Dłonie pełnią w życiu człowieka bardzo ważną funkcję, służą nam przede wszystkim do pracy, ich budowa anatomiczna pozwala nam na doskonalenie precyzji wykonywanych ruchów, są bardzo ważnym elementem naszej urody, stanowią naszą wizytówkę i świadectwo kultury osobistej. To wystarczający powód, aby starannie je pielęgnować. Skóra dłoni odznacza się szczególną delikatnością, ponieważ nie posiada podskórnej tkanki tłuszczowej, pozbawiona jest gruczołów łojowych, ilość wydzielanego sebum jest w związku z tym dużo mniejsza niż na twarzy, a zatem ucieczka wody i wysuszonego naskórka wzrasta.
Brak wody zaburza funkcje lipidów warstwy rogowej oraz mechanizmy enzymatyczne odpowiedzialne za złuszczanie. Skóra staje się szorstka, poszarzała, twarda, występuje uczucie ściągania, wszystkie te objawy przyczyniają się do szybkiego starzenia skóry rąk, ale również do występowania podrażnień, a nawet świądu. Minimalne uszkodzenie naskórka może stać się „wrotami” dla czynników chorobotwórczych do naszego organizmu. W związku z tym, dłonie są najczęściej mytą częścią ciała, ale niestety nie zawsze przy użyciu najlepszych preparatów.
Powinniśmy unikać agresywnych wysuszających skórę mydeł. Woda chlorowana i mydło niszczą naturalną barierę ochronną przez co dłonie stają się szorstkie, a skóra na nich łuszczy się i pęka, nie jest również wskazane mycie rąk zbyt gorącą wodą. Polecam delikatny hypoalergiczny żel z serii A.T.W. HYGIENIC 4 w 1 zawierającą substancję zmywającą z palmy kokosowej i kukurydzy, nie naruszające bariery ochronnej, osobom szczególnie wrażliwym na różnego rodzaje zanieczyszczenia: bakterie, smary ,oleje, grzyby proponuję mycie dłoni przy użyciu żeli A.T.W. ANTY-BAKTERIA. W kosmetyce i pielęgnacji dłoni rozróżniamy produkty o działaniu profilaktycznym, są nimi kremy, które należy stosować po każdym myciu rąk, godnym polecenia jest krem pielęgnacyjno ochronny A.T.W. SOFT. Zawiera on naturalne substancje nawilżające, wyciąg z aloesu, zmiękcza suchą skórę, zapewnia delikatny film ochronny. Następny rodzaj produktów to kosmetyki regenerujące zwiększające wchłanialność naskórka i poprawiające przemianę materii, regeneracja powinna również obejmować produkty lekko rozjaśniające, zapobiegające powstawaniu plam pigmentacyjnych. Firma A.T.W. przygotowała wybielający krem A.T.W. SOFT nie zawierający hydrochinonu, przy systematycznym stosowaniu tego preparatu, plamy pigmentacyjne znikają lub znacznie bledną. Rozróżniamy pielęgnację dzienną i nocną.
W dzień skóra ma być chroniona, w nocy musimy ją zregenerować. W pielęgnacji nocnej możemy zoptymalizować działanie kremu lub maseczki poprzez nałożenie na noc bawełnianych rękawiczek. Pamiętajmy, że piękne dłonie nie są dziełem przypadku, lecz wielkiej troski. Pielęgnacja i troska o dłonie jest często niedoceniana, wasze dłonie są częścią ciała najbardziej narażoną na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, jak promieniowanie UV oraz składników chemii gospodarczej. Niekiedy narażamy je na działanie szczególnie agresywnych substancji chemicznych zawartych w wybielaczach, środkach do czyszczenia i preparatach dezynfekcyjnych, dlatego należy pamiętać o używaniu rękawiczek ochronnych przy wykonywaniu prac domowych, nie można jednak zapominać, że przy dłuższym używaniu rękawiczek gumowych mogą wystąpić zmiany typu alergicznego np. na latex. W trosce o nasze dłonie firma A.T.W. opracowała doskonały środek BIOLOGICZNĄ RĘKAWICĘ – krem ochronny po 2-3 minutach od nałożenia tworzy na skórze słabo wyczuwalną powłokę biologicznej rękawicy. Tak zabezpieczonymi rękoma można pracować kilka godzin. Stanowi ona pełne zabezpieczenie przed czynnikami szkodliwymi dla skóry rąk. W zestawie do kremu ochronnego jest emulsja zmywająca.
