Upały już się skończyły, jednak problemy z krążeniem nadal dotyczą wielu osób. Czy zdarza Ci się, że stopy nie mieszczą się w butach, a pieczenie wokół kostek nie pozwala skupić się na pracy? Pomóc mogą szczególnie preparaty A.T.W z serii Fitoregulatorów, które znacznie zwiększą swoją skuteczność jeśli wykorzystamy je do masażu. Przy problemach z krążeniem żylnym dobrze jest używać Fitoregulatorów z kasztanowca i oczaru wirginijskiego. Natomiast przy obrzękach pomocny jest Fitoregulator z arniką górską lub Preparat na obolałe nogi.
Do codziennej pielęgnacji lub do wykorzystania w masażu szczególnie polecam Ujędrniający balsam z arniką górską z serii Terapie Urody. Wykonanie własnoręczne drenażu limfatycznego nóg wymaga od nas sporo samozaparcia. Przede wszystkim musi być zachowana tzw. pozycja drenażowa, czyli nogi uniesione nieco powyżej tułowia (rys. 1). Najłatwiej byłoby taki masaż wykonać podczas kąpieli leżąc w wannie, pod warunkiem, że temperatura wody byłaby letnia. Nie należy bowiem podczas drenażu limfatycznego rozgrzewać naczyń krwionośnych. Zabiegowi w wannie sprzyjałby również „dobry poślizg” przy użyciu żeli do mycia A.T.W. W szczególności polecam tutaj żel z arniką i tymiankiem lub te, które zawierają wyciąg z kasztanowca.
Niezależnie jednak od tego czy masaż ten wykonamy leżąc w upalny dzień w letniej kąpieli, czy na kanapie, należy zachować odpowiednią kolejność postępowania.
Przede wszystkim nakładamy preparat głaszcząc nogę od palców poprzez stopę, łydkę, kolano, udo do pachwiny, najpierw wierzch stopy i przód nogi, następnie boki i tył nogi. Potem delikatnie i powoli „zgłaskujemy” okolice pachwin od zewnątrz w kierunku dośrodkowym i przyśrodkowo od połowy uda do pachwiny (rys. 2). Następnie okrężnymi ruchami masujemy udo w sposób podany wyżej. Głaszczemy powoli udo od kolan w kierunku pachwin. Stopniowo zwiększając nacisk. Następnie lekko ugniatamy „ku górze” całą dłonią (rys. 3).
Masujemy kolano głaszcząc je w kierunku uda, a następnie poprzecznie w kierunku dołu podkolanowego. Następnie przegłaskujemy nogę od łydki do pachwiny. Teraz masujemy łydkę najpierw głaszcząc, następnie ruchem spiralnym w kierunku kolana z naciskiem ku górze (rys. 4). Lekko uciskamy. Głaszczemy całą nogę i przechodzimy do stawu skokowego.
Podobnie jak kolano najpierw głaszczemy przód w kierunku łydki, następnie wokół kostki na boki (rys. 5). Kolejno wykonujemy ruch kolisty, spiralny i kończymy uciskami. Przechodzimy do śródstopia i tutaj wykonujemy ruchy głaskania, spiralne i uciski.
Głaszczemy z delikatnym uciskiem całą kończynę. Jeszcze raz masujemy kolano i wracamy do palców. Palce masujemy kolejno, delikatnie uciskając i rozmasowując stawy. Głaszczemy całą kończynę od palców do pachwiny. Aby masaż był prawidłowo wykonany należy „opracować” przynajmniej 2 razy każdy staw.
Przechodzimy teraz do tylnej strony kończyny i w podobnej kolejności masujemy najpierw udo, następnie dół podkolanowy, delikatnie rozcierając węzły chłonne, następnie łydkę, staw skokowy ze ścięgnem Achillesa i spodnią stronę stopy, głaszcząc i rozcierając spiralnie pasmami. Na koniec głaszczemy całą nogę od palców do pachwiny. Tak wykonany masaż daje efekt długotrwały wyłącznie jeśli jest wykonywany codziennie przez przynajmniej 10 kolejnych dni. Masaż ten nie tylko udrażnia węzły chłonne i naczynia limfatyczne, ale przez sprawniejszy przepływ limfy lepiej odżywia, uelastycznia i usprawnia całą kończynę dolną.
Artykuł ze strony www.atw.com.pl