Informacje - Zdrowie

Trądzik – problem nie tylko u nastolatków

Spośród najczęściej występujących chorób skórnych wymienia się między innymi trądzik pospolity. Szacuje się, że problem dotyczy 100% populacji, w wieku 11-30 lat. Choć przekonani jesteśmy o tym, że to problem skórny, z którym zmagają się młodzi ludzie w okresie dojrzewania, tak naprawdę coraz częściej w wieku dorosłym, wiele osób walczy z nieestetycznymi krostkami.

Trądzik u dorosłych może mieć różne podłoże. W grę wchodzą czynniki genetyczne, rozwój bakterii, działanie hormonów czy też nadmierne wytwarzanie łoju. Kluczowym aspektem jest znalezienie przyczyny i indywidualne dostosowanie metod leczenia. Trądzik u dorosłych wiąże się bowiem nie tylko ze zmianami natury estetycznej czy też problemem medycznym. To schorzenie skórne, które w dużym stopniu może wpływać na psychikę człowieka. Skutkując obniżeniem poczucia własnej wartości, zaburzeniami emocjonalnymi, a ostatecznie nawet rozwojem depresji.

Trądzik u dorosłych – skąd się bierze?

Trądzik stanowi schorzenie skórne, które znane było już w starożytności. Wiek XIX przyniósł w pierwszej kolejności metody lecznicze polegające na chemicznym złuszczaniu naskórka, z zastosowaniem rezorcyny, kwasu trójchlorooctowego oraz kwasu karbolowego.

Początkowo o trądziku pospolitym mówiono też – młodzieńczy. Dzielono jego postaci na powierzchowną oraz głęboką. Dopiero wiek XX przyniósł powiązania choroby z zaburzeniami hormonalnymi. Jedną z obecnych przyczyn pojawiania się schorzenia. Zmienił się sposób leczenia, a uwagę zaczęto zwracać zarówno na odpowiednią higienę skóry, jak i dbałość o codzienny jadłospis.

Postępem było wprowadzenie antybiotykoterapii, a względem leczenia miejscowego – metod chirurgicznych, mechanicznych i fizykalnych. Obecnie, gdy poszerzyła się wiedza na ten temat oraz dostępne są rozmaite metody leczenia, co ważne – skuteczne, trądzik został podzielony na wiele więcej typów, a mianowicie:

 • młodzieńczy,

 • ropowiczy,

 • skupiony,

 • bliznowcowy,

 • odwrócony,

 • piorunujący,

 • martwiczy,

 • niemowlęcy,

 • polekowy,

 • zawodowy,

 • kosmetyczny,

 • wiosenny,

 • w wyniku samouszkadzania.

Trądzik u dorosłych nierzadko pojawia się w wyniku złej diety oraz nadmiernego stresu. Im później zaczyna zajmować warstwy skóry, tym trudniej jest z nim walczyć. Zaburzenia hormonalne, choć są wymieniane, jako jedne z czynników, to jednak w przypadku problemu występującego u dorosłych, jest to najrzadsza przyczyna. Jako najważniejsze elementy wymienia się stres, bo to on wpływa na nadmierną produkcję łoju. Z kolei zła dieta, w której przeważają produkty o zbyt wysokim indeksie glikemicznym, powoduje gwałtowny wzrost poziomu insuliny we krwi. Efektem końcowym jest wzmożona produkcja androgenów i nasilony łojotok.

Skuteczny lek na trądzik

U pacjentów stawia się na terapię skojarzoną, która zostaje indywidualnie dopasowana. Dlaczego? Bo trądzik u dorosłych leczony z pomocą antybiotyków oraz dokładając do tego należytą pielęgnację skórną, to zbyt mało. Leczenie opiera się zatem na stosowaniu leków doustnie, a następnie wdraża się leczenie miejscowe, w postaci preparatów do smarowania, które mają w swoim składzie antybiotyki.

Skuteczny lek na trądzik to zatem działanie wielokierunkowe, w tym odpowiednia codzienna pielęgnacja. Produkty kosmetyczne powinny wykazywać działanie silnie nawilżające. Polecane są te, w których składzie znajdziemy retinol, wyciągi z aloesu lub alg, a także witaminy C i E. Do oczyszczania z kolei stosuje się preparaty bazujące na kwasie salicylowym bądź kwasie glikoglikolowym. Jako skuteczny lek na trądzik – stosowany w formie produktów kosmetycznych – sprawdzają się kosmetyki wykazujące działanie antybakteryjne, zwężające pory i hamujące nadmierne wydzielanie łoju.

Trądzik u dorosłych – zmiana stylu życia i jadłospisu

Trądzik u dorosłych wymaga nie tylko odpowiedniego leczenia farmakologicznego czy stosowania dobrze dobranych produktów kosmetycznych. Biorąc pod uwagę, że do jego rozwoju, jak i późniejszego zaostrzenia objawów, mogą się przyczyniać stres i zła dieta, należy podziałać względem tych dwóch aspektów.

Część z sytuacji stresujących można wyeliminować, ograniczyć bądź nauczyć się korzystania z technik relaksacji, które niwelują napięcie. Z kolei z codziennej diety dobrze jest wyłączyć gluten nabiał, alkohol i ostre przyprawy. Unikać także kakao, pokarmów bogatych w jod, czekolady i musztardy.

Połączenie ze sobą wszystkich działań, jest w stanie zaowocować pożądanymi efektami, a jeszcze więcej informacji odnośnie trądziku, znaleźć można pod adresem witryny internetowej https://www.iwostin.pl/pielegnacja-specjalistyczna/artykuly/tradzik-doroslych/.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!



    Data: 2018-01-08


Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Jak kupować buty przez internet?
Zakupy internetowe stały się tak popularne, że przez sieć da się już kupić wszystko. Ubrania, jedzenie, elektronika… To już nikogo nie dziwi. Wiele osób jednak wciąż ma obawy co do kupowania przez internet butów. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? O czym pamiętać, decydując się na zakup obuwia w sklepie internetowym? więcej »
Jakie imprezy Polacy organizują w hotelach?
Trend organizowania różnorakich imprez i uroczystości w hotelach to dość świeża sprawa na polskim gruncie. Dotychczas, mając na względzie szlachecką i chłopską tradycję polską, wszelkiego rodzaju wydarzenia rodzinne organizowano w domach, samodzielnie przygotowując potrawy oraz powitanie dla Gości. Co się zmieniło? I w jakich kwestiach polegamy na hotelach? więcej »
Reumatyzm: jak można walczyć z tą chorobą?
Choroby o podłożu reumatycznym sprawiają wiele bólu, stanowią jednocześnie wielkie obciążenie dla naszej psychiki. Stopniowa utrata samodzielności i coraz większe problemy związane z wykonywaniem prostych czynności sprawiają, że reumatyzm może każdemu z nas poważnie utrudnić życie. więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Biolumed | ArtMe Ręcznie robiona biżuteria | Kosą po patelni | Opycha.pl | Old Timers Garage |