O tym, jak ważna jest dzisiaj znajomość języków nikogo nie trzeba przekonywać. Problem stanowi jedynie to, którego języka zacząć się uczyć. Prym nieprzerwanie wiedzie oczywiście angielski, jednak bardzo popularne są też np. hiszpański czy włoski. Dwa języki bardzo do siebie podobne, oba romantyczne i piękne. Który z nich wybrać?
Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, gdyż nie ma konkretnego kryterium wedle którego możemy uznać, który język będzie dla nas np. najłatwiejszy do nauki. Wszystko zależy od konkretnych preferencji danej osoby, jej zdolności językowych czy metody uczenia się. Wybierając język powinniśmy przede wszystkim kierować się własnymi zainteresowaniami. Język to bowiem nie tylko gramatyka czy wkuwanie słówek, ale też historia i kultura, której znajomość jest często znacznym ułatwieniem podczas nauki języka. Wybierając go starajmy się więc znaleźć taki, który po pierwsze najzwyczajniej w świecie bardzo nam się podoba, po drugie taki, który niesie ze sobą coś dla nas interesującego, w którym zawsze będziemy w stanie znaleźć coś ciekawego do przeczytania, obejrzenia czy posłuchania. Warto np. zastanowić się, jakim regionem świata się interesujemy. Jeśli język, którego się uczymy i kultura, z którego się wywodzi będzie naszą pasją to znacznie szybciej przyswoimy język, gdyż nie będzie to tylko nudna nauka, wymuszana na siłę wkuwaniem słówek, lecz także element relaksu i rozrywki. Nie ma lepszej metody na poznanie języka niż zanurzenie się w jego naturalnym środowisku.
Po trzecie warto zastanowić się, który język przyda nam się bardziej w naszym codziennym życiu, z którym mamy do czynienia np. w obecnej pracy, czy który może nam być potrzebny w realizacji przyszłych planów.
Coś, co znacznie ułatwia przyswojenie języka to znajomości. Dobrze jeśli mamy w swoim środowisku nativa speakera z języka, którego chcemy się uczyć. Dzięki temu będziemy mogli poznać język w praktyce, a także ćwiczyć go na dodatkowym konwersacjach ze znajomymi, w luźnym środowisku np. na imprezie. Jeśli ktoś nie posiada znajomych obcokrajowców nic straconego. Istnieją miejsca choćby w internecie, gdzie można za niewielką opłatą umówić się na konwersacje z lektorem z włoskiego czy hiszpańskiego. Często wystarczy po prostu wpisać w wyszukiwarkę odpowiednią frazę np. konwersacje hiszpański i już pojawi nam się kilka ofert spotkań językowych, w realu lub online np. przez skype.
Jeśli chodzi o porównanie obu języków hiszpańskiego i włoskiego to są one na tyle podobne, że Włosi są w stanie zrozumieć Hiszpanów i na odwrót. To, co je różni to wymowa, we włoskim jest znacznie mocniejsza, a akcent wyraźniejszy, znajdziemy tam też dużo fraz wymawianych podobnie do polskich wyrazów z „ś”, czy „ć”. Zarówno hiszpański, jak i włoski mają w sobie wiele z łaciny, więc jeśli ktoś znał wcześniej choć podstawy tego języka to będzie to dla niego sporym ułatwieniem.
Trudno jednoznacznie wskazać, którego języka włoskiego czy hiszpańskiego łatwiej będzie nam się nauczyć. Najlepiej posłuchać obu języków i poczuć, który z nich bardziej do nas przemawia, bardziej nam się podoba, kultura którego kraju jest nam bliższa, czy wreszcie skąd pochodzą nasi znajomi i jakim językiem się posługują oraz który język może się nam bardziej przydać w przyszłej karierze zawodowej. Dużo osób, które wybrały jeden z tych języków z czasem postanawia przyswoić sobie także ten drugi język. Są też tacy, którzy uczą się obu języków naraz. Na korzyść hiszpańskiego może przemawiać to, że na świecie posługuje się nim więcej osób niż włoskim, oprócz Hiszpanii, mamy przecież niemal całą Amerykę Łacińską. To może dać nam większe perspektywy zawodowe, ale z drugiej strony więcej osób się tego języka uczy, co prowadzi do większej konkurencji.
Wybór języka do nauki z pewnością nie należy do łatwych decyzji. Którykolwiek język jednak nie wybierzemy, włoski czy hiszpański, na pewno nie będziemy żałować swojego wyboru, zwłaszcza jeśli naukę połączymy z pasją i dany język oraz jego kulturę uczynimy naszym hobby,