Z roku na rok rośnie liczba pacjentek niezadowolonych z wyglądu swoich miejsc intymnych, poddając je coraz częściej zabiegowi korekcji. W dużej mierze podyktowana względami estetycznymi, procedura ta ma również znaczenie funkcjonalne, albowiem przerośnięte wargi sromowe stają się przyczyną wielu dolegliwości takich, jak ból podczas aktywności seksualnej, podczas oddawania moczu oraz ogólny dyskomfort związany z noszeniem dopasowanych ubrań czy z aktywnością fizyczną.
Przerost i często współistniejąca asymetria warg sromowych mniejszych to problem wielu kobiet, jaki w przypadku młodych dziewcząt może być wrodzony lub w starszym wieku – nabyty wskutek porodu naturalnego, w następstwie włókniaków w okolicach warg sromowych, w przebiegu stanów zapalnych sromu, bądź wskutek naturalnego starzenia narządów płciowych. Niezależnie od przyczyny każdą z tych zmian można leczyć chirurgicznie, co zapoczątkowano jeszcze w latach 60. XX w. w Stanach Zjednoczonych.
Jakie są objawy?
Wargi sromowe pełnią funkcję ochronną: zabezpieczają drogi rodne kobiety przed utratą jej naturalnej mikroflory. Niestety czasem zdarza się tak, iż mniejsze wargi sromowe są przerośnięte i wystają ponad wargi sromowe większe. Nadmiar fałdów śluzówki otaczających wejście do pochwy stanowić może źródło licznych dolegliwości – wyjaśnia dr n. med. Jakub Rzepka, ginekolog i ekspert Kliniki Sthetic w zakresie ginekologii operacyjnej. Skargi, jakie najczęściej dotyczą przerośniętych warg sromowych to przede wszystkim ból i dyskomfort podczas stosunku. Dyskomfort odczuwalny jest również podczas aktywności fizycznej (szczególnie jazdy konnej lub na rowerze), i często prowadzi do podrażnienia i powstawania stanu zapalnego. Defekt ten pogarsza nie tyko jakość życia, ale niekorzystnie wpływa na samoocenę kobiety, powodując zdecydowane obniżenie jakości życia seksualnego, stąd większość kobiet życzy sobie, by ich wargi sromowe mniejsze były ukryte pod wargami sromowymi większymi – dodaje specjalista.
Labioplastyka (labioredukcja) – procedura chirurgiczna
Zabieg chirurgiczny przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych jest procedurą jednodniową, wykonywaną w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i polega na konturowaniu warg sromowych w celu uzyskania naturalnego wyglądu. Zabieg wykonywany jest w zakresie korekcji asymetrycznych i przerośniętych warg sromowych mniejszych. Dodatkowo w trakcie zabiegu modelować można wargi sromowe większe, które również w wielu przypadkach są znacznie zmniejszone, atroficzne nawet u kobiet w młodym wieku.
Metody chirurgicznej redukcji nadmiaru fałdów są różne i zależą od wyboru pacjentki i opiekującego się nią ginekologa: może to być tradycyjny skalpel lub zaawansowany technicznie sprzęt chirurgiczny w postaci noża laserowego, jakim jest np. laser CO2. Najwyższej jakości wchłanialne szwy chirurgiczne nie wymagają ściągania, a późniejsza pielęgnacja ran pooperacyjnych wymaga czystości i zastosowania środków odkażających. Niewielki ból czy pieczenie są naturalnym następstwem zabiegu oraz możliwość pojawienia się niewielkiego obrzęku, który samoistnie zniknie w ciągu 2 tygodni. W tym czasie wskazaniem może być stosowanie łagodnych środków przeciwbólowych lub miejscowych okładów z lodu. Z tego powodu, do aktywności seksualnej lub sportowej można powrócić dopiero po upływie 1-1,5 miesiąca po zabiegu, a końcowy efekt kosmetyczny uzyskamy po kilku miesiącach od zagojenia ran. W tym czasie możliwe jest przeprowadzenie równoległych procedur chirurgicznych, m.in.: plastyki pochwy czy łechtaczki. Spadek jędrności warg sromowych większych możemy ponadto usunąć poprzez ich rewitalizację kwasem hialuronowym, osoczem bogatopłytkowym bądź dzięki zastosowaniu nici liftingujących Vaginal Narrower. Doskonałą procedurą uzupełniającą jest również najwyższej jakości laser MonaLisa Touch – najpopularniejszy i najlepszy na rynku sprzęt do zabiegów ginekologii estetycznej – wyjaśnia ekspert Kliniki Sthetic.
Więcej na stronie: http://sthetic.pl/zabiegi/ginekologia-estetyczna/