Od czego zależy znalezienie dobrej pracy?

Wykształcenie, wiedza, osobowość, doświadczenie? Które z tych czynników, najbardziej decydują o rozwoju kariery zawodowej? Co sprawia że wiele osób mimo braku wybitnego wykształcenia robi niezwykłą karierę?

Jak zdobyć dobrą pracę?

Od czego zależy znaleźnie dobrej pracy lub w ogóle pracy?

Prawdopodobnie wiele osób odpowiedziałoby że trzeba: „dać w łapę” prezesowi, załatwić przez znajomych lub mieć posła w rodzinie ewentualnie mieć długie, zgrabne nogi. Gdy ktoś odpowiada mi w ten sposób ja zwykle pytam:

Zawsze?

odpowiedź zwykle brzmi: yyyyyyy…..

pytanie: Czy każdy w tym kraju otrzymał stanowisko w taki sposób?

odp. yyyyyy… większooość .?.? (ni to pytanie ni odpowiedź)

Ile to jest większość?

odp . nooo…. może 20 %

Czy według Ciebie 10 milionów Polaków ma posła w rodzinie?

odp. no… nie

pytanie: A znasz kogoś kto znalazł pracę samodzielnie?

Odp. no…. Tak

Jak to zrobił?

Odp. nooo…. nie wiem… ….z Tobą nie da się normalnie porozmawiać :-/

I w tym momencie następuje oburzenie mojego rozmówcy. Najczęściej zmienia temat lub odchodzi. Ale za to odchodzi z nowym przekonaniem. Może nadal myśli swoje, bo jego EGO nie pozwala mu na przyznanie się do błędu. Natomiast jeśli nawet troszkę, jego umysł zaczął widzieć sprawę inaczej, to będą z niego ludzie.

By dojść do tego w jaki sposób ludzie robią karierę w pracy zawodowej wybrałem najłatwiejszą z możliwych dróg by to sprawdzić. Zwyczajnie ich zapytałem… jak oni to robią. Rozmawiałem ze znajomymi pytałem menedżerów z którymi pracowałem, pytałem każdego kto się nawinął.

Sumując doświadczenia tych wszystkich ludzi powstał wniosek, który ukazuje, do czego przywiązywali największą uwagę w drodze po sukces zawodowy? Co sprawia że ludzie znajdują wymarzoną pracę a ich kariera rozwija sie w szybkim tempie ?

1 Osobowość

2 Umiejętności interpersonalne/inteligencja emocjonalna

3 Doświadczenie

4 Zawieranie znajomości

5 Pracowitość/wytrwałość

6 Wiedza + IQ

7 Dyplomy i wykształcenie

Zaskakujące jest to że większość tych osób umieściło wykształcenie i zdobyte na studiach dyplomy na ostatnim miejscu. Połowa pytanych osób nie pracowała w zawodzie w którym zdobyła dyplom. Biorąc pod uwagę tą kolejność można rzec, że jest to kariera w stylu Nikosia Dyzmy ale z drugiej strony jest w tym sens. Czytaj dalej.

Kolejność jaką wybiera większość ludzi wygląda tak:

1. Dyplomy

2. Wiedza

3. Doświadczenie

4. Praca nad sobą

5. Doskonalenie relacji z ludźmi

6. Kontakty

7. Rozwój osobisty

4,5,6,7 można ująć w jedno i nazwać samorozwojem.

1. Wykształcenie Dyplomy

Na tym skupiamy się najbardziej. Dążymy do zdobycia wykształcenia… i bardzo dobrze. Z tym że, ta usilna walka o dyplom powoduje że zatracamy lub przestajemy rozwijać takie cechy jak: kreatywność, wytrwałość, zdolności interpersonalne etc.. Każde kreatywne posunięcie ucznia w szkole było traktowane przez profesorów jako odchył od normy. (Oczywiście zdarzają sie wyjątki).

W jaki sposób student może wyrobić w sobie wytrwałość skoro jest traktowany według widzimisie profesora a zaliczenie zdobywa flaszką koniaku. Narasta w nim bunt do całego świata i rodzą się przekonania że wszystko należy zdobyć przez protekcję.

System edukacyjny został stworzony dla potrzeb epoki, która minęła około stu lat temu. Obecnie wykorzystuje się go by utworzyć bardziej sterowalne społeczeństwo, wychowując ludzi na zbłąkane owieczki i przysłaniając im cel oraz ich ludzką naturę.

Jeśli jesteś studentem zastanów się , po co i dla czego to robisz? I rób to dla siebie a nie dla tego że wypada mieć dyplom lub dla tego że rodzice Ci kazali. Studiuj i pracuj nad sobą tak abyś każdego dnia stawał się lepszą wersją siebie.

2. Wiedza

Najczęściej gdy człowiek kończy studia, budzi się z wielkim akademickim kacem i dowiaduje że wiedza którą zdobywał przez pięć lat do niczego mu się nie przydaje. Próbował znaleźć pracę w swoim zawodzie raz drugi i nic. Wysyła CV błyszczy dyplomem i nadal nic. W końcu decyduje się na wyjazd za granicę lub na pierwszą lepszą pracę w swoim kraju.

Nie oznacza to że wiedza nie jest potrzebna. Według osób z którymi rozmawiałem wiedza ma duże znaczenie ale przydaje się ona dopiero na końcu. Gdy już wykorzystasz swoje zasoby typu osobowość, wytrwałość i pracowitość wówczas do akcji wkracza Twoja wiedza.

Wysoki poziom IQ również nie znaczy wiele jeśli nie posiadasz tych pozostałych cech. Inteligencja staje się wówczas jak Mercedes klasy S bez kół. Co z tego że wspaniały skoro nigdzie nim nie pojedziesz. Więcej na ten temat można przeczytać w książce Daniela Goldmana „Inteligencja Emocjonalna”

3. Doświadczenie

Następnie staramy się zdobyć doświadczenie w tym co robimy. Doświadczenia bywają najczęściej przykre. Praca na niechcianym stanowisku, niezadowolenie z którego potem wynikają kłótnie z przełożonymi. Stwierdzamy że szef to świnia, co jest myśleniem nie rzadko stereotypowym i wynikającym z naszej nieudolności.

Wówczas zaczynamy się zastanawiać; czy może z nami jest coś nie tak? Ależ skąd , my jesteśmy OK, to świat jest zły. Gdybym miał znajomości lub dużo kasy to znalazłbym dobrą pracę, …takie czasy.

Ci którzy mają większy dystans do siebie i potrafią stosować konstruktywną krytykę wobec swojej osoby zaczynają w takim momencie przywiązywać wagę do:

Rozwoju osobistego

Pracowitości

Samodoskonalenia /doświadczenia

Nawiązywania nowych znajomości.

Czyli te rzeczy które ludzie sukcesu wymienili na początkuJak znaleźć wymarzoną pracę i rozwijać karierę?

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments