Jeśli budowałeś lub remontowałeś dom albo remontowałeś mieszkanie możesz starać się o zwrot podatku VAT za materiały budowlane (wydatki poniesione po 01-05-2004).
Nie każdy kto się budował lub remontował swój dom czy mieszkanie wie, że może ubiegać się o zwrot podatku VAT za materiały budowlane które do dnia 30 kwietnia 2004r. były opodatkowane stawką 7% a od dnia 1 maja 2004 są opodatkowane stawką VAT 22%.
Należy posiadać faktury VAT potwierdzające wydatki związane z budową lub remontem i na ich podstawie prawidłowo sporządzić wniosek VZM-1 o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
Wniosek VZM składamy raz do roku w dowolnym nam momencie. W kolejnym roku możemy złożyć kolejny, aż do wyczerpania limitu, o którym mowa poniżej.
Do wniosku VZM-1 o zwrot VAT za materiały budowlane należy dołączyć VZM-1/a lub VZM-1/b
VZM-1/a załączamy gdy wydatków nie odliczaliśmy w ramach ulg mieszkaniowych, natomiast VZM-1/b w przypadku gdy te wydatki odliczaliśmy.
Faktury muszą być:
prawidłowo opisane, z wyszczególnieniem odpowiednich pozycji podlegających zwrotowi (na podstawie wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7% a od dnia 01 maja 2004 są opodatkowane podatkiem VAT Załącznik do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005 r. (Dz. Urz. MTiB Nr 1, poz. 1), zaopatrzone w brakujące kody PKWiU z wyszczególnioną wnioskowaną sumę faktury: brutto i VAT, najlepiej chronologicznie wyszczególnione na załączniku VZM-1/a lub VZM-1/b.
Czy warto?
Oczywiście że tak! Można dostać całkiem spory zwrot. Limit zwrotu podatku VAT za materiały budowlane wynosi w przypadku budowy 38 152zł a w przypadku remontu 16 351zł (przeliczono według stawki GUS za II kwartał 2010)
Jest zatem o co walczyć! Musisz jednak uważać, gdyż Urząd Skarbowy w razie nieprawidłowości może posądzić Cię o próbę wyłudzenia pieniędzy ze skarbu Państwa.
Na koniec życzę powodzenia wszystkim, którzy spróbują sporządzić samemu zestaw dokumentacji do Urzędu Skarbowego.
—
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl