Nie każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, że przebywając za granicą w celach służbowych, może ubiegać się o zwrot podatku VAT z wszystkich towarów i usług. Jak to uczynić? Odpowiedź znajduje się poniżej.
Biznesmeni z Polski posiadają możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT z zagranicy w ramach tzw. procedury VAT-REF (Value-Added Tax Refund). Złożenie wniosku w tej sprawie wymaga spełnienia wielu kryteriów, a decyzja o zwrocie VAT zależy od przepisów obowiązujących w poszczególnych krajach UE. W wielu wypadkach możliwe jest odzyskanie nawet 100% podatku VAT.
O zwrot zapłaconego podatku VAT można się starać w związku z poniższymi wydatkami poniesionymi w innym kraju UE na potrzeby swojej działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce:
kupno paliwa,
opłaty za przejazdy autostradami (bramki),
opłaty parkingowe,
naprawy samochodu oraz kupno części zamiennych,
pobyt w hotelu,
opłaty za udział w konferencjach, targach czy szkoleniach,
zakup wyposażenia firmy.
Zwrot VAT nie należy się, jeżeli dotyczy zakupienia artykułów spożywczych, napojów, papierosów i alkoholi.
Zwrot VAT w ramach VAT-REF nie jest dostępny dla wszystkich. Aby złożyć wniosek, przedsiębiorca musi bowiem spełnić kilka wymogów:
1. Zarejestrowanie jako czynny podatnik VAT w Polsce,
2. Dokonywanie sprzedaży opodatkowanej lub sprzedaży mieszanej w Polsce,
3. Nieposiadanie oddziału w kraju UE, w którym został poniesiony koszt związany z podróżą i pobytem służbowym,
4. Niezarejestrowanie do celów podatku VAT w kraju UE, w którym został poniesiony koszt związany z podróżą i pobytem służbowym,
5. Poniesienie kosztów powiązanych wyłącznie z działalnością gospodarczą (nie mogą to być koszty w ramach prywatnych zakupów),
6. Niedokonywanie sprzedaży towarów lub usług w kraju UE, w którym został poniesiony koszt związany z podróżą i pobytem służbowym.
Do wniosku VAT-REF należy dołączyć skany dowodów poniesionych kosztów. Aby zwrot VAT był możliwy, zakupy muszą być potwierdzone należytymi paragonami lub fakturami.
Biznesmen powinien otrzymać decyzję o pozytywnym lub negatywnym rozpatrzeniu wniosku o zwrot podatku w terminie czterech miesięcy od otrzymania wniosku przez zagraniczny urząd skarbowy.
Na fachową pomoc w zakresie odzyskiwania podatku VAT z zagranicy mogą Państwo liczyć ze strony firmy www.zwrotvat.info.pl