Żylaki kończyn dolnych to choroba żył, która według statystyk dotyczy aż od 10% do 20% ludności, przy czym kobiety są aż trzy razy bardziej narażone na tą przypadłość niż mężczyźni.
Przyczyną powstawania żylaków może być między innymi:
– praca w pozycji stojącej (np. sprzedawca w sklepie) lub siedzącej (np. praca przed komputerem), ponieważ pozycje te powodują brak pracy mięśni stopy i łydki,
– niedostateczna ilość ruchu,
– długotrwały ucisk na żyły kończyn dolnych (spowodowany np. nieodpowiednim ubraniem, u kobiet w ciąży taki ucisk powodowany jest przez powiększoną macicę, dlatego kobiety w ciąży są bardziej narażone na żylaki),
– niewystarczająca ilość zastawek żylnych lub ich uszkodzenie.
Czynniki, które nie powodują bezpośrednio żylaków, ale mogą potęgować objawy choroby to między innymi: otyłość, płaskostopie, czy alkoholizm.
Objawy żylaków.
Zazwyczaj pierwsze objawy pojawiają się w wieku 20 – 40 lat. Nie powodują wtedy żadnych dolegliwości i są kwestią raczej kosmetyczną. Warto jednak już w tym momencie podjąć odpowiednie kroki i zadbać o to by choroba się nie pogłębiła. Zapobiegawczo można stosować specjalne rajstopy lub podkolanka uciskowe. Dobrą praktyką jest również unoszenie nóg do góry, na przykład leżąc należy położyć nogi na wysoką poduszkę.
Objawami choroby mogą być miedzy innymi takie dolegliwości, jak: powiększanie się żylaków, uczucie ciężkości nóg, bóle i kurcze w kończynie, obrzęki. Na nogach zauważyć można wężowate sznury i sploty żylne, a także balonowate uwypuklenia.
Żylaki kończyn dolnych mogą również powodować obrzęk, przebarwienia, stwardnienia, czy owrzodzenia w okolicy kostek.
Leczenie żylaków.
Żylaki mogą być leczone operacyjnie. Operacja polega na usunięciu głównych pni żył powierzchownych, podwiązaniu i przecięciu żył łączących oraz na wycięciu żylaków. Poddanie się operacji nie oznacza pozbycia się “raz na dobre” żylaków, ponieważ nie zostaje usunięta przyczyna choroby i nie wykluczone jest późniejsze powstanie nowych żylaków.
—
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl