Prawie 60% Polaków za główną przyczynę swoich problemów ze snem uznaje stres* – wynika z badań przeprowadzonych przez organizatorów kampanii edukacyjnej „Dobrze Śpij – Aktywnie Żyj”
Warszawa, 11 października 2006. Oprócz stresu, jedną z najważniejszych przyczyn bezsenności okazało przemęczenie wynikające ze zbyt dużej ilości obowiązków w pracy, nauki oraz nieregularnego trybu życia. Wskazało je niemal 30% ankietowanych.
Można wskazać pewne czynniki psychiczne, które w znacznym stopniu przyczyniają się do zaburzeń snu. Są to m.in.: nieumiejętność uwolnienia się od codziennych problemów, strach przed niepowodzeniem i dążenie do perfekcji, w końcu złość. Prowadzą one do różnego rodzaju napięć: od krótkotrwałego zdenerwowania do długotrwałego stresu, związanego np. z pracą zawodową. Wszystkie tego typu sytuacje skutkują bezsennością – mówi dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Katedrze Psychiatrii Akademii Medycznej w Warszawie.
To, w jakim stopniu zregenerujemy organizm zależy od długości i intensywności naszego snu. Udawanie się na spoczynek z „wyciszonym” umysłem to jedna z podstawowych zasad higieny snu. Ważne jest, abyśmy potrafili wyzbyć się napięcia związanego z troskami dnia codziennego. Przed położeniem się do łóżka, powinniśmy zapomnieć o ciężkim, przepełnionym pracą dniu, zrelaksować się i uspokoić myśli. Nasz organizm najlepiej regeneruje się wtedy, gdy „odłączymy” mózg i rozluźnimy mięśnie. Lepiej nie tracić czasu na rozważanie minionego dnia lub planowanie kolejnego, bo wówczas trudno nam będzie zasnąć, a co za tym idzie również obudzić się wyspanym!
Chwilę po tym, kiedy położymy się spać, pojawiają się mózgowe fale alfa świadczące o osiągnięciu stanu relaksacji – to pierwsza faza odpoczynku, balansująca na granicy jawy i snu, której osiągnięcie jest najtrudniejsze. Etap drugi to kilkuminutowy zaledwie stan snu płytkiego, zwanego też półsnem, po którym natychmiast następuje faza snu głębokiego. Stadium snu głębokiego to najdłuższa, bo prawie godzinna faza snu. To zarazem faza najważniejsza, od której zależy poziom regeneracji, który osiągniemy w ciągu nocy.
Kampania edukacyjna na temat bezsenności „Dobrze śpij – aktywnie żyj” ma na celu zwiększenie wiedzy Polaków o wpływie zaburzeń snu na codzienne funkcjonowanie. Działania podejmowane w ramach kampanii mają charakter profilaktyczny, ich zadaniem jest przede wszystkim rozwijanie umiejętności samodzielnego rozpoznawania bezsenności. Na potrzeby kampanii „Dobrze śpij – aktywnie żyj” działa Infolinia, przy której dyżurują lekarze i psycholodzy z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Akademii Medycznej w Warszawie. Pod numerem telefonu 0-22 321 51 91** można uzyskać odpowiedzi na pytania związane z zaburzeniami snu oraz jego higieną. Lekarze udzielą również informacji na temat placówek medycznych zajmujących się bezsennością. Infolinia jest czynna od poniedziałku do czwartku w godzinach 18.00-20.00.
Więcej bieżących informacji na temat kampanii zasięgnąć można na stronie internetowej
www.dobrzespij.pl.
Partnerem kampanii jest polska firma farmaceutyczna Adamed.
* Na podstawie badań wykonanych na zlecenie programu „Dobrze Śpij – Aktywnie Żyj”, przeprowadzonych przez TNS OBOP w dniach 13-17 października 2005r. na reprezentatywnej grupie 1005 mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej.
** Koszt połączenia według stawek operatora.