Trzymasz w ręku wyniki badań krwi i nie wiesz, co oznaczają parametry ukryte pod kryptonimami P-LCR i PDW? Medyczne terminy to przecież język obcy dla wszystkich, którzy nie są biologami albo lekarzami… Oto krótkie wyjaśnienie tych pojęć oraz kilka słów o tym, jak się ma zróżnicowanie płytek do Twojego zdrowia.
Trombocyty, czyli płytki krwi – czym są i jaką pełnią rolę?
Trombocyty są najmniejszymi ze wszystkich krwinek w naszym organizmie, a ich rola polega na inicjowaniu procesu krzepnięcia krwi. Płytki krwi mają kształt okrągłych lub owalnych dysków. Powstają w szpiku kostnym, w liczbie około 2-4 tysięcy w ciągu 3-12 godzin, a ich żywot w osoczu krwi trwa od 7 do 11 dni – następnie są niszczone w śledzionie (1). Prawidłowa liczba trombocytów wynosi 150,000 – 450,000 na mikrolitr krwi. Jeśli masz ich więcej, stan ten oznacza trombocytozę (nadpłytkowość), natomiast gdy wynik pokazuje mniej niż wyznacza dolna granica, stan ten to trombocytopenia (małopłytkowość). Zaburzenia są następstwem chorób, złych nawyków (nadużywanie alkoholu), mogą też wynikać z przyjmowania niektórych leków.
Parametry P-LCR i PDW – co oznaczają?
Okazuje się, że nie tylko ogólna liczba trombocytów w osoczu krwi ma znaczenie. Płytki krwi różnią się od siebie wielkością i to zróżnicowanie także sygnalizuje, czy z Twoim zdrowiem jest wszystko w porządku.
Parametr P-LCR to skrót angielskiego określenia Platelet large cell ratio, czyli odsetek dużych (lub olbrzymich) płytek krwi (P-LCC), które nie są większe niż 12 fl, a jednocześnie mniejsze niż 30 fl. Jednostka fl oznacza femtolitr, czyli… 0,000000000000001 litra (jego równoważnikiem objętości jest mikrometr sześcienny) (2).
Kiedy wskaźnik P-LCR oznacza normę? Otóż duże płytki nie powinny przekraczać 30% wszystkich trombocytów.
Parametr PDW to wskaźnik anizocytozy płytek krwi, czyli ich zróżnicowania objętościowego. PDW jest bardzo podatny na zmiany, a wahania fizjologiczne wynoszą około 40-60% (3).
Innymi parametrami powiązanymi z płytkami krwi są:
– PLT, czyli ogólna liczba trombocytów w jednostce objętości,
– MPV – średnia objętość trombocytów,
– PCT – płytkokryt, oznaczający stosunek masy płytkowej wobec ogólnej objętości krwi.
Powody podwyższonych wskaźników P-LCR i PDW mogą być różne. Lekarz stawia diagnozę, zestawiając je z innymi parametrami, np. MPV. Jeżeli mają miejsce duże odstępstwa od norm, może to świadczyć np. o anemii (hipoplastycznej lub megaloblastycznej). Jednak nie musisz martwić się na zapas – same wahania P-LCR i PDW nie muszą oznaczać niczego groźnego!
1. Dr n. med. Agata Pardej, Trombocyty, czyli płytki krwi, Opolskie Centrum Onkologii, dostęp: 2.09.2015
2. P-LCR Parameter – Platelet large cell ratio, Medical-Labs, dostęp: 2.09.2015
3. Dr n. med. Agata Pardej, Trombocyty…