Przyczyny otyłości

Materiał zewnętrzny

Przyczyną otyłości, u ponad 90% osób, jest dodatni bilans energetyczny wynikający z nadmiernego dowozu pokarmu w stosunku do potrzeb organizmu. Dowóz energii w postaci spożywanego pokarmu zużytkowany jest na podstawową przemianę materii (około 60%), wydatek energetyczny związany z aktywnością fizyczną (około 20%) i termogenezę, czyli produkcję energii cieplnej, a nadmiar energii jest magazynowany w tkance tłuszczowej. Pobór pokarmu i bilans energetyczny zależy od regulacji na poziomie ośrodkowego układu nerwowego w podwzgórzu istnieją tam neuroprzekaźniki regulujące pobór pokarmu(tzn. jego zwiększenie lub zmniejszenie). Należy do nich neuropeptyd Y (NPY) zwiększający łaknienie na słodycze, galanina sprzyja jedzeniu pokarmów tłustych, a serotonina zwiększa zasycenia, co jest wykorzystywane w zastosowaniu substancji działających serotoninergicznie jako leków anorektycznych.

Pozostałe 10% osób, z problemem otyłości to osoby z tzw. otyłością wtórną, występującą w zaburzeniach endokrynologicznych, chorobach organicznych podwzgórza, rzadkich zespołach uwarunkowanych genetycznie oraz z powodów jatrogennych np. po stosowaniu leków sprzyjających tyciu.

Przyczyny otyłości wtórnej

CHOROBY PODWZGÓRZA

– guzy

– stany zapalne

– nadciśnienie wewnątrzczaszkowe

– zaburzenia neurologiczne

ENDOKRYNOPATIE

– niedoczynność tarczycy (wzrost stężenia TSH)

– choroba i zespół Cushinga

– niedobór hormonów wzrostu

– rzekoma niedoczynność przytarczyc

– hipogonadyzm

RZADKIE ZESPOŁY UWARUNKOWANE GENETYCZNIE

– zespół Turnera

– zespół Klinefeltera

– zespół Padera Williego

– zespół Lawrenc’a Moona-Bidela

– choroba Dercuma

LEKI SPRZYJAJĄCE TYCIU

– neuroleptyki

– przeciwdepresyjne

– przeciwpadaczkowe

– steroidy i glikokortykosteroidy

– przeciwcukrzycowe

Tekst ze stron Kliniki Bariatrii – www.bariatria.pl

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments