Przechytrzyć grypę. Nadchodzi jesień, okres częstych infekcji, czas panowania groźnego wirusa grypy. Łamanie w kościach, ból głowy, mięśni i stawów, podwyższona temperatura to objawy dobrze wszystkim znane. Grypa może prowadzić do bardzo przykrych powikłań, w konsekwencji nawet do zgonu, a przecież tak łatwo można ją przechytrzyć – wystarczy się zaszczepić.
Liczby według danych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) co roku z powodu grypy cierpi ok. 100 mln ludzi na świecie, z czego umiera od 500 000 do 1 mln. Zgodnie z danymi amerykańskimi koszt epidemii grypy w USA wynosi średnio od 71 do 167 mld dolarów. W Polsce szczyt zachorowań na grypę przypada od stycznia do kwietnia. W 1999 roku na grypę zachorowało ponad 2,3 mln osób. W ciągu 5 lat od 1995 do 2000 roku z powodu grypy i jej powikłań zmarły co najmniej 584 osoby.”Istnieje ponad 200 różnych typów wirusów oddechowych, które wywołują objawy grypopodobne, ale nie wywołują takich powikłań jak wirus grypy. Dlatego oferowanie i organizowanie szczepień przeciwko grypie, zwłaszcza osobom z grup podwyższonego ryzyka, uważać należy za etyczną powinność lekarza” – przekonuje prof. Lidia Brydak.
Co nam grozi.
Powikłania pogrypowe mogą być niezwykle poważne, a w konsekwencji mogą prowadzić nawet do zgonu. Ze strony układu oddechowego grozi nam zapalenie płuc i oskrzeli, wtórne bakteryjne zapalenie płuc i oskrzelików. Najczęściej w wyniku przechorowania grypy występuje zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zespół wstrząsu toksycznego, zapalenie mięśni oraz choroba prowadząca do niewydolności nerek. Grypa może też wywoływać zaburzenia neurologiczne, powikłania ze strony ośrodkowego układu nerwowego, a także powikłania natury psychicznej (np. depresje).
Kogo szczepić.
Grypa grozi każdemu z nas, na zakażenie narażeni jesteśmy wszędzie – w szkole, w pracy, w autobusie, w sklepie. O szczepieniu powinni w pierwszej kolejności pomyśleć ludzie, którzy wiedzą, że są podatni na infekcje, ludzie starsi, dzieci i dorośli chorzy na przewlekłe choroby układu sercowo – naczyniowego lub oddechowego (astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc), cierpiący z powodu chorób metabolicznych (np. cukrzycy), niewydolności nerek, kobiety planujące ciążę, osoby które z racji wykonywanego zawodu narażone są na częste kontakty z ludźmi.
Wg Amerykańskiego Komitetu ds. Szczepień warto zaszczepić dziecko przeciw grypie, ponieważ wirusy grypy częściej niż inne torują drogę poważnym bakteryjnym zakażeniom ucha środkowego, zatok obocznych nosa czy płuc. W przypadku dzieci w wieku od 7 miesiąca życia do 6 lat konieczne jest podanie 2 dawek szczepionki w odstępie 1 miesiąca jeśli jest to pierwsze szczepienie przeciwko grypie, natomiast dzieciom, które przyjęły wcześniej szczepionkę w kolejnym roku podaje się 1 dawkę.My się grypy nie boimyW niezwykle prosty i tani sposób możemy się ustrzec grypy – wystarczy się zaszczepić. Skład szczepionek przeciwko grypie co roku jest aktualizowany, ponieważ ten wirus podlega silnym mutacjom. Nowoczesna technika biologii molekularnej pozwala niezwykle precyzyjnie określić, które szczepy wirusa będą atakowały w danym roku i dostosować skład szczepionki do potrzeb. Jedno szczepienie daje nam ochronę przed grypą przez 12 miesięcy. Przeciwciała ochronne wytwarzają się w organizmie po 7 dniach od podania szczepionki. Koszt szczepionki wraz z badaniem lekarskim kwalifikującym do szczepienia oraz usługą zaszczepienia wynosi w zależności od punktu szczepień średnio około 25-37 złotych.
Korzyści wynikające ze szczepień przeciwko grypie.
Szczepienie przeciwko grypie niesie za sobą zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę oraz wystąpienia powikłań, ale też posiada wymiar finansowy – nie opuszczamy dni w pracy czy szkole z powodu zwolnień lekarskich, nie ponosimy kosztów leczenia grypy i jej powikłań, a w konsekwencji oszczędzamy zdrowie, czas i pieniądze.Dzięki szczepieniu dzieci udaje się zredukować liczbę zachorowań na grypę o 60-90%, co jest potwierdzone badaniami laboratoryjnymi, o 1/3 mniej dzieci choruje też na ostre zapalenie ucha środkowego. Szczepienie przeciwko grypie zmniejsza też częstość hospitalizacji i zgonów wśród osób powyżej 65. roku życia. Jak wynika z badań przeprowadzonych w 1999/2000 roku dzięki szczepieniom aż o 1/3 zmniejszyła się częstość hospitalizacji z powodu zapalenia płuc i grypy, o 18% z powodu chorób serca, o 23% z powodu schorzeń naczyniowych mózgu będących powikłaniami po grypie. Jednocześnie o 50% zmniejszyła się liczba zgonów.
Więcej informacji dostarcza Infolinia „Wszystko o Szczepieniach” – 0 801 109 509 czynna 5 dni w tygodniu w godz. 10 -19, koszt połączenia lokalnego.
Źródło – netPR.pl