Zaskórniki na twarzy, zwane również wągrami, to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Są nie tylko trudne do usunięcia, ale również bardzo nieestetyczne. Wągry powstają na skórze, gdy pod wpływem wydzielanego sebum i łuszczenia naskórka nasze pory ulegają zatkaniu. Zaskórniki przyjmują zwykle postać czarnych kropeczek, umiejscowionych przeważnie na nosie i brodzie. Istnieje wiele metod walki z wągrami i niedoskonałościami cery. Producenci proponują nam żele, toniki, kremy i maści na usuwanie zaskórników. Ilość tych preparatów jest ogromna i może nieco dezorientować. Poniżej przedstawiamy wybrane metody, które pomogą w walce o nieskazitelną cerę.
Kosmetyki na zaskórniki
Zanim udamy się do dermatologa czy kosmetyczki, zwykle sięgamy po kosmetyki na wągry. Warto wyposażyć się w całą linię specjalistycznych produktów, które w połączeniu zwiększą nasze szanse na pozbycie się niedoskonałości cery.
Żel do mycia twarzy
Preparaty do mycia są bardzo istotne w utrzymaniu równowagi skóry i usuwaniu zaskórników. Dobry żel do mycia twarzy powinien zawierać łagodne składniki myjące dobrane tak, by nie zakłócał on naturalnego pH skóry.
Idealnym produktem do codziennego oczyszczania twarzy jest żel na zaskórniki Garnier Czysta Skóra przeznaczony do cery z tendencją do niedoskonałości. Preparat ten zawiera specjalne mikrogranulki skutecznie oczyszczające pory, zapobiegające przetłuszczaniu się cery i powstawaniu wągrów. Możemy stosować go w codziennej pielęgnacji.
Tonik
Po dogłębnym oczyszczeniu twarzy, warto przemyć ją tonikiem. Idealny tonik powinien mieć właściwości łagodzące i ściągające. Świetnie sprawdzą się tu preparaty na bazie ziół, cytryny lub ogórka. Tonik na bazie octu jabłkowego (1-2 łyżki octu na ok. 10 łyżek wody) możemy zrobić samodzielnie. Taka mikstura ściągnie i oczyści pory, a dodatkowo odmłodzi naszą cerę.
Peeling
Zabieg peelingu jest niezbędny, aby pozbyć się wągrów. Najlepiej wykonywać go 1-2 razy w tygodniu. Peeling z drobinkami złuszczającymi pomaga usunąć zrogowaciały naskórek i oczyszcza pory. Dla osób z cerą wrażliwą i naczynkową polecany jest peeling enzymatyczny.
Dużą popularnością cieszą się obecnie peelingi kawitacyjne oraz peelingi chemiczne, które wykonywane są u dermatologa lub w gabinetach medycyny estetycznej.
Maseczki
Zastosowana po peelingu maseczka obkurczy pory, nawilży i zmatowi skórę oraz złagodzi zaczerwienienia. Szczególnie polecane są maseczki na bazie glinki, błota lub alg. Skuteczne maseczki możemy również zrobić w zaciszu domowym. Popularne i polecane są na przykład maseczki z sody oczyszczonej czy białka kurzego.
Krem do twarzy
Przesuszona cera produkuje zwiększone ilości sebum. Podstawą w walce z wągrami jest zatem dogłębne nawilżenie skóry. Dla cery ze skłonnością do niedoskonałości odpowiednie będą lekkie kosmetyki, które w swoim składzie zawierają substancje regulujące wydzielanie sebum, zapobiegające nadmiernemu łuszczeniu się naskórka oraz antybakteryjne i łagodzące. Wybierając krem do twarzy, warto zwrócić uwagę na takie składniki, jak: cynk, kwas salicylowy, witamina B6, zielona herbata czy kwasy AHA.
Makijaż
Gdy już oczyścimy i nawilżymy naszą skórę, zadbajmy o odpowiednią jakość kosmetyków do makijażu. Pudry i podkłady powinny mieć lekką konsystencję. Zwróćmy uwagę na to, by nie zawierały substancji, które mogą blokować pory, np. talku. Zrezygnujmy z kosmetyków perłowych i rozświetlających, które sprawiają, że rozszerzone pory są jeszcze bardziej widoczne. Warto wyposażyć się w kosmetyki mineralne.