Informacje - Zdrowie

Wapń kluczowy w diecie dziecka

Wapń jest kluczowym pierwiastkiem w diecie każdego człowieka. Szczególnie dzieci są narażone na jego niedobory, bo dorastający organizm ma zwiększone potrzeby.

Dlatego rodzice powinni zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę swoich dzieci, aby ich rozwój mógł przebiegać prawidłowo.

 Na co wpływa wapń?

Wapń jest głównym składnikiem zębów i kości, znajduje się tam 99% jego zasobów. Niedostateczna podaż tego pierwiastka może spowodować u dziecka wady postawy oraz próchnicę, a w późniejszych latach nawet osteoporozę.  Jednak nie tylko układ kostny potrzebuje wapnia. Pierwiastek bierze także udział w procesie krzepnięcia krwi, oraz ma wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego oraz mięśni.

Dzieci w różnym wieku mają inne zapotrzebowanie na wapń.  Według zaleceń WHO niemowlęta 0-6 miesięcy powinny spożywać 360 mg wapnia, 6-12 miesięcy 540 mg, dzieci 1-10 lat powinny spożywać ok. 800mg wapnia dziennie.  Osoby mające 11-18 lat powinny przyjmować 1200 mg pierwiastka na dzień.Są to duże ilości, dlatego bez odpowiednio zbilansowanej diety łatwo o niedobory.

 Zalecane produkty

Najlepszym źródłem wapnia są produkty mleczne. Szklanka mleka zawiera aż około 270 mg tego pierwiastka, jest to produkt stosunkowo tani i łatwo dostępny. Jednak coraz więcej dzieci zmaga się z alergiami pokarmowymi, które wykluczają spożywanie nabiału.  Wapń można znaleźć na szczęście także w szeregu innych produktów, są to przede wszystkim ciemnozielone warzywa, jak jarmuż, rukola, brukselka i brokuły. Dużo wapnia znajdziemy też w migdałach, niełuskanym sezamie oraz maku. Aby zwiększyć przyswajalność pierwiastka z ziaren i orzechów należy namoczyć je przed spożyciem.

 Suplementy

Rodzice nie mający pewności czy ich dziecko spożywa odpowiednią ilość wapnia, powinni posiłkować się suplementami na bazie węglanu wapnia. Suplementy można bezpiecznie podawać nastolatkom, które mają zwiększone zapotrzebowanie na pierwiastek. Należy wybierać tylko te preparaty, które dodatkowo wzbogacone są o witaminę D. Poprawia ona absorpcję wapnia, a także utrzymuje jego odpowiedni poziom we krwi.

Czytaj więcej o suplementacji wapnia na stronie http://www.vitrumcalcium.pl/    Data: 2017-12-01


Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Jak kupować buty przez internet?
Zakupy internetowe stały się tak popularne, że przez sieć da się już kupić wszystko. Ubrania, jedzenie, elektronika… To już nikogo nie dziwi. Wiele osób jednak wciąż ma obawy co do kupowania przez internet butów. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? O czym pamiętać, decydując się na zakup obuwia w sklepie internetowym? więcej »
Jakie imprezy Polacy organizują w hotelach?
Trend organizowania różnorakich imprez i uroczystości w hotelach to dość świeża sprawa na polskim gruncie. Dotychczas, mając na względzie szlachecką i chłopską tradycję polską, wszelkiego rodzaju wydarzenia rodzinne organizowano w domach, samodzielnie przygotowując potrawy oraz powitanie dla Gości. Co się zmieniło? I w jakich kwestiach polegamy na hotelach? więcej »
Reumatyzm: jak można walczyć z tą chorobą?
Choroby o podłożu reumatycznym sprawiają wiele bólu, stanowią jednocześnie wielkie obciążenie dla naszej psychiki. Stopniowa utrata samodzielności i coraz większe problemy związane z wykonywaniem prostych czynności sprawiają, że reumatyzm może każdemu z nas poważnie utrudnić życie. więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Kosą po patelni | Kolorowa Ryba | MiniMili.pl | Spice Things Up | Biolumed |