Urządzając łazienkę o niewielkiej powierzchni, musimy szczególnie zwracać uwagę na wielkość poszczególnych urządzeń. Podgrzewacze wody dostępne są w wielu wariantach, różniących się konstrukcją, sposobem działania, zasilaniem, kosztem eksploatacji oraz wyglądem. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Zasilanie
Podgrzewanie wody użytkowej może być połączone z instalacją centralnego ogrzewania, lub też działać w sposób niezależny. W pierwszym przypadku kocioł zazwyczaj umieszczony jest w specjalnym pomieszczeniu, kotłowni. Podgrzewa zarówno wodę krążącą w instalacji centralnego ogrzewania, jak i tę, której używamy podczas mycia. W drugim przypadku system ogrzewania domu oraz instalacja służąca podgrzewaniu wody użytkowej działają rozłącznie. W celu uzyskania ciepłej wody w łazience czy kuchni konieczne jest zamontowanie podgrzewacza. Do wyboru mamy urządzenia zasilane energią elektryczną oraz opalane gazem. Ze względu na ceny prądu, opcja podgrzewacza elektrycznego jest zazwyczaj droższa; koszt zmniejszyć możemy wyłączając podgrzewacz na czas, kiedy nie potrzebujemy ciepłej wody. Sprzęt elektryczny może okazać się jedynym możliwym rozwiązaniem dla pomieszczeń o kubaturze mniejszej niż 6,5 m³. Podgrzewacze gazowe z otwartą komorą spalania nadają się wyłącznie do łazienek o wielkości przekraczającej podany wymiar. Drugi rodzaj urządzeń na gaz, zaopatrzony w komorę spalania zamkniętą, może zostać zainstalowany w łazience o kubaturze co najmniej 8 m³. Zakup podgrzewacza gazowego wiąże się również ze specyficznymi, określonymi przez producentów wymaganiami odnośnie przewodu spalinowego i kanału wentylacyjnego.
Podgrzewacz przepływowy czy pojemnościowy?
Podgrzewacze wody podzielić możemy także ze względu na sposób działania. Urządzenia pojemnościowe, zwane również bojlerami lub zasobnikami, podgrzewają wodę w zbiorniku. Dzięki zastosowaniu termostatu oraz izolowanych ścianek utrzymują stałą temperaturę. Dostępne są bojlery różnej wielkości – dla jednej lub dwóch osób sprawdzi się niewielki zasobnik, który bez trudu umieścić możemy w łazience. Aby nie psuł aranżacji wnętrza, możemy zdecydować się na zabudowanie urządzenia. Możliwe jest także powieszenie podgrzewacza na ścianie, na przykład nad pralką lub nad stojącą szafką, co pozwoli zaoszczędzić miejsce. W przypadku kilkuosobowej rodziny bojler powinien mieć większą pojemność; w takiej sytuacji nie będzie się raczej nadawał do małego pomieszczenia. Jeśli koniecznie chcemy umieścić urządzenie w małej łazience, lepiej wybrać urządzenie przepływowe. Podgrzewacze przepływowe są bowiem dużo mniejsze od bojlerów, ponieważ nie posiadają wbudowanego zbiornika. Podgrzewają wodę przepływającą przez urządzenie.
Parametry techniczne
Wybierając podgrzewacz wody do łazienki, warto zwrócić uwagę na najważniejsze parametry: moc, pojemność, ciśnienie wody, maksymalną temperaturę roboczą oraz wymiary. Moc urządzenia wpływa na skrócenie czasu podgrzewania. Ciśnienie wody określone przez producentów wskazuje na przedział wartości, w którym podgrzewacz przepływowy będzie działał poprawnie.
W małej łazience najlepiej sprawdzi się niewielki podgrzewacz przepływowy. Możemy pokusić się także o zainstalowanie bojlera o małej pojemności, ale tylko w przypadku niewielkiego zapotrzebowania na ciepłą wodę.