Zawał serca to zawsze wyścig z czasem – kluczowe jest udzielenie choremu niezwłocznej, skoordynowanej opieki w ciągu pierwszych „złotych” dwóch godzin od wystąpienia objawów zawału – głoszą wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, przyjęte również przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.
Nowe wytyczne podkreślają znaczenie opieki przedszpitalnej w leczeniu zawału serca, począwszy od niezwłocznego przyjazdu karetki reanimacyjnej, poprzez transmisję EKG bezpośrednio do pracowni hemodynamicznej, zastosowanie odpowiednich rekomendowanych leków przeciwkrzepliwych, aż po zabieg udrożnienia tętnic w szpitalu. Zgodnie z zaleceniami, od chwili wystąpienia pierwszych objawów zawału serca – bólu w klatce piersiowej, problemów z oddychaniem, osłabienia – najważniejsze jest pierwsze „złote” 120 minut, które mogą decydować o życiu chorego.
Ogromne znaczenie w zawale serca ma również leczenie farmakologiczne – podczas wyścigu z czasem bardzo istotne jest podanie leków zapobiegających postępującemu „zamykaniu” światła tętnicy, które jest najczęstszą przyczyną zawału serca. Pacjent odpowiednio „zabezpieczony” farmakologicznie w drodze do pracowni hemodynamicznej ma większe szanse na przeżycie.
Dzięki darowiźnie firmy Sanofi-Aventis pracownie hemodynamiczne oraz zespoły ratownictwa medycznego na terenie całego kraju otrzymają w tym roku rekomendowany przez ESC lek przeciwpłytkowy – klopidogrel w specjalnej dawce nasycającej 300 mg. Firma Sanofi-Aventis zabezpieczy w ten sposób potrzeby kilkudziesięciu tysięcy polskich pacjentów w ostrej fazie zawału serca.