W pogoni za zdrowiem, urodą i dobrym nastrojem coraz częściej zwracamy się ku naturze i jej drogocennym bogactwom. Jedną z interesujących naturalnych dróg polepszania zdrowia, nastroju, a także wyglądu włosów, paznokci i skóry jest aromaterapia czyli dosłownie leczenie zapachami.
Ta sięgająca swymi korzeniami starożytności technika medycyny alternatywnej oparta jest w zasadniczym stopniu na wykorzystaniu wartościowych właściwości olejków eterycznych. Są to ciekłe, lotne substancje produkowane przez rośliny. Sprawiają, że energia wewnątrz rośliny zaczyna szybciej krążyć. Olejki także bronią rośliny przed szkodnikami zarazem wabiąc te owady, które są dla rośliny pożyteczne.
Olejki eteryczne to silnie działające substancje pochodzenia roślinnego zwane czasem „żywymi” wyciągami.Wyglądem przypominają zwyczajne ciężkie oleje wykorzystywane w kuchni. Tak naprawdę olejki eteryczne są lżejsze od wody, bardzo mocno stężone a także łatwopalne. Ze względu na swój lotny stan skupienia, aby można je było dłużej przechowywać, muszą być rozcieńczone z niewielką ilością tak zwanych olejów nośnikowych wytwarzanych z roślin lub orzechów.Najczęściej stosowanymi olejami bazowymi są: olejek ze słodkich migdałów, olejek z awokado, z jojoby, z nasion winogron, arachidowy, a także olejek morelowy, sezamowy czy z orzechów makadamia. Dobór oleju bazowego powinien być podyktowany potrzebami określonego rodzaju skóry.
Istnieją setki różnych rodzajów olejków eterycznych. Ze względu na swoją ogromną złożoność chemiczną substancje te mają zróżnicowane korzystne działanie.Wpływają zarówno na ciało jak i na umysł prowadząc do ogólnego dobrostanu psycho-fizycznego, który według definicji Międzynarodowej Organizacji Zdrowia jest zasadniczym składnikiem zdrowia. Pojęcie dobrostanu robi w ostatnich latach niesamowitą karierę. Świadczą o tym powstające na każdym kroku centra zdrowia i urody, salony spa, kluby fitness czy gabinety odnowy biologicznej. Coraz więcej z nich ma w swojej ofercie zabiegi z wykorzystaniem naturalnych olejków eterycznych. Specjaliści z branży wellness już dawno przekonali się o skuteczności działania tych substancji. Dlaczego więc nie pójść za ich wzorem i nie urządzić w swojej łazience zacisznego gabinetu spa?
Natłok codziennych obowiązków nadwyręża system nerwowy prowadząc do braku energii. Stres dnia codziennego jest czynnikiem ogromnie szkodliwym i wyniszczającym dla organizmu. Nie bez powodu stres znajduje się wśród przyczyn wielu z najczęstszych chorób, na które zapadają Polacy. Zwiększa on ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego, astmę, chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, atopowe zapalenie skóry a nawet cukrzycę i chorobę nowotworową. główną rolę w powstawaniu i rozwoju nowotworu pełni układ odpornościowy , na którego sprawność duży wpływ mają zdarzenia stresujące, których, niestety, nie sposób uniknąć na co dzień. Oczywiście, najlepiej byłoby nie narażać się w ogóle na bodźce stresowe, ale jest to raczej nieosiągalne. Aby nie dopuścić do nadmiernego nagromadzenia się w organizmie szkodliwych efektów działania stresu zaleca się wiele metod niefarmokologicznych, pośród których możnaznaleźć również aromaterapię z zastosowaniem olejków eterycznych.
W celu poprawy nastroju oraz pozbycia się skutków stresu stosuje się głównie olejki działające odprężająco albo energetyzująco. Do pierwszej grupy należą przede wszystkim: olejek lawendowy, rozmarynowy, miętowy czy tymiankowy, do drugiej – olejek eukaliptusowy, grejpfrutowy, cedrowy, imbirowy i mandarynkowy. Niektóre olejki eteryczne (na przykład jodłowy czy pomarańczowy) oddziaływują na organizm ludzki jednocześnie pobudzająco jak i odprężająco. Dostępne w sprzedaży są także mieszaniny różnych olejków mających podobne działanie. Wskutek zmieszania kilku olejków następuje wzmocnienie działania substancji, co ma przełożenie na rezultat zabiegu.
—
Olejki eteryczne – sklep internetowy
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl