Kategorie - Zdrowie

Czym zajmuje się podolog?

Osoby, które zmagają się z problemami zdrowotnymi dotyczącymi stóp, wybierają się zazwyczaj do dermatologa, jednak warto wiedzieć o tym, iż specjalistą w tej dziedzinie jest podolog. Kiedy jednak należy wybrać się do podologa i czym konkretnie zajmuje się ten specjalista?

Czym jest podologia?

Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się badaniem zaburzeń, zniekształceń oraz wad funkcji stopy. Niestety niewiele osób wie w ogóle o tym, iż ze wspomnianymi problemami należy wybrać się do podologa, ponieważ ta dziedzina medycyny nie jest jeszcze w Polsce tak rozpowszechniona, jak np. dermatologia.

Z kim współpracuje podolog?

Podolog to specjalista, który wspiera swoją pracą takich lekarzy jak dermatolodzy, ortopedzi, diabetolodzy oraz interniści. Niezwykle ważne jest również to, iż podolog posiada fachową wiedzę do przyjmowania pacjentów z takich grup ryzyka jak reumatycy, cukrzycy oraz osoby zmagające się z hemofilią. Dzięki wizycie u podologa możliwe jest wczesne rozpoznanie różnego rodzaju zagrożeń, a także skierowanie go do odpowiedniego specjalisty. Warto również wiedzieć o tym, iż podolog to lekarz, który posiada bardzo dużą wiedzę dotyczącą pielęgnacji nóg oraz stóp. Z tego też względu każda osoba, która ma problemy z doborem odpowiednich preparatów do pielęgnacji stóp powinna czym prędzej wybrać się do podologa.

Czym zajmuje się podolog?

Pomimo tego, iż podologia to dziedzina medycyny, która w Polsce nie cieszy się jeszcze zbyt dużą popularnością, to jednak warto posiąść, chociaż podstawową wiedzę na temat tego, czym zajmuje się podolog. Wśród głównych zabiegów podologicznych można wymienić przede wszystkim rozpoznawanie i usuwanie kurzajek i odcisków, skracanie paznokci, zabiegi terapeutyczne i poprawiające samopoczucie, usuwanie hiperkeratozy i modzeli, masaż stóp, odbudowę paznokci oraz różnego rodzaju zabiegi na zrogowaciałym naskórku.

Kiedy warto wybrać się do podologa?

Większość osób, która wie czym dokładnie zajmuje się podolog wybiera się do tego specjalisty wyłącznie wtedy, gdy zauważy jakieś niepokojące objawy. Warto jednak wiedzieć o tym, iż do podologa warto wybrać się nieco wcześniej na wizytę konsultacyjną. Bardzo często zdarza się bowiem tak, iż niejedna osoba nie uświadamia sobie, iż odczuwane dolegliwości związane mogą być z defektami stóp. Z tego też względu wizyta konsultacyjna może uchronić przed poważniejszymi konsekwencjami związanymi z problemami ze stopami.

Jak wygląda wizyta w gabinecie podologicznym?

Wizyta u podologa rozpoczyna się od dokładnego wywiadu na temat zdrowia pacjenta, prowadzonego trybu życia oraz upodobań. W następnej kolejności dochodzi do dokładnych oględzin stóp, a w niektórych przypadkach konieczne może się okazać przeprowadzenie specjalistycznych badań. Podolog po postawieniu diagnozy planuje wdrożenie odpowiedniej kuracji, a także przepisuje wszystkie niezbędne produkty pielęgnacyjne. Problemy ze stopami najczęściej związane są z nieodpowiednią higieną, a także noszeniem nieodpowiednio dobranych butów i skarpet. Aby ustrzec się wizyty u podologa warto zadbać o to, aby nosić przewiewne obuwie, a także bawełniane skarpetki. Warto również pamiętać o tym, aby po umyciu stóp dokładnie je osuszyć, w szczególności pomiędzy palcami, aby ustrzec się nieprzyjemnych dolegliwości takich jak np. rozwój chorobotwórczych bakterii. Jeśli chodzi o zalecenia podologa w sprawie sposobów dbania o stopy to równie ważne jest to, aby każdego dnia zmieniać skarpety, wietrzyć buty i zmieniać je co kilka dni, a także, by stosować odpowiednio dobrane kosmetyki do stóp. Zaniedbanie tych zaleceń prowadzi niestety do rozwoju bardzo nieprzyjemnych chorób takich jak np. grzybica, co bardzo często kończy się wizytą u specjalisty oraz długotrwałym leczeniem. Jeśli dana osoba zauważy zatem jakieś niepokojące sygnały związane ze stopami powinna czym prędzej wybrać się do podologa, który po przeprowadzeniu wywiadu i badań pomoże uporać się z problemem.


Artykuł powstał we współpracy z Centrum Medycznym Prima-Med z Krakowa    Data: 2018-01-18
Najnowsze artykuły:

Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty

Polecamy strony: ACT-Natural | Kurczak po chińsku | Prezo.pl | świece na prezent | ...zobacz inne polecane strony