Informacje - Porady

Skuteczne podstawy zarządzania magazynem

W procesie zarządzania magazynem najważniejsza jest skuteczność oraz efektywność takich działań. Oznacza to, że już sam układ magazynu, półek, stelaży, kontenerów powinien być dostosowany do wymogów, oczekiwań i potrzeb firmy oraz jej pracowników obsługujących halę magazynową. Projektowaniem wewnętrznego wyposażenia zajmują się specjaliści już na etapie tworzenia planów hali. Nie oznacza to jednak, że w późniejszych etapach można traktować ten problem po macoszemu.

Systemy magazynowe

Obecnie ze względu na rozwój technologiczny obsługa magazynów, hal magazynowych opiera się na specjalnych systemach inteligentnego zarządzania. To nic innego jak rozbudowane programy komputerowe a nawet aplikacje na urządzenia mobilne, które ułatwiają segregowanie towarów w magazynie oraz ich stały monitoring. Systemy magazynowe pozwalają przede wszystkim na skuteczniejsze zarządzanie posiadanym i składowanym produktem, ale również znacznie skracają czas obsługi magazynu i zwiększają produktywność pracownika.
W jaki sposób? Bajecznie prosto: pracownik nie musi sam szukać towaru po całej hali magazynowej, która może liczyć tysiące metrów kwadratowych. Zamiast tego wystarczy, że wpisze odpowiednią komendę w programie, a ten sam określi miejsce, gdzie znajduje się dany towar. Dodatkowe funkcje inteligentnych systemów magazynowych pozwalają również na wpisywanie innych danych, takich jak data ważności, numer partii, numer zamówienia, terminy dostawy czy wysyłki, a nawet stan skompletowania konkretnych zamówień.

Dostęp mobilny do danych

Zaletą takich elektronicznych inteligentnych systemów jest zdalny dostęp do zamieszczonych w nich danych. Zarządcy magazynów mogą zapomnieć o tonach dokumentów i kilometrach wydruków, które trzeba było przejrzeć, aby znaleźć właściwą fakturę, zlecenie czy informacje o składowanych w hali magazynowej towarach. Elektroniczny system pozwala na dostęp do tych danych z praktycznie każdego komputera lub urządzenia mobilnego, co znacznie ułatwia obsługę magazynu.

Tradycyjne sposoby

W przypadku mniejszych powierzchni magazynowych mogą się sprawdzić również tradycyjne sposoby zarządzania. Chodzi tu o prosty i wręcz banalny system układania towarów, który polega na ich właściwym segregowaniu pod kątem częstotliwości wykorzystywania. Towary chodliwe, często transportowane, zamawiane i sprzedawane umieszcza się w miejscach łatwo dostępnych, na niższych poziomach półek. Z kolei te mniej chodliwe lub z długą datą ważności wędrują na górne półki, gdzie mogą bezpiecznie spoczywać nawet przez długie tygodnie.

Łączony system

Współcześnie w zarządzaniu magazynem bardzo często łączy się te dwie metody: inteligentny, komputerowy system zarządzania z tradycyjnym sposobem układania towarów. Daje to największą efektywność w obsłudze magazynu, ułatwia pracownikom pracę, pozwala uniknąć niepotrzebnego chaosu, skraca czas na transport towarów... Plusy można wymieniać w nieskończoność, jednak ważne jest to, aby w magazynie odpowiednio dostosować stosowany system magazynowy. Dzięki temu można nie tylko bardzo usprawnić proces pracowniczy, ale przede wszystkim zwiększyć finalne zyski poprzez większą efektywność.

Więcej informacji na ten i inne tematy na: Depenbrock.pl    Data: 2017-11-13


Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Jak kupować buty przez internet?
Zakupy internetowe stały się tak popularne, że przez sieć da się już kupić wszystko. Ubrania, jedzenie, elektronika… To już nikogo nie dziwi. Wiele osób jednak wciąż ma obawy co do kupowania przez internet butów. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? O czym pamiętać, decydując się na zakup obuwia w sklepie internetowym? więcej »
Jakie imprezy Polacy organizują w hotelach?
Trend organizowania różnorakich imprez i uroczystości w hotelach to dość świeża sprawa na polskim gruncie. Dotychczas, mając na względzie szlachecką i chłopską tradycję polską, wszelkiego rodzaju wydarzenia rodzinne organizowano w domach, samodzielnie przygotowując potrawy oraz powitanie dla Gości. Co się zmieniło? I w jakich kwestiach polegamy na hotelach? więcej »
Reumatyzm: jak można walczyć z tą chorobą?
Choroby o podłożu reumatycznym sprawiają wiele bólu, stanowią jednocześnie wielkie obciążenie dla naszej psychiki. Stopniowa utrata samodzielności i coraz większe problemy związane z wykonywaniem prostych czynności sprawiają, że reumatyzm może każdemu z nas poważnie utrudnić życie. więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Życie jak bajka | Okiem Blondynki | Old Timers Garage | ACT-Natural | Kolorowa Ryba |