Wczoraj w Warszawie rozpoczęła się X Międzynarodowa Konferencja „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”, która odbywa się z okazji Światowego Dnia AIDS, przypadającego 1 grudnia. Uczestnicy konferencji zastanawiają się jak ludzie żyjący z HIV/AIDS postrzegani są w społeczeństwie, jakie przyznaje im się prawa i czy ze względu na chorobę są w jakiej mierze dyskryminowani.
Z badania Z. Izdebskiego, zrealizowanego przez TNS OBOP na zlecenie KC ds. AIDS wynika, że na przestrzeni 4 ostatnich lat gotowość opieki nad osobą żyjącą z HIV/AIDS zdecydowanie wzrosła: w 2001 roku już blisko 56% badanych deklarowało, że opiekowałoby się osobą żyjącą z HIV/AIDS (w porównaniu do roku 1997 – 33,8%.) Chęć opiekowania się częściej wyrażają osoby młodsze, z wyższym wykształceniem oraz uczące się, wierzące i niepraktykujące, a także niewierzące, mieszkające w dużych miastach i nie będące w związku małżeńskim oraz osoby posiadające stałego partnera seksualnego.
46% badanych – pytanych o prawa osób żyjących z HIV/AIDS – jest zdania, iż powinni mieć oni prawo do zachowania tej informacji w tajemnicy, natomiast jedna czwarta jest zdania, iż informacje takie winno się ujawniać. 71% badanych uważa także, iż ludzie żyjący z HIV/AIDS winni mieć możliwość kontynuowania swojej pracy. Większość badanych (80%) przyznaje im także prawo do większej lub takiej samej opieki medycznej, jak innym poważnie chorym osobom.
Na podstawie pytań o prawa osób żyjących z HIV/AIDS został skonstruowany ogólny wskaźnik postaw dyskryminacyjnych w stosunku do osób żyjących z HIV/AIDS. Z badania TNS OBOP wynika, że poziom akceptacji dla osób żyjących z HIV/AIDS stale rośnie. W 1997 wskaźnik postaw dyskryminacyjnych wyniósł 42%, a w 2001r. obniżył się do 32%. Zaś wśród młodzieży wskaźnik zmniejszył się z 39% do 31%.
„Niewątpliwie bardzo ważnym zjawiskiem na przestrzeni ostatnich lat jest zmiana postaw Polaków wobec osób żyjących z HIV/AIDS. Oczywiście są to jedynie deklaracje, a nie konkretne działania, lecz mimo wszystko sygnalizują zmianę w podejściu Polaków do problematyki HIV/AIDS. Z mojej praktyki lekarskiej wiem, że pacjenci, którzy decydują się powiadomić swoich bliskich o zakażeniu wirusem HIV, nie są przez nich odrzuceni, tak jak to się działo w poprzednich latach. Widać zatem, że zaczynamy powoli oswajać się z tym problemem” – komentuje prof. Zbigniew Izdebski, autor badania.
Źródło – SerwisPrasowy.pl