Kategorie - Matka i dziecko

Czego potrzebuje niemowlę do spania?

Wszyscy świeżo upieczeni rodzice staną przed wyzwaniem urządzenia w domu przestrzeni dla swojego malucha. Czy jednak każdy wie, czego potrzebuje niemowlak do spania?

Przygotowania do zaadaptowania dziecka w domu należy zacząć już przed jego pojawieniem się na świecie. Warto wtedy zadbać o to, by wszystkie potrzebne akcesoria dla niemowlęcia znalazły się w naszym mieszkaniu.

Jedną z najważniejszych kwestii, jakie trzeba poruszyć w naszych przygotowaniach, jest kwestia spania. Brzdąc bowiem potrzebuje wielu różnych rzeczy, by móc spokojnie zasnąć i bez problemu funkcjonować w swoim pokoiku.

Oto krótka lista najważniejszych przyborów do spania:

Wszystkie z nich znajdziecie w sklepie https://heyandplay.pl/category/dla-niemowlat

1. Łóżeczko

Rzecz oczywista, a zarazem kłopotliwa. Bo jak wybrać odpowiednie? Wielu rodziców decyduje się na wspólne spanie z noworodkiem we własnym łóżku. Tej metody warto jednak nie praktykować i od razu zainwestować w odpowiednie miejsce do spania dla dziecka.

W początkowych fazach życia można usypiać brzdąca w kołysce lub specjalnym koszu do tego przeznaczonym. Nadejdzie jednak czas, kiedy takie rozwiązania przestaną się sprawdzać. Wtedy należy zorganizować łóżeczko z prawdziwego zdarzenia – ze szczebelkami i atestem gwarantującym bezpieczeństwo materiałów, z których zostało wykonane.

Po trzecim roku życia malucha należy jednak wymienić jego pierwsze łóżeczko na łóżko bardziej „dorosłe”. W tym wypadku może to być na przykład dziecięce łóżko czy tapczanik o wymiarach 140x70cm lub większych. TUTAJ znajdziesz akcesoria do łóżeczka.

2. Materac

Nie można wyobrazić sobie łóżeczka bez materacu, na którym nasz szkrab smacznie zaśnie. Wybierając jednak odpowiedni dla naszego dziecka – trzeba mieć na uwadze kilka szczegółów. Nie może być on ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Najlepiej, aby był po prostu elastyczny i by posiadał (tak jak w przypadku łóżeczka) odpowiednie atesty.

Odradza się rodzicom kupowanie materaców używanych. Akurat ten element powinien być nowy. Zmniejsza to prawdopodobieństwo chorób u niemowlaka, które wywołują niebezpieczne roztocza oraz kurz. Poza tym – używane materace bardzo często są odkształcone i mogą powodować skrzywienia kręgosłupa.

3. Kołdra i poduszka

Kołderka potrzebna nam będzie w okresie nieco starszego niemowlęctwa. Na początku można usypiać dziecko w rożku lub specjalnym małym śpiworze. Kiedy jednak nasz maluch dorośnie – należy sprawić mu odpowiednią kołdrę. Ważnym czynnikiem przy wyborze jest tutaj wypełnienie kołderki – trzeba zwrócić uwagę, czy nie zadziała uczulająco na naszego szkraba. Dobrze wybrana kołdra jest lekka i na tyle długa, by można było bezproblemowo otulić dziecko z każdej strony (pamiętając jednak, że można je przykrywać tylko do wysokości paszek).

Jeżeli chodzi o poduszkę – przez pierwsze pół roku życia szkraba nie będzie nam ona wcale potrzebna. Wtedy właśnie dziecko narażone jest na uduszenie lub skrzywienie kształtującego się kręgosłupa. Później jednak jak najbardziej można sprawić dziecku poduszeczkę z ulubioną postacią z bajki – jednak należy pamiętać, by była ona stosunkowo płaska i miała możliwość wymiany poszewki.

4. Piżamka

Najlepszym rozwiązaniem w kwestii doboru piżamki dla niemowlaka będą klasyczne body połączone ze śpioszkami. Dzięki takiemu strojowi naszemu dzidziusiowi nie będzie zimno i niewygodnie. A jeśli już o wygodzie mowa…

Na pewno należy zwracać uwagę na różnorodne „zakłócacze komfortu” malucha. W tym celu przed zakupem odpowiednich śpiochów warto je dokładnie przebadać – sprawdzić, czy nie posiadają kłopotliwych metalowych zapięć, które mogą okazać się drażniące, czy też twardego szwu przy kołnierzyku. Podczas układania niemowlaka do snu należy tez pamiętać, by nie zapinać zbyt ciasno jego pieluszki i by pozbyć się ostrych metek z ubranek.

5. Zabawki

A więc to, co maluchy lubią najbardziej! Gama opcji jest naprawdę szeroka. Do najpopularniejszych umilaczy czasu w łóżeczku należą na pewno zawieszane nad dzieckiem karuzele kręcące się w kółko i wygrywające różne melodyjki.

Więcej zabawek dla dzieci znajdziesz TUTAJ.

Poza tym każdym brzdąc powinien posiadać własną maskotkę – misia, z którym będzie spał. Pluszowe zabawki działają kojąco – pomagają pokonać dziecku strach przed pójściem spać czy też przed ciemnością.    Data: 2017-12-10
Najnowsze artykuły:

Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty