Srebro jest coraz bardziej popularnym materiałem do produkcji biżuterii. W porównaniu do złota jest kilkadziesiąt razy tańsze , przez co projekty w nim wykonywane mogą ze względu na niższe ceny być bardziej orginalne, wręcz awangardowe. Ma jednakże ono o wiele większą podatność na starzenie się pod wpływem różnych czynników zewnętrznych w porównaniu do złota.
Aby biżuteria srebrna jaknajdłużej zachowała swój blask należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- przy jakichkolwiek pracach domowych ściągać biżuterię (przede wszystkich z rąk). Możemy bowiem uszkodzić ją mechanicznie (porysowania), lub chemicznie (np. pęknięcia lutów pod wpływem niektórych detergentów.
- staraj się systematycznie swą biżuterię czyścić. Najlepiej raz w miesiącu przemyć (za pomocą starej szczoteczki do zębów i np. „ludwika” z zanieczyszczeń mechanicznych (kremy, pot, itp.) , a następnie zanurzyć w specjalnym płynie do czyszczenia „scan silver”, przeszczotkować i dokładnie wypłukać. Na tak pielęgnowanej i systematycznie czyszczonej biżuterii, nie będą się tworzyły tlenki metalu których nie da się usunąć domowymi sposobami.
- wyroby rzadko noszone należy przechowywać owinięte w miękką szmatkę w szczelnie zamkniętych torebkach (np. foliowe z zaciskiem strunowym). Dzięki temu ograniczymy dostęp do biżuterii powietrza i zmniejszymy możliwość jej ściemnienia.
- jeżeli jednak spostrzeżesz się że osad który na niej powstał jest tak trwały, że nie możesz go usunąć, spakuj te wyroby i zanieś je do jubilera. Tylko tam będzie można je wyczyścić w fachowy sposób, nie narażając ich na uszkodzenia.
SCAN SILVER
150 ml – usuwa szybko i skutecznie brud, tłuste osady oraz zanieczyszczenia tlenkowe i siarczkowe. Nie zanurzać w nim wyrobów z kamieniami organicznymi (perła, turkus, koral itp.) gdyż mogą zmatowieć. W takim przypadku namoczoną „Scanem” szmatką przetrzeć część metalową nie dotykając kamienia. W wypadku braku pewności co do zachowania się kamienia, zrobić próbkę działania „Scanu” w miejscu niewidocznym.
Źródło: WĘC-Twój Jubiler