłożu reumatycznym sprawiają wiele bólu, stanowią jednocześnie wielkie obciążenie dla naszej psychiki. Stopniowa utrata samodzielności i coraz większe problemy związane z wykonywaniem prostych czynności sprawiają, że reumatyzm może każdemu z nas poważnie utrudnić życie. więcej »
Mapa świata na ścianie - hit czy kit?
Interesujesz się geografią, lubisz podróżować i zastanawiasz się, czy umieszczenie mapy na ścianie nie okaże się kiczem? więcej »
Paznokcie u nóg - jak o nie dbać? Czy podolog w tym pomoże?
Prawidłowa pielęgnacja stóp może zapobiec wielu chorobom, ponieważ codziennie stopy narażone są na duży wysiłek podtrzymywania swojego ciała powinno się bardzo uważnie je obserwować aby w zarodku zapobiec ewentualnym schorzeniom. Podstawą jest pedicure, odpowiednio przycięte paznokcie zapobiegają poważnym problemom zdrowotnym jak wrastanie paznokci, łamliwość płytki. więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Opycha.pl | Życie jak bajka | Old Timers Garage | Spice Things Up | MiniMili.pl |