O dłonie należy dbać szczególnie w okresie zimy ze względu na wiatr i mróz, nie żałując do tego celu przeznaczonych preparatów. Gwałtowne zmiany temperatury, wysuszone powietrze i wiatr doprowadzają również do zwiększenia wrażliwości skóry. Na dłoniach możemy odczuwać objawy pieczenie, szczypanie, mrowienie, obrzęki, łuszczenie się, zaczerwienienie a nawet bólu, należy wtedy używać kosmetyków zawierających substancje łagodzące, godnym polecenia jest krem A.T.W. TERAPIE URODY ŻÓŁTKO ROŚLINNE, rewelacyjnie regenerujący uszkodzony naskórek, zmniejszający szorstkość dłoni, jest doskonały antyutleniaczem. Drugi preparat A.T.W. godny polecenia to Maska z wyciągiem z nagietka, która natychmiast łagodzi wszelkie podrażnienia. Ale również latem dłoniom nie jest „łatwo”.
Zbyt częsta ekspozycja na słońce doprowadza do niszczenia skóry. Pod wpływem atakujących nas wolnych rodników szybciej pojawiają się plamy pigmentacyjne, uszkadzany jest kolagen, skóry robi się „za dużo”, staje się cienka, prześwitują naczynia krwionośne. To po dłoniach możemy rozpoznać prawdziwy wiek, ponieważ nawet chirurgia nic tu nie może pomóc. Muszę przyznać, że choć wiedza medyczna i świadomość nie była kiedyś na tak wysokim poziomie jak obecnie, nasze prababki wiedziały co robią nosząc rękawiczki i chroniąc dłonie przed słońcem. Oczyszczenie, odżywienie i ochrona skóry dłoni przed szkodliwymi wpływami zewnętrznymi są to czynności zapobiegające niszczeniu skóry. Jednak naszym dłoniom należy się jeszcze więcej. Raz w tygodniu trzeba stosować podstawowy zabieg pielęgnacyjny dla dłoni składający się z:
1. Peelingu – złuszczanie wykonujemy stosując naturalny peeling z drobinkami koralowca – firmy A.T.W., który powoduje dokładne oczyszczenie, złuszczenie martwych komórek naskórka i stymulację produkcji nowych komórek. Złuszczanie ułatwia penetrację aktywnych składników używanych w późniejszym etapie zabiegu.
2. Masaż z użyciem kremu odżywczego – możemy stosować krem pielęgnacyjny A.T.W. SOFT do dłoni bądź Oliwkę A.T.W. Pod wpływem masażu rozszerzeniu ulegają naczynia krwionośne, co prowadzi do lepszego odżywienia skóry.
3. Tonizacja skóry dłoni – najlepiej przy użyciu toniku z serii A.T.W. ANTYSTRES – główne zadania przy tonizacji to przywrócenie naskórkowi kwaśnego odczynu, łagodzenie podrażnień oraz zmniejszenie nadwrażliwości skóry.
4. Nałożenie maski – A.T.W. z wyciągiem z nagietka, która działa przeciwzapalnie, dezynfekująco, łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie mikrouszkodzeń naskórka, regeneruje i zapobiega wysuszeniu skóry.
5. Okluzja (okrywanie) poprzez założenie folii spożywczej bądź woreczków plastikowych na 20 minut oraz założenie rękawic frotte lub zawinięcie ręcznikiem frotte.
6. Usunięcie maseczki bez zmywania – resztki maski wmasowujemy w dłonie. Jeżeli istnieje potrzeba możemy nałożyć dodatkowo krem pielęgnacyjny. Przy zabiegu na dłonie możemy stosować również zamiast maski z nagietkiem FITOREGULATOR z wyciągiem z przestępu białego, w celu złagodzenia bólów reumatycznych.
Pielęgnacja skóry dłoni
288