Kategorie - Uroda i kosmetyki

Ochrona skóry zimą

Ciało chronimy warstwą ciepłych ubrań, stopy ciepłym obuwiem, głowę czapką czy kapeluszem, a twarz?

Twarz pozostaje bezbronna i musimy jej pomóc, zapewniając dodatkowy, niewidzialny "płaszcz", który otuli ją szczelnie i uchroni przed skutkami mrozu, wiatru, gwałtownych zmian temperatury, kiedy z nagrzanych, suchych pomieszczeń wychodzimy na zewnątrz. Zima dla naszej skóry to pora nieprzyjazna, o tym nie wolno zapomnieć i za wszelką cenę trzeba ją chronić. Różnice temperatur i wilgotności powietrza stanowią poważne zagrożenie. Zimno i niska wilgotność wywołują silne odwodnienie naskórka, spotęgowane przez wiatr, zmniejszenie wydzieliny łoju, jak również obniżenie a nawet zanik wrażliwości na dotyk. Z kolei zimno i stosunkowo wysoka wilgotność powietrza są przyczynami różnego typu odmrożeń. Ciepło i niska wilgotność mogą powodować wysuszenie, szorstkość, przyspieszone złuszczanie skóry, czemu może towarzyszyć świąd a nawet objawy podrażnienia, a także pękanie bądź rozszerzanie naczynek krwionośnych.

Udział w tych niekorzystnych zjawiskach ma także spadek aktywności gruczołów łojowych, przez co wytwarzany na powierzchni skóry płaszcz lipidowy jest zimą nie wystarczający. W okresie zimy zjawisko "suchej skóry" może dotknąć każdego z nas, ale najbardziej narażone są osoby o skórze wrażliwej i alergicznej, starsze wiekiem i ci, którzy latem niezbyt rozsądnie nadużywali słońca. Dlatego nie dopuszczenie do znacznego zmniejszenia wilgotności jest tak ważne. Różnice między temperaturą w pomieszczeniach zamkniętych a temperaturą powietrza na zewnątrz wynoszą niekiedy 30-40 stopni C (jeśli np. w mieszkaniu mamy 25 st. a na dworze -15). Wpływa to na skórę fatalnie, niszczy ją i przyspiesza proces starzenia. Podobnie jest z wilgotnością. Trudno się dziwić, że nasza skóra nie lubi centralnego ogrzewania, nie lubi gwałtownych zmian temperatury, nie lubi także, co przy okazji warto powiedzieć, mycia mydłem, które zmywa barierę ochronną naskórka i często powoduje podrażnienia. Za to lubi nawilżacze w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych, dużo wody mineralnej do picia i odpowiednie kosmetyki zabezpieczające ją przed stresem termicznym.

Pielęgnować skórę zimą powinien każdy, ale osoby o skórze wrażliwej, skłonnej do pękania naczynek i nerwicy naczyniowej (objawia się stałym, często pojawiającym się rumieniem - wypiekami na policzkach) w szczególności. Mrozy, wiatry, zmiany temperatury są w tym przypadku zabójcze. Należy bardzo uważać, aby po wejściu do pomieszczenia zamkniętego z mroźnego powietrza, nie zbliżać się do źródła ciepła (piec, kominek, kaloryfer) i nie pić bardzo gorących napojów. Gwałtowana zmiana temperatury powoduje pękanie naczynek, a jak ważny i uciążliwy to defekt wszyscy wiemy. Dlatego osoby, które mają tzw. cerę "naczynkową" powinny stosować na noc odpowiednie kosmetyki wpływające na uspokojenie i wzmocnienie naczynek, należy do nich m.in. krem A.T.W. Na...rozszerzone naczynka z oczarem wirginijskim, kasztanowcem i wit. C. Można go również stosować zimą na dzień nałożywszy następnie krem ochronny. Najważniejsze bowiem w tej porze roku są preparaty nawilżające i natłuszczające, które chronią przed wysuszeniem i przed skutkami wyziębienia. Oczywiście wybieramy je w zależności od rodzaju naszej skóry i warunków w jakich przyjdzie nam przebywać. Inny krem ochronny potrzebny jest na narty, a inny na miejską ulicę.

Im skóra bardziej sucha, tym więcej wymaga natłuszczenia, kto ma predyspozycje do przetłuszczania będzie mógł stosować krem mniej tłusty, ale także musi go nakładać, zwłaszcza gdy temperatura spadnie poniżej zera. A.T.W. oferuje swoim klientom bardzo dobry Natłuszczający krem ochronny, którzy tworzy idealną warstwę ochronną, wspomaga regenerację i łagodzi podrażnienia. Zawiera on oleje roślinne, wit. A i E, homeopatyczny wyciąg z Bylicy Boże Drzewko i także, co trzeba podkreślić, naturalne fi ltry UVA i UVB. Ochrona przed promieniami słonecznymi konieczna jest bowiem nie tylko latem, ale także zimą. W szczególnych warunkach warto polecić coś specjalnie extra, a mianowicie Żółtko roślinne, mocno natłuszczające i chroniące przed wiatrem, mrozem i słońcem. Szczególnie wskazane dla cery suchej i wrażliwej oraz do ochrony ust dla każdego. Zapobiega pierzchnięciu i pękaniu delikatnej skóry warg. Zawiera wiele cennych olejów roślinnych, nie zawiera natomiast środków konserwujących i wody. Dla cery mniej wymagającej bardzo dobre będą popularne Softy: Krem regenerujący z arniką górską i łagodząco - regenerujący z wyciągiem z ogórecznika. Jeśli skóra ulegnie silniejszemu podrażnieniu czy odmrożeniu warto sięgnąć po Fitoregulator z nagietka, który wzmacnia i regeneruje skórę oraz chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Warto podkreślić, że każdy z nas może przy niższych temperaturach nakładać dwa kremy, najpierw ten, który używa na co dzień (odżywczy czy nawilżający), a po wchłonięciu drugi, specjalny, „zimowy”. Na noc możemy stosować kremy różne w zależności od potrzeb i rodzaju skóry. Dla cery suchej wskazane są nawilżające, zwłaszcza, że w domu grzeją kaloryfery. Najnowszym tego typu kremem w ofercie A.T.W. jest Derm Basic, krem regenerujący na noc.

Trzeba jeszcze dodać, że dodatkowym zabezpieczeniem dla Pań w okresie zimowym jest makijaż. Podkład, puder, pomadka utrudniają przenikanie niekorzystnych czynników zewnętrznych do naszej skóry. Twarz należy w tym okresie oczyszczać łagodnymi środkami myjącymi, mleczkami, śmietankami, emulsjami, a do tonizowania skóry używać delikatnych toników bez zawartości alkoholu. I w tym przypadku A.T.W. ma wiele do zaproponowania. Zima to trudny okres dla skóry ale opłaca się o nią zadbać, aby zapobiec przykrym skutkom, jakie mogą wystąpić i aby wiosną nasza skóra nie wyglądała na zbyt zmęczoną i zniszczoną

Danuta Wernic
Źródło: Biuletyn ATW 12/2004

    Data: 2005-02-01
Najnowsze artykuły:Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty