Otyłość jest w obecnych czasach problemem globalnym, potwierdzają to statystyki prowadzone w wielu krajach. Obecna sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna czego dowodem jest stały wzrost liczby ludzi otyłych na świecie. Tylko w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba otyłych ludzi na świecie wzrosła z ok. 200 mln do prawie 300 mln osób. Mówi się już o otyłości w kategoriach epidemii.
Problem otyłości występuje już nie tylko w krajach rozwiniętych ale również coraz częściej pojawia się w miejscach, gdzie problemem był dotychczas głód. Potwierdzeniem tego jest fakt, iż w niektórych państwach afrykańskich liczba ludzi mających problemy z nadwagą sięga już 20% (RPA). Ponadto choroby będące najczęściej wynikiem otyłości tj.: nowotwory, cukrzyca, choroby serca i nadciśnienie są najczęstszą przyczyną zgonów nie tylko w krajach bogatych, ale także w tych biedniejszych.
Jeszcze bardziej niekorzystne statystyki dotyczą państw uprzemysłowionych (USA, Finlandia, Wielka Brytania, Grecja), w których prawie co trzeci obywatel ma nadmierną masę ciała. Światowa Organizacja Zdrowia /WHO/ uznaje otyłość za globalną chorobę XXI wieku. Świat opanowany przez fast-foody, wszelkiego rodzaju udogodnienia życiowe, a z drugiej strony brak aktywności fizycznej i czasu na przyrządzenie i spożycie tradycyjnych zdrowych posiłków jest główną przyczyną pogłębiania się problemu. We Francji – liczba ludności z otyłością zwiększyła się dwukrotnie w ciągu ostatnich sześciu lat!
W Polsce, niestety jest podobnie – co czwarty Polak i co piąta Polka są otyli. Znaczenie problemu otyłości potęguje dodatkowo fakt, że dotyczy ona coraz to młodszych ludzi, w tym także dzieci np.: w Polsce liczba 'puszystych’ dzieciaków wzrosła o co najmniej kilkanaście procent.
Główna przyczyna otyłości leży w dodatnim bilansie energetycznym czyli nadmiernym dowozie pokarmu i dotyczy 90% wszystkich przypadków otyłości. Przyczyną tego jest nieodpowiedni tryb życia propagujący niską aktywność fizyczną połączoną z nadmiernym i nieracjonalnym sposobem spożywania pokarmów.
Do pozostałych przyczyn należą zaburzenia hormonalne i rzadkie genetyczne zespoły i schorzeniach metaboliczne: niedoczynność tarczycy, niewydolność przysadki i jajników, zespół i choroba Cushinga,[…]
Miarą niebezpieczeństwa jakie niesie za sobą otyłość jest podwyższone ryzyko wystąpienia wielu chorób, które u osób szczupłych występują znacznie rzadziej.
Tekst ze stron Kliniki Bariatrii – www.bariatria.pl