Informacje - Zdrowie

Badanie EKG – co warto o nim wiedzieć?

Jednym z podstawowych badań, za pomocą którego można ocenić stan serca i wykryć choroby układu sercowo-naczyniowego, jest EKG. Na czym polega badanie? Komu szczególnie zaleca się jego wykonanie?

Jest wiele badań, które przeprowadza się u pacjentów celem rozpoznania chorób serca, a EKG jest jednym z nich. Ponieważ badanie jest proste, nie zajmuje wiele czasu i jest bezinwazyjne, jest uznawane za podstawowe badanie kardiologiczne.

Aby przeprowadzić badanie EKG, pacjentowi muszą zostać założone elektrody. Dzięki nim aparatura jest w stanie utrwalić impulsy elektryczne generowane w mięśniu sercowym. Efektem przeprowadzonego badania jest tzw. krzywa EKG. Po jej przeanalizowaniu, lekarz jest w stanie wykryć nieprawidłowości, np. niedokrwienie mięśnia sercowego.

Kiedy zaleca się przeprowadzenie badania EKG?

Pacjenci mogą zgłosić się do lekarza ogólnego lub kardiologa z niepokojącymi objawami. Do takich należą m.in.:

  • ból w klatce piersiowej – jest to objaw charakterystyczny dla zawału serca,
  • kołatanie głowy,
  • zawroty głowy lub zasłabnięcie.

W każdym z tych przypadków pacjent powinien poddać się badaniu EKG, aby sprawdzić, w jakim stanie jest jego serce.

Regularnie na badanie EKG powinni zgłaszać się pacjenci z rozrusznikiem serca i ci, u których rozpoznano arytmię. Ponieważ ryzyko wystąpienia zawału serca wzrasta po 40. roku życia, specjaliści zalecają regularne, aby regularnie badały się osoby, które ukończyły 40 lat.

Rodzaje badań EKG

Wyróżnia się trzy rodzaje badania EKG:

  • EKG spoczynkowe – podczas badania pacjent leży,
  • EKG wysiłkowe – praca serca jest monitorowana podczas wysiłku w postaci np. jazdy na rowerku stacjonarnym,
  • EKG Holter – podczas badania pacjent leży, ale trwa ono znacznie dłużej niż podstawowe badania EKG (spoczynkowe), bo 24 godziny.

O wyborze badania EKG, które zostanie przeprowadzone, decyduje lekarz. Przykładowo EKG Holtera przeprowadza się, gdy u pacjenta podejrzewa się chorobę wieńcową, a na podstawie EKG spoczynkowego nie jest możliwe postawienie jednoznacznej diagnozy.    Data: 2018-01-02Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Mapa świata na ścianie - hit czy kit?
Interesujesz się geografią, lubisz podróżować i zastanawiasz się, czy umieszczenie mapy na ścianie nie okaże się kiczem? więcej »
Paznokcie u nóg - jak o nie dbać? Czy podolog w tym pomoże?
Prawidłowa pielęgnacja stóp może zapobiec wielu chorobom, ponieważ codziennie stopy narażone są na duży wysiłek podtrzymywania swojego ciała powinno się bardzo uważnie je obserwować aby w zarodku zapobiec ewentualnym schorzeniom. Podstawą jest pedicure, odpowiednio przycięte paznokcie zapobiegają poważnym problemom zdrowotnym jak wrastanie paznokci, łamliwość płytki. więcej »
Czerwcowe wydarzenia i imprezy w Narodowym Forum Muzyki
Narodowe Forum Muzyki imienia Witolda Lutosławskiego to jedna z flagowych instytucji kulturalnych Wrocławia. Jest to także nowoczesny obiekt muzyczny z czterema wielofunkcyjnymi salami koncertowymi. Narodowe Forum Muzyki przyciąga nie tylko melomanów - budynek jest przeznaczony także do zwiedzania ze względu na jego imponującą architekturę oraz przestrzenie wystawiennicze. Dowiedz się jakie imprezy i wydarzenia muzyczne odbędą się w NFM w najbliższej przyszłości! więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: ArtMe Ręcznie robiona biżuteria | ACT-Natural | Spice Things Up | Kosą po patelni | Okiem Blondynki |