Informacje - Edukacja

Kto może sfinansować studia podyplomowe?

Jeśli pragniesz pogłębić swoją wiedzą i zdobyć nowe umiejętności, studia podyplomowe będą dla ciebie idealną ścieżką rozwoju. W obecnych czasach aby utrzymać swoją pozycję zawodową, jesteśmy zmuszeni stale się dokształcać. Uzyskując dodatkowe wykształcenie, zwiększysz swoje szanse na rynku pracy i wyróżnisz się na tle innych pracowników. Nie każdy może pozwolić sobie na podjęcie takich studiów, a powodem tego może być trudna sytuacja materialna. Istnieje jednak kilka możliwości, dzięki którym stanie się to w pełni możliwe.

Kredyt bankowy

Najprostszym rozwiązaniem jest wzięcie zwykłego kredytu gotówkowego. Musimy posiadać oczywiście zdolność kredytową, która zagwarantuje nam możliwość pobrania pożyczki. Warto wybrać na tyle atrakcyjną ofertę, aby móc rozłożyć ją na niskie raty.

Umowa z pracodawcą

Według kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek ułatwiać swoim pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Koszt studiów podyplomowych może być pokryty przez naszego pracodawcę, natomiast nie ma on takiego obowiązku. Jego pomoc zazwyczaj przejawia się w kierowaniu i równocześnie finansowaniu pracownikom nauki, udzielaniu urlopów szkoleniowych i zawieraniu umów określających prawa i obowiązki obydwu stron.

Pracownik może podjąć studia podyplomowe na podstawie skierowania pracodawcy, ale również w momencie nie posiadania takiego skierowania (§ 2 ust. 3 rozporządzenia), dlatego wszystko zależy od samej decyzji naszego przełożonego.

Nie posiadając skierowania od pracodawcy, pracownik może uzyskać bezpłatny urlop szkoleniowy i zwolnienie z części dnia pracy bez wynagrodzenia, na podstawie porozumienia między pracodawcą i pracownikiem. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie może pokryć części lub całości kosztów nauki. Jeśli wyrazi taką chęć, może zwrócić koszty przejazdu, zakwaterowania, materiałów szkoleniowych, a także całego szkolenia. Nie jest to jednak jego obowiązkiem, a jedynie dobrą wolą.

Dofinansowanie z urzędu pracy

Osoby bezrobotne lub poszukujące pracy mogą ubiegać się o finansowanie studiów przez cały okres ich trwania przez urząd pracy, który jest w stanie pokryć 100% ich kosztów. Kwota ta nie może przekroczyć 300% przeciętnego wynagrodzenia. Student ma również możliwość otrzymania stypendium w wysokości 20% zasiłku dla bezrobotnych.

Środki unijne

Pomocne mogą okazać się także dofinansowania ze środków unijnych. Do skorzystania z nich uprawnieni są nie tylko bezrobotni, ale także osoby pracujące. Kwota dofinansowania różni się w zależności od programu. W celu edukacji musimy zdecydować się na konkretne kierunki, które są objęte dofinansowaniem. Co ważne, podczas studiowania jesteśmy zmuszeni utrzymać status osoby pracującej lub samozatrudnionej.

Jeśli w podjęciu studiów podyplomowych przeszkadza nam brak środków finansowych, nie powinniśmy się poddawać i poszukać odpowiedniego rozwiązania.    Data: 2017-07-19


Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Jak kupować buty przez internet?
Zakupy internetowe stały się tak popularne, że przez sieć da się już kupić wszystko. Ubrania, jedzenie, elektronika… To już nikogo nie dziwi. Wiele osób jednak wciąż ma obawy co do kupowania przez internet butów. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? O czym pamiętać, decydując się na zakup obuwia w sklepie internetowym? więcej »
Jakie imprezy Polacy organizują w hotelach?
Trend organizowania różnorakich imprez i uroczystości w hotelach to dość świeża sprawa na polskim gruncie. Dotychczas, mając na względzie szlachecką i chłopską tradycję polską, wszelkiego rodzaju wydarzenia rodzinne organizowano w domach, samodzielnie przygotowując potrawy oraz powitanie dla Gości. Co się zmieniło? I w jakich kwestiach polegamy na hotelach? więcej »
Reumatyzm: jak można walczyć z tą chorobą?
Choroby o podłożu reumatycznym sprawiają wiele bólu, stanowią jednocześnie wielkie obciążenie dla naszej psychiki. Stopniowa utrata samodzielności i coraz większe problemy związane z wykonywaniem prostych czynności sprawiają, że reumatyzm może każdemu z nas poważnie utrudnić życie. więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Opycha.pl | Spice Things Up | MiniMili.pl | Okiem Blondynki | ACT-Natural |