Wzmożona praca gruczołów łojowych oraz tzw. rogowacenie przymieszkowe to jedna z wielu przyczyn pojawienia się na skórze twarzy, klatki piersiowej czy pleców schorzenia zwanego TRĄDZIKIEM ZWYKŁYM. O ile pierwsza z przyczyn nie wymaga szerszego wyjaśnienia o tyle druga, stanowi dość istotny problem dermatologiczny.
Rogowacenie przymieszkowe to proces, w którym fizjologicznie złuszczające się komórki warstwy rogowej naskórka, zbudowane z keratyny, zamiast być eliminowane ze skóry w procesie złuszczania fizjologicznego (mycie, ocieranie), zostają „upakowane” w mieszki włosowe i zapychają tym samym ujścia gruczołów łojowych. Czopy keratynowe utleniają się na powierzchni skóry i powstają w ujściach mieszków włosowych czarne punkty tzw. ZASKÓRNIKI. Zamykają one-jak korek-mieszki włosowe, przez co produkowany łój rozpycha mieszek i sprzyja rozwojowi zakażenia bakterią beztlenową – propyonibacterium ances.
Stąd już krok do tworzenia się zmian grudkowych i krostkowych na skórze. Aby zabezpieczyć nas przed rozwojem bakterii na skórze, tworzy się na jej powierzchni tzw. kwaśny płaszcz lipidowy(wydzielina gruczołów łojowych, lipidy naskórkowe, wydzielina gruczołów potowych). To kolejna cecha, o której zapominamy przy pielęgnacji skóry nie tylko łojotokowej. Zasada mydła, gorąca czy chlorowana woda do mycia skóry zmywa z nas ochronną warstwę lipidową. Odsłania naskórek, czyniąc go niemal bezbronnym w kontakcie z bakteriami, grzybami czy wirusami. Aby regularnie i dokładnie wymywać nadmiar wydzieliny gruczołów łojowych a jednocześnie nie naruszać naszej warstwy ochronnej skóry warto sięgnąć po żel do mycia i demakijażu twarzy firmy A.T.W. Products.
Nie dość, że bardzo dobrze wymywa skórę z nadmiaru produkowanego łoju i wszelkich zanieczyszczeń, to budową swoją (plantakery a nie detergenty) nie drażni jej i nie zmywa całkowicie płaszcza lipidowego z jej powierzchni. Posiada kwaśne pH i tu także stanowi naszą tarczę ochronną. Poza tym zawiera wyciągi homeopatyczne z: arniki – działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwbliznowe i tymianku – działanie lekko ściągające, co dopełnia jego działanie pielęgnacyjne przy skórze łojotokowej czy trądzikowej.
Aby likwidować tzw. rogowacenie przymieszkowe należałoby systematycznie co 3-4 dni stosować peeling z koralowca z serii For Students. Poprzez swoje cząsteczki „najeżone kolcami”, bardzo dokładnie zbiera on z powierzchni skóry nadmiar komórek warstwy rogowej naskórka. Zabezpiecza to mieszki włosowe przed zapychaniem ich. Zawiera on D-panthenol i witaminę A oraz E, co dodatkowo powoduje nawilżanie skóry i łagodzi skutki „zbyt dokładnego” jej oczyszczania z naskórka.
Kolejnym kosmetykiem, który bardzo dobrze wpływa na skórę łojotokową jest maseczka z nagietka A.T.W. Products. Nakładamy ją na skórę po dokładnym oczyszczeniu (mycie + peeling), na 10-20 min. a po zmyciu okazuje się, że skóra jest atłasowo miękka i dodatkowo oczyszczona z zaskórników. Tak przygotowaną skórę należy jeszcze stonizować czyli zakwasić i nawilżyć. Do tego celu serdecznie polecam tonik dwufazowy z serii Terapie Urody, tonik z ziołem Azteków lub tonik aloesowy z serii For Students.
Jeżeli na skórze występują pojedyncze grudki czy krostki, zachęcamy do zastosowania choćby na noc żelu punktowego przeciwtrądzikowego z serii For Students.
Zmiksowane zioła w tym preparacie wchłaniają, jak gąbka, nadmiar produkowanego łoju i w znacznym stopniu zmniejszają albo wręcz likwidują stany zapalne przymieszkowe.
Pielęgnacji przeciwłojotokowej dopełniają jeszcze preparaty nawilżające: Krem Alfa z oczarem wirginijskim oraz dla bardzo młodych osób krem nawilżający z wyciągiem homeopatycznym z nagietka , z serii Alfa. Preparaty te można stosować na noc i na dzień. Oba wykazują silne działanie regulujące pracę gruczołów łojowych. Pamiętajmy o ich wklepywaniu we wszystkie okolice łojotokowe skóry (twarz, klatka piersiowa, plecy).
Dobra pielęgnacja skóry ze skłonnością do łojotoku czy trądziku zwykłego to podstawa zabezpieczenia skóry przed wystąpieniem licznych stanów zapalnych (grudek, krostek czy bolesnych nacieków).
Jest to także bardzo ważny czynnik wspomagający leczenie ostrych stanów zapalnych, które wymagają już specjalistycznej porady dermatologicznej.
W walce z trądzikiem
300