Informacje - Dom i ogród

Jak wybrać odpowiednie kieliszki do rodzaju wina?

Dopasowując kieliszki do rodzaju degustowanego wina, należy przede wszystkim kierować się ich kształtem. Zdaniem koneserów i znawców, kształt naczynia wpływa na sposób odczuwania smaku i aromatu w trakcie picia danego napoju. Dowiedz się, czym powinniśmy się kierować wybierając kieliszki do konkretnego typu wina.

Kieliszki do czerwonego wina

Do win czerwonych najczęściej używa się dużych, pękatych kieliszków o szerokich czaszach. Krawędzie naczyń zwykle zwężają się do środka. Ten charakterystyczny kształt umożliwia mocnemu, intensywnemu aromatowi czerwonego wina równomiernie rozprzestrzenić się we wnętrzu kieliszka i wokół niego. Rozmiar i kształt naczynia ułatwiają także swobodne zamieszanie napoju, pozwalające uwolnić zapach.

Kieliszki do białego wina

Wina białe, mające delikatniejszy aromat niż wina czerwone, podaje się w smukłych kieliszkach. Szklane naczynia przeznaczone do smakowania tego rodzaju trunku powinny posiadać węższy otwór i smuklejszą nóżkę. Ich boki są proste albo rozszerzające się do zewnątrz, o kształcie tulipana. Lekkie wina białe nie wymagają dłuższego kontaktu z powietrzem, dlatego czasze kieliszków do tego trunku są węższe i mniejsze. Pozwala to na skupienie subtelnego smaku i aromatu na małej powierzchni.

Kieliszki do szampana i win musujących

Charakterystyczny kształt kieliszków przeznaczonych do picia szampana i win musujących wyróżnia się na tle wcześniej opisanych naczyń. Napój z bąbelkami, zaserwowany w podłużnym kielichu o wąskim otworze i długiej nóżce, prezentuje się bardzo efektownie, przez co dodatkowo podkreśla odświętny charakter chwili, w której został podany. Zwężony i wydłużony kształt kieliszków wydobywa subtelny aromat szampana i win musujących, zatrzymując na dłużej bąbelki delikatnie unoszące się do nosa i lekko łaskoczące język.

Grubość i kolor szkła

Wybierając kieliszki do wina należy zwrócić uwagę na grubość szkła, z jakiego zostały wykonane. Lekkie i kruche naczynia z cienkiego szkła są bardziej podatne na pękanie i inne uszkodzenia mechaniczne. Szkło grubsze i solidniejsze gwarantuje trwałość na dłuższy czas. Jeśli zależy nam na tym, by w trakcie degustacji dokładnie przyglądać się barwie wina, zdecydujmy się na kieliszki przezroczyste. Jeżeli jednak traktujemy naczynia jako istotny element wystroju wnętrza i  preferujemy ozdobne warianty, lepiej wybierać dekoracyjne kieliszki z kolorowego szkła.

Eleganckie  kieliszki – serwuj wino z klasą

Podając wino do posiłku w trakcie wystawnej kolacji lub w czasie innej szczególnej okazji, chcemy podkreślić podniosły, uroczysty nastrój i nadać chwilom wyjątkowego charakteru. Warto zatem wybierać naczynia stworzone z dbałością o każdy szczegół i wyróżniające się niebanalnym wzornictwem. Doskonałą propozycją dla smakoszy szlachetnego trunku mogą być eleganckie kieliszki do wina La Rochere. Wysoka jakość szkła, z jakiego zostały stworzone, precyzyjne zdobienia i niestandardowa struktura naczyń, która odbija światło w zachwycający, bajkowy sposób, gwarantują szykowną i wyrafinowaną oprawę dla degustacji.

Wybór właściwych kieliszków do konkretnego rodzaju wina wpływa na nasze doznania w czasie smakowania napoju. Odpowiednio dobrany kieliszek wydobędzie i podkreśli charakterystyczny aromat trunku. Co więcej, stylowe i piękne kieliszki dodadzą degustacjom elegancji i staną się ich znakomitą oprawą.

     Data: 2017-12-20


Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Jak kupować buty przez internet?
Zakupy internetowe stały się tak popularne, że przez sieć da się już kupić wszystko. Ubrania, jedzenie, elektronika… To już nikogo nie dziwi. Wiele osób jednak wciąż ma obawy co do kupowania przez internet butów. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? O czym pamiętać, decydując się na zakup obuwia w sklepie internetowym? więcej »
Jakie imprezy Polacy organizują w hotelach?
Trend organizowania różnorakich imprez i uroczystości w hotelach to dość świeża sprawa na polskim gruncie. Dotychczas, mając na względzie szlachecką i chłopską tradycję polską, wszelkiego rodzaju wydarzenia rodzinne organizowano w domach, samodzielnie przygotowując potrawy oraz powitanie dla Gości. Co się zmieniło? I w jakich kwestiach polegamy na hotelach? więcej »
Reumatyzm: jak można walczyć z tą chorobą?
Choroby o podłożu reumatycznym sprawiają wiele bólu, stanowią jednocześnie wielkie obciążenie dla naszej psychiki. Stopniowa utrata samodzielności i coraz większe problemy związane z wykonywaniem prostych czynności sprawiają, że reumatyzm może każdemu z nas poważnie utrudnić życie. więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Old Timers Garage | Życie jak bajka | Sportera Fitness | Medycyna estetyczna | Opycha.pl |