RAPORT: Rak Piersi w Polsce

Materiał zewnętrzny

Zachorowalność

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce.

Poniżej tabela pokazująca ilość nowych zachorowań na nowotwór złośliwy piersi u kobiet oraz ilość zgonów z powodu tej choroby:

---REKLAMA ---
RokLiczby bezwzględneWspółczynnik zachorowalności na 100 000 (standaryzowany)PozycjaZgony z powodu raka piersi
19632 47614,6%21 587
19969 68135,9%14 738
200010 98738,8%14 715
200212 000projekcja15 000
201017 403projekcja16 379

Źródło: Nowotwory, Journal of Oncology, Suplement 2, Zasady i wyniki „Programu modelowego skryningu raka piersi i raka szyjki macicy w Polsce, 1999-2000; Warszawa 2002;

Uwagi:

 • w latach osiemdziesiątych Polska należała do krajów niskiego ryzyka w Europie;
 • obecnie należy już zdecydowanie do krajów o średnim stopniu ryzyka;
 • częstość zachorowań na nowotwory złośliwe piersi gwałtownie wzrasta po 35 roku życia, a bardzo wysokie współczynniki utrzymują się do późnego wieku osiągając najwyższy poziom w grupie wieku 75-79 lat;

  Umieralność

  Nowotwory złośliwe piersi u kobiet należą do nowotworów dobrze rokujących.

  Prawdopodobieństwo przeżycia 5-lat w zależności od stadium zaawansowania nowotworu (tabela poniżej):

  Stopień zaawansowaniaStadium zaawansowaniaOdsetek przeżyć 5-letnich
  0przedinwazyjne100%
  Imiejscowe75%
  IIlokoregionalne wczesne50%
  IIIlokoregionalne późne25%
  IVuogólnione5%

  Źródło: Nowotwory, Journal of Oncology, Suplement 2, Zasady i wyniki „Programu modelowego skryningu raka piersi i raka szyjki macicy w Polsce, 1999-2000; Warszawa 2002;

  Polska cechuje się bardzo niekorzystnym rozkładem epidemiologicznym jeśli chodzi o rozpoznanie nowotworów złośliwych piersi u kobiet. W Polsce rozpoznanie nowotworu odbywa się zbyt późno i dlatego Polska odznacza się jednym z najgorszych odsetek przeżyć 5-letnich:

 • USA 80,0%
 • Europa Zachodn. 72,5%
 • Polska 58,3%

  W praktyce oznacza to, że na 1 000 wykrytych nowotworów piersi u kobiet, w USA udaje się uratować 800, w krajach Europy Zachodnie 725 – a w Polsce, niestety, tylko nieco ponad 580.

  Poza tym z powodu zbyt późnego wykrywania nowotworu złośliwego piersi u kobiet w Polsce, w nikłym stopniu można zastosować w leczeniu chirurgicznym operacje oszczędzające (BCT. – z ang. breast conservative therapy), a pomimo rozwoje technik radiologicznego oznaczania węzła wartowniczego (SNB – z ang. Sentinel Node Biopsy) – okazuje się, że nie można odstąpić od pełnego usunięcia węzłów chłonnych.

  Metody wczesnego wykrywania zmian w gruczole piersiowym

  Do metod wczesnego wykrywania raka piersi zalicza się:

 • od 20 roku życia – samobadanie piersi raz w miesiącu;
 • od 30 roku życia – badanie piersi przez lekarza raz w roku;
 • od 35 roku życia – regularne wykonywanie mammografii

  Kobiety z wykrytymi zmianami w piersi wymagają dalszego postępowania diagnostycznego – najczęściej biopsji podejrzanej zmiany.

  Samobadanie piersi przez kobiety

  W 2002 roku Centrum Badań Społecznych przeprowadziło w grupie 509 losowo wybranych kobiet w wieku powyżej 18 lat badania ankietowe na temat samobadania piersi. Wyniki są następujące:

 • 80% ankietowanych kobiet zadeklarowało, że zna metodę samokontroli piersi;
 • 28% podało, że wykonuje to badanie regularnie;

  Uwaga:

  samobadanie piersi oraz badanie piersi przez lekarza należą do badań palpacyjnych. Wykrycie podejrzanej zmiany w piersi za pomocą tych badań jest możliwe, gdy zmiana (guzek) osiąga średnicę CO NAJMNIEJ 1 cm. Wyklucza to bardzo często możliwość uchwycenia zmian na wcześniejszym etapie tj. gdy zmiany kwalifikujemy jako zmiany niepalpacyjnej (niewyczuwalne w badaniu fizykalnym)

  Badania mammograficzne

  Koszt wykonania 1 mammografii (wg: Nowotwory, Journal of Oncology, Suplement 2, Zasady i wyniki „Programu modelowego skryningu raka piersi i raka szyjki macicy w Polscw, 1999-2000; Warszawa 2002) – 69,9 PLN.

  W nowym katalogu świadczeń zdrowotnych ogłoszonym przez NFZ i obowiązującym od 2004 nie ma refundacji na badania mammograficzne.

  Wg zasad zawartych w katalogu badanie mammograficznej ma być składową częścią porady lekarza w poradni chorób piersi (refundacja za wizytę w poradni chorób piersi wynosi w Polsce od 35 do 60 PLN). W efekcie większość kobiet w ogólne nie korzysta z mammografii lub też jest zmuszonych do odpłatnego wykonania mammografii.

  Biopsja piersi

  Około 5%-10% zmian wykrytych w badaniach obrazowych (mammografia, USG piersi) wymaga weryfikacji za pomocą biopsji.

  Tylko 20% spośród wszystkich biopsji piersi potwierdza, że zmiana jest złośliwa. W 80% bioptowane guzki (zmiany np. mikrozwapnienia) okazują się zmianami łagodnymi.

  Aktualny system refundacji wg katalogu świadczeń zdrowotnych NFZ obniżył z 230 do 140 punktów jedną z najnowocześniejszych metod biopsji piersi – mammotomiczną biopsję piersi oraz odebrał możliwość wykonywania jej przez specjalistów z zakresu radiologii, chirurgii ogólnej i ginekologii. W efekcie:

 • mammotomiczną biopsję piersi wykonuje tylko 7 ośrodków onkologicznych w Polsce, które ze względu na wycenę poniżej kosztów materiałowych przez NFZ obniżyły ilość wykonywanych biopsji w porównaniu do roku ubiegłego o 50%;
 • mammotomicznej biopsji piersi nie wykonują 22 ośrodki, które wykonywały te badania przez ostatnie 4 lata;
 • w porównaniu do roku ubiegłego 500 pacjentek miesięcznie (!) nie otrzymuje dostępu do tego badania diagnostycznego

  Koszty leczenia nowotworów piersi

  Wydłużenie 1 roku życia kobiety, u której wykryto raka piersi kosztuje:

 • 4000 PLN – w przypadku zastosowania wszystkich technik diagnostycznych
 • 20000-40000PLN – w przypadku leczenia stadium zaawansowanego

  źródło: Nowotwory, Journal of Oncology, Suplement 2, Zasady i wyniki „Programu modelowego skryningu raka piersi i raka szyjki macicy w Polscw, 1999-2000; Warszawa 2002;

  Polska na tle Europy w zakresie walki z rakiem piersi

  Polska zajęła PRZEDOSTATNIE, 17 miejsce wśród krajów Europy uczestniczących w badaniu Eurocare-2, jeśli chodzi o śmiertelność z powodu raka piersi. Tabela poniżej pokazuje wyniki większości krajów Europy w zakresie 5-letnich przeżyć:

  Polska cechuje się coraz większą zachorowalnością na nowotwór złośliwy piersi – jest to wynik czynników cywilizacyjnych. Nowych zachorowań w Polsce będzie coraz więcej!

  Skuteczność polskiego systemu opieki zdrowotnej w obszarze walki z rakiem piersi mierzy się głównie w postaci 5-letnich przeżyć. Wg tej miary Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie!

  Przyczyny:

  1. Do tej pory brak narodowego programu do walki z rakiem
  2. Obecny system zdrowotny nie promuje metod profilaktyki II stopnia (np. usunięcie mammografiiz katalogu procedur, niewłaściwe uwarunkowania refundacyjne mammotomii)
  3. Obecna profilaktyka w raku piersi w praktyce powszechnej sprowadza się w praktyce do propagowania kultury samobadania piersi to działanie ma bardzo ograniczoną skuteczność profilaktyczną z dwóch zasadniczych powodów:
   • odsetek kobiet stosujących tę metodę będzie zawsze niewystarczający (obecnie 28% kobiet spośród 80% przyznających się do znajomości sposobu badania) oraz fakt, że samobadanie piersi nigdy nie gwarantuje, że każda kobieta stosuje metodę prawidłowo;
   • samobadanie piersi przez kobietę (jak i badanie palpacyjne przez lekarza) nie są w stanie wykryć najwcześniejszych zmian tj. zmian przedinwazyjnych, które gwarantuję 100% wyleczenie
  4. Akcje mammograficzne ad hoc (organizowane przez samorządy, organizacje charytatywne, niektórych pracodawców, również o podłożu politycznym) mają bardzo ograniczone znaczenie, ponieważ:
   • nie są działaniami o charakterze stałym, powtarzalnym;
   • bardzo często są działaniami niedokończonymi z diagnostycznego punktu widzenia (np. ok. 10% kobiet po akcjach mammograficznych, które wymagają jeszcze weryfikacji biopsyjnej są pozostawione same w sobie z niedodiagnozowanym problemem)
   • organizatorzy i sponsorzy takich akcji mają bardzo ograniczoną wiedzę merytoryczną odnośnie wymaganej jakości takich badań i nierzadko powierzają je wykonawcom, którzy nie gwarantują właściwej oceny diagnostycznej (np. niektóre duże zakłady pracy z funduszu świadczeń społecznych sponsorują pewną ilość badań mammograficznych dla swoich pracownic, jednakże wybór pracowni mammograficznej dokonuje się wyłącznie na bazie najniższej ceny za mammografię)

  źródło dla zestawienia badania Eurocare-2: Nowotwory, Journal of Oncology, Suplement 2, Zasady i wyniki „Programu modelowego skryningu raka piersi i raka szyjki macicy w Polsce, 1999-2000; Warszawa 2002;

  Opracowanie:

  lek. med. Grażyna Pietrzyk specjalista chirurgii onkologicznej

  lek. med. Szymon Młynarczyk specjalista chirurgii ogólnej

  0 0 votes
  Oceń wpis
 • ---REKLAMA ---

  Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments