Informacje - Zdrowie

Higiena intymna ciała

Higiena intymnych części ciała należy do bardzo ważnych zabiegów codziennych kobiety. W organizmie zdrowej kobiety funkcjonują naturalne czynniki ochronne, które zabezpieczają go przed infekcjami. Do nich zaliczamy kwaśny odczyn pochwy (pH), prawidłowe funkcjonowanie gruczołów dokrewnych oraz odruchowy przepływ wydzieliny śluzowej z górnych partii narządu rodnego ku dołowi. Jednak istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na zachwianie funkcjonowania normalnego mechanizmu odpornościowego. Wśród najczęściej występujących przyczyn i objawów należy wymienić:
* płyny, mydła do kąpieli, intymne dezodoranty, pianki plemnikobójcze - ból pochwy, świąd, pieczenie,
* długo przetrzymywane tampony, kapturki antykoncepcyjne - upławy,
* długotrwałe infekcje (drożdżyca, rzęsistkowica, rzeżączka), nadżerki, menopauza, cukrzyca - wpływają na zmianę błony śluzowej pochwy,
* inne: złe odżywianie, długi brak snu, stres, skaleczenia i otarcia błony śluzowej pochwy, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, antybiotyków i zbyt częste podmywanie się - sprzyja powstawaniu infekcji pochwy.
Firma A.T.W. Products przygotowała hypoalergiczne żele do higieny intymnych okolic ciała. Preparaty te stanowią pewnego rodzaju zabezpieczenie przed czynnikami chorobotwórczymi oraz wspomagają leczenie istniejącego stanu chorobowego. Żele należące do serii A.T.W. Hygienic zawierają wiele cennych substancji aktywnych, pochodzących z wyciągów z takich ziół jak; bluszcz, dąb, kasztanowiec, nagietek, przywrotnik, rozmaryn. Choć pisałam już o każdej z wyżej wymienionych roślin w Vademecum zielarza, to dla przypomnienia przybliżę je jeszcze raz.

Bluszcz pospolity Hedera helix. Surowcem leczniczym rośliny są liście. Podstawowym ich składnikiem chemicznym są saponiny trójterpenowe wśród których należy wymienić alfa hederynę i hederę. Ponadto występują w nich flawonoidy (rutyna), fenolokwasy, beta karoten, skopolina. Przetwory z bluszczu mają zastosowanie w zaburzeniach miesiączkowania (pobudzają wystąpienie krwawienia miesięcznego), którym towarzyszą objawy wegetatywne (zmiana nastroju, podenerwowanie).
Dąb Quercus. Surowcem leczniczym jest kora, a głównym jej składnikiem są garbniki katechinowe oraz kwas galusowy i elagowy. Ponadto występują flawonoidy, związki żywicowe i trójterpeny. Preparaty z kory dębu wykazują silne działanie ściągające, o czym pisał też Dioskorides. Korę w postaci odwarów zalecał z dobrym skutkiem, dla kobiet do płukania przy upławach. Dzisiejsza medycyna potwierdza skuteczność działania w upławach, zaleca go także w zapaleniu i świądzie sromu, pochwy i szyjki macicy.
Miłorząb dwuklapowy Ginkgo biloba. To reliktowe drzewo, którego korzenie sięgają ery mezozoicznej dostarcza surowca - liści wysoko cenionego przez medycynę geriatryczną. Podstawowym związkiem aktywnym w surowcu są diterpeny takie jak; ginkgolidy A, B, C, J, M oraz bioflawony; amentoflawon, bilobetyna, ginkgotyna. Odwary przygotowane z liści działają rozszerzająco na obwodowe naczynia krwionośne, zmniejszają także kruchość naczyń.
Kasztanowiec zwyczajny Aesculus hippocastanum. Surowcem leczniczym jest kora. Związkami aktywnymi kasztanowca są flawonoidy, garbniki, karotenoidy. Przetwory wykazują działanie uszczelniające naczynia włosowate, lekko ściągające, przeciwzapalne i bakteriostatyczne.
Nagietek lekarski Calendula officinalis. Surowcem leczniczym są kwiaty o barwie pomarańczowej. Głównym składnikiem surowca są barwniki flawonoidowe, karotenoidy. Ponadto występują w nim; gorycze, saponiny, duże ilości magnezu i witamina C. Nagietek stosowano już w odległym nam wieku XVI, uważając go za skuteczny lek pobudzający miesiączkowanie. Obecna medycyna oficjalna potwierdza to działanie i stosuje go w bolesnym i nieregularnym miesiączkowaniu. W dzisiejszych czasach wzbogacono go o dodatkowe działanie - używany jest do płukań przy upławach, zapaleniu pochwy i szyjki macicy, których przyczyną może być rzęsistek. Przetwory nagietka charakteryzują się silnym działaniem bakteriobójczym, grzybobójczym oraz przeciwzapalnym, gojącym i ochronnym.
Przywrotnik lekarski Alchemilla pastoralis. Surowcem od dawien dawna stosowanym jest ziele. Jego podstawowym związkiem aktywnym są garbniki. Ponadto występują w nim substancje żywicowe, kwasy organiczne, sole mineralne. Przywrotnik to roślina szczególnie przydatna w dolegliwościach kobiecych. Przetwory stosuje się w zaburzeniach cyklu miesiączkowego, w bolesnych i obfitych miesiączkach. Pomocne są w okresie klimakterium. Ulgę przynoszą w upławach i świądzie sromu.
Rozmaryn lekarski Rosmarinus officinalis. Rzymianie zwali go morską rosą- rosa marinus, ponieważ doskonale rósł na nadbrzeżach morskich. Surowcem są liście, które dostarczają olejku eterycznego. Podstawowe jego składniki to: borneol, cyneol, kamfen. Ponadto w liściach występują garbniki, flawonoidy, saponiny i fitosterole. Medycyna ludowa stosowała rozmaryn, jako środek pobudzający krwawienia miesięczne, niekiedy jako poronny. Obecnie zaleca się w zaburzeniach miesiączkowania i stanach zapalnych pochwy.
Hypoalergiczne żele firmy A.T.W. Products oprócz wyciągów ziołowych zawierają i inne związki naturalne, dzięki którym można zapewnić utrzymanie kwaśnego środowiska zmywanych okolic ciała, dostarczyć naturalnych pałeczek kwasu mlekowego, występujących w drogach rodnych kobiety i zmywać zanieczyszczenia bez mydła, korzystając z substancji zmywających -plantacerów.


    Data: 2003-09-04


Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Mapa świata na ścianie - hit czy kit?
Interesujesz się geografią, lubisz podróżować i zastanawiasz się, czy umieszczenie mapy na ścianie nie okaże się kiczem? więcej »
Paznokcie u nóg - jak o nie dbać? Czy podolog w tym pomoże?
Prawidłowa pielęgnacja stóp może zapobiec wielu chorobom, ponieważ codziennie stopy narażone są na duży wysiłek podtrzymywania swojego ciała powinno się bardzo uważnie je obserwować aby w zarodku zapobiec ewentualnym schorzeniom. Podstawą jest pedicure, odpowiednio przycięte paznokcie zapobiegają poważnym problemom zdrowotnym jak wrastanie paznokci, łamliwość płytki. więcej »
Czerwcowe wydarzenia i imprezy w Narodowym Forum Muzyki
Narodowe Forum Muzyki imienia Witolda Lutosławskiego to jedna z flagowych instytucji kulturalnych Wrocławia. Jest to także nowoczesny obiekt muzyczny z czterema wielofunkcyjnymi salami koncertowymi. Narodowe Forum Muzyki przyciąga nie tylko melomanów - budynek jest przeznaczony także do zwiedzania ze względu na jego imponującą architekturę oraz przestrzenie wystawiennicze. Dowiedz się jakie imprezy i wydarzenia muzyczne odbędą się w NFM w najbliższej przyszłości! więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: ArtMe Ręcznie robiona biżuteria | Hapi Hapi | Życie jak bajka | Kolorowa Ryba | Old Timers Garage |