Ostatnio bardzo często odchodzi się od chemicznych kosmetyków w kierunku naturalnych składników. Najczęściej wykorzystuje się składniki pochodzenia roślinnego. Zarówno dieta bogata w warzywa i owoce sprawia, że organizm lepiej funkcjonuje i jest idealnie odżywiony. To też kosmetyki pochodzenia roślinnego ostatnio stały się bardzo pożądane i modne.
Olejki roślinne i eteryczne robią furorę w kosmetologi. Mają wiele zastosowań. Wpływają na kondycję ciała, wygląd skóry jak również na zdrowie psychiczne.Choć stosowane są od dawien dawna to właśnie teraz przeżywają swój renesans. Metodą ekstrakcji otrzymuje się olejki roślinne. Zaś olejki eteryczne pozyskuje się w procesie destylacji z parą wodną lub po prostu z wyciskania z surowców odpowiednich ekstraktów.
Oleje roślinne
Jest bardzo wiele różnych olejów pochodzenia roślinnego. Są przede wszystkim źródłem witamin i kwasów linolenowych. Ten ostatni jest naturalnym składnikiem roślinnym, który powinien być również dostarczany w pożywieniu. W kosmetyce jest między innymi wykorzystywany jako składnik nawilżający, odżywiający, regulujący czynność gruczołów łojowych jak również redukuje różnego rodzaju przebarwienia na ciele.
Poza tym oleje roślinne idealnie zmiękczają naskórek i regularnie stosowane wygładzają i poprawiają jego kondycję. Ze względu na wielość olejków roślinnych zwykle dzieli się je ze względu na konsystencję i właściwości natłuszczające. Wymienia się oleje schnące ( olej z pestek winogron, olej lniany, olej z czarnuszki siewnej), półschnące (olej migdałowy, olej z pestek moreli) i nieschnące (olej awokado, olej ryżowy, olej kokosowy).
Najczęściej spotykanym jest olej arganowy. Jest antidotum na wiele problemów dotykających skórę. Działa przeciwzapalnie i opóźnia proces starzenia. Sprawia, że skóra jest bardziej elastyczna, a cellulit zredukowany. Chroni przed działaniem złych promieni UV. Przeznaczony jest do każdego typu skóry. Mimo iż jest to olej, to idealnie sprawdza się do cery trądzikowej. Dobrym wyborem może okazać się kosmetyk z różnorodną zawartością olejków. Przykładem może być olejek do ciała Oli Beauty od Garnier, który zawiera w sobie zarówno olejek arganowy, ale również olejek z róży piżmowej, słodkich migdałów i orzechów makadamia. Ten ostatni idealnie nawilża i zmiękcza skórę. Poprawia jej jędrność i sprężystość. Poza tym chroni przed działaniem wolnych rodników i sprawia, że ciało jest gładkie w dotyku.
Znane są również oleje z jojoba. Wykorzystuje się go w wielu kosmetykach szamponach czy balsamach do ciała. Jako naturalny olej sprawdza się idealnie podczas masażu. Polecany również dla kobiet w ciąży, które chcą uelastycznić skórę i zapobiec rozstępom. Olej avokado jest bogactwem witamin. Występująca w nim lecytyna, która najczęściej kojarzona jest z żółtkiem jaj kurzych, wykorzystywana jest w szamponach. Hamuje przetłuszczanie się skóry głowy.
Olejki eteryczne
Właściwości olejków eterycznych pozwolają na ich wykorzystanie nie tylko w kosmetyce, ale również w przemyśle perfumeryjnym. Stosowane są do pielęgnacji włosów i skóry. Są idealnym środkiem z którego korzysta nawet medycyna. Działają uspokajająco i kojąco. Ich zapach wykrzystywany jest w produkcji perfum i aromaterapii.
Poza tym, że koją zmysły i odprężają, to również nie pozwalają na rozwój drobnoustrojów. Działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Często też uśmierzają ból i odmładzają skórę.
Najczęściej spotykany jest olejek różany. Działa redukująco na rozstępy i blizny. Odżywia włosy, zapobiega ich wypadaniu. Często wykorzystuje się również olejki lawendowe, jaśminowe a nawet te pozyskiwane z pelargoni. Ten pierwszy często używany jest do produkcji kremów do twarzy. Przeznaczony głównie dla osób z tłustą lub trądzikową cerą. Nie zatyka porów i działa kojąco. Olejek jaśminowy idealnie oddziałuje na kondycję psychiczną. Uspokaja i relaksuje. Jest naturalnym antydepresantem.
Więcej na temat olejków dowiesz się na stronie: http://www.garnier.pl/cialo/piekno/teksturze/olejek-upiekszajacy