Spaceruj i pomagaj! – Sekrety sukcesu pierwszej edycji ECCO Walkathonu

7 108 uczestników!

67 000 przebytych kilometrów!

Prawie 270 000 złotych zebranych na cele charytatywne!

W 2005 roku po raz pierwszy odbyła się w Polsce międzynarodowa impreza charytatywna ECCO Walkathon – Spacer Ludzi Dobrej Woli. Ponad 7 tysięcy osób w ciągu 5 godzin przebyło ponad 67 tysięcy kilometrów i uzbierało dla trzech organizacji charytatywnych: PAH, PTK i WWF, prawie 270 tysięcy złotych!

Każdy uczestnik spaceru, aby wspomóc wybraną fundację, przemaszerował średnio 9,48 kilometra. Szczytny cel, aktywny wypoczynek i mnóstwo dobrej zabawy to sekrety sukcesu Spaceru Ludzi dobrej Woli.

Przedsięwzięcie opiera się na prostym pomyśle. Uczestnicy spacerują po jednej z wybranych przez siebie tras, a organizator – firma ECCO, przekazuje na konto wskazanej przez uczestnika fundacji 4 złote za każdy przebyty kilometr. Spacer Ludzi Dobrej Woli nie jest formą rywalizacji, nie ma w niej wygranych i przegranych. Nie ma także żadnych ograniczeń wiekowych, każdy uczestnik sam wybiera trasę i pokonuje ją we własnym tempie. Warunek przekazania pieniędzy jest jeden – ukończenie wybranej trasy.

ECCO Walkathon 2005

Pierwsza edycja ECCO Walkathonu odbyła się na warszawskiej Agrykoli. Uczestnicy mieli do wyboru jedną z trzech tras o zróżnicowanej długości i stopniu trudności: