Najnowsze badania pokazują, że ludzie chorujący na przewlekłe choroby układu pokarmowego skarżą się również na dolegliwości ze strony gardła i krtani. Szczególnie często ten problem występuje u zawodowych mówców, śpiewaków, nauczycieli i osób żyjących w dużym stresie. Jakie są przyczyny choroby refluksowej i jak z nią walczyć, by dbać o swoje gardło? Podpowiadamy w najnowszym materiale.
Skąd się bierze refluks żołądka
Choroba nazywana coraz częściej zmorą cywilizacyjną od kilku lat zbiera coraz większe żniwa. Chorują na nią coraz młodsi i tak naprawdę ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, jakie ma podłoże. Przyczyn jest powiem wiele, a wśród najpopularniejszych wymieniać można stres, nieprzestrzeganie właściwej diety, anatomiczne nieprawidłowości w samym żołądku oraz przyjmowanie dużej ilości leków. Aby więc zachować ładnie brzmiący głos i zdrowe, gładkie fałdy głosowe, niedrażnione kwasem z żołądka, który znacząco moduluje naszą mowę, musimy o niego dbać. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić i co z nimi zrobić? O tym w dalszej części materiału.
Jakie dolegliwości i zmiany w krtani może wywołać choroba refluksowa?
Jeśli wieczorami męczy Cię kaszel, rano masz chrypkę, często chrząkasz i masz trudności z połykaniem – być może choroba refluksowa dotyczy również Ciebie. Gdy na te dolegliwości składa się również uczucie suchości w ustach, obłożony język, trudności w oddychaniu w nocy, zgaga i odbicia kwaśną treścią pokarmową, musisz jak najszybciej udać się do lekarza. Pamiętaj by nie lekceważyć takich objawów, bo w krótkim czasie mogą one spowodować nie tylko obrzęk fałdów głosowych, ale także owrzodzenia, ziarniaki, zwężenie tylnego odcinka szpary głośni, zapalenie stawu pierścienno-nalewkowatego, czy nawet zwężenie nadgłośniowe i podgłośniowe. Chociaż niewiele Ci to w tym momencie mówi, pamiętaj o tym, by udać się do specjalisty jak najprędzej. Odwlekanie takiej wizyty może przerodzić przewlekły stan zapalny nawet w nowotwór.
Dbanie o gardło w chorobie refluksowej
Prócz specjalistycznego badania nowoczesnym sprzętem endoskopowym, dostępnym w Centrum Słuchu i Mowy „MEDINCUS” – http://www.csim.pl/, które może potwierdzić występowanie choroby refluksowej i jej wpływ na krtań, gardło i nosogardło, zalecane są również środki ostrożności takie jak: jedzenie częstych lecz małych posiłków, rzucenie palenia, spanie z głową uniesioną kilkanaście centymetrów od poziomu łóżka, unikanie jedzenia przed pójściem spać, odstawienie kawy, napojów gazowanych, cytrusów i kwaśnych owoców, tłustych i smażonych potraw, oraz ostrych przypraw. I najważniejsze – nie przyprawianie sobie dodatkowego stresu. Leczenie choroby lekami, przestrzeganie diety oraz zaleceń lekarza przyczyni się do polepszenia komfortu życia oraz stanu gardła i krtani.