Kaszubi wymyślili kilkadziesiąt własnych potraw i różnią się one w poszczególnych regionach. Kuchnia kaszubska jest zazwyczaj prosta, oszczędna w tłuszcze i bardzo smaczna.
Dla większości turystów najbardziej niezwykła jest czernina- zupa gotowana na kaczej lub gęsiej krwi, z dodatkiem warzyw, podrobów, suszonych owoców, śmietany i jakiejś smakowitej kostki. Rozcieńczona octem krew, wlana do zupy, dodaje jej niepowtarzalnego smaku. Równie wyśmienita jest zupa z brukwi, z dodatkiem gęsiego lub wieprzowego mięsa, a także zupa z węgorza. Kaszubi jedzą ogromne ilości ryb, zarówno morskich jak i słodkowodnych.
Prawdziwym przysmakiem jest kaszubska jajecznica na zasolonym węgorzu, którą je się zazwyczaj z ziemniakami. Także tutejszy słony śledź w śmietanie i cebuli z ziemniakami w mundurkach, czyli śledź z pulkami, nie ma sobie równych.
Mieszkańcy Kaszub z wielką namiętnością zajadają się również rybią ikrą, którą smaży się na patelni z dodatkiem cebuli i przypraw.
Oprócz ryb Kaszubi jedzą również dużo drobiu. Szczególnym wzięciem cieszy się tu gęsina. Z gęsiny kaszubskie gospodynie do dziś przygotowują tradycyjną obónę, czyli okrasę. Surowe mięso z gęsi siekają tasakiem, a następnie układają w glinianym garncu i zasypują solą. Do jednej z tradycji należy również podawanie przez kaszubskie gospodynie chleba ze smalcem na różnego rodzaju festynach. Kaszubski smalec nie ma sobie równych więc warto go skosztować a przy okazji posmakować tradycyjnego chleba domowego wypieku. Wśród regionalnych dań znajdziemy także przygotowywane na specjalne okazje ferkase – czyli cały obiad z rosołem i gotowaną kurą podawaną z ryżem i specjalnym słodko – kwaśnym sosie na bazie rosołu.
Z uwagi na uwarunkowania geograficzne Kaszub, region można podzielić na kilka części nadmorską / zatokową, jeziorną i borowiacką, a zatem także kaszubskie kulinaria można rozpatrywać na podstawie takiego podziału.
Lokalna kuchnia części nadmorskiej Kaszub będzie się zatem opierać na rybach morskich, w szczególności na śledziu, szprotach, flądrze, łososiu i dorszu.
Część jeziorna – na rybach słodkowodnych, w tym szczególnie na węgorzu, sandaczu, szczupaku i okoniu. W części borowiackiej potrawy często będą zawierać grzyby, jagody i żurawinę.
Na całych Kaszubach popularne są też potrawy z drobiu, zwłaszcza z gęsi i kaczek, oraz dania z ziemniaków i brukwi. Gorące dania jednogarnkowe, noszące nazwę ajntopów, przygotowywano szczególnie chętnie jesienią i zimą, aby rozgrzać powracających z połowów rybaków.
Kuchnia kaszubska będzie zatem zachwycać smakiem ryb, grzybów i gęsiny. Znajdziemy tu pomysły na łączenie ryb z mięsem lub tłuszczem mięsnym, gdzie indziej uznawane za dziwne. Kaszubska kuchnia to także doskonałe marynaty, zwłaszcza korniszony i pikle. Wymienić też należy ciekawe zupy, w tym sztandarową zupę z brukwi, z maślanki, gruszkową, dyniową i z suszonych owoców.
Ciekawostka: Ciasto listkowe – tzw. „francuskie”– tradycyjne ciasto kaszubskie, znane co najmniej od XVIII w.
Upowszechnione w skali światowej przez Francuzów wizytujących Gdańsk pod wodzą Napoleona Bonaparte w roku 1807.
W tradycyjnej kuchni kaszubskiej znane jest m.in. jako składnik potrawy znanej jako krelka w cieście listkowym, w skład której wchodzą też śledzie solone, suszone grzyby, ziemniaki, cebula.
—
www.kulinarnarozkosz.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl