Wśród wszystkich drzew owocowych, jakie rosną w naszym regionie geograficznym, największa popularnością cieszą się jabłonie. Spotyka się je w wielu ogrodach i sadach uprawnych, w ogromnej liczbie odmian. Trudno się zresztą dziwić, skoro ich owoce są nie tylko zdrowe, ale też po prostu smaczne.
Wśród gatunków jabłoni można spotkać te o mniejszych lub większych owocach, dodatkowo różniących się między sobą kolorem oraz smakiem. Jednak niezależnie od tego, czy w Twoim sadzie rosną ligole, antonówki, czempiony, czy jeszcze inny gatunek, jedno jest pewne – o drzewa trzeba dbać.
Zadbaj o dobry początek
Co ważne, myślenie o stanie drzew nie powinno zaczynać się gdy pojawi się jakiś problem. Przeciwnie, ich stan warto mieć na względzie już na etapie sadzenia. Wybierając odpowiednie miejsce warto sprawdzić, czy gleba w tym miejscu nie jest zakwaszona. Warto tez usunąć z niej wszelkie chwasty.
Warto też zastanowić się nad terminem sadzenia, ten zaś zależy przede wszystkim od formy sadzonki. Jeśli dysponujemy sadzonkami z okrytym korzeniem, sprawa jest łatwa – działać można w zasadzie przez większość roku (oczywiście oprócz zimy). Sprawa wygląda trochę inaczej, gdy w grę wchodzą „gołe” sadzonki. W takim przypadku najlepszym momentem będzie jesień. Od razu trzeba jednak zastrzec, iż nie może być to być późny listopad – posadzenie drzewek tuż przed nadejściem zimowych chłodów może się dla nich źle skończyć.
„Nakarm” swoje drzewa
Moment sadzenia to jedno, późniejszy wzrost i wydawane plony to zupełnie odrębna sprawa. To, jak wiele i jak dorodne owoce wydadzą drzewa w Twoim sadzie, zależy m.in. od jakości gleby, na której rosną. Drzewa po prostu potrzebują odpowiednich mikro i makroelementów, a jeśli zabraknie ich w ziemi, na której rosną, odbije się to na ich stanie.
Problem ten na szczęście można rozwiązać stosując odpowiednie nawozy. Wybierając takowe masz do wyboru dwie formy: doglebowe lub dolistne. Te drugie, dostępne m.in. na www.arkop.pl, są o tyle warte uwagi, że przy tej samej ilości minerałów, odnotowywana jest wielokrotnie większa skuteczność ich przyswajania.
W zależności od potrzeb i ewentualnych problemów dotykających rośliny, stosowane są różne nawozy. Niektóre mają dużą zawartość konkretnego pierwiastka, inne zawierają cały zestaw mikro i makroelementów wpływających na stan roślin i intensyfikujących zachodzący w nich proces fotosyntezy. Warto z nich korzystać, gdyż „dokarmione” w ten sposób drzewa po prostu dają lepsze plony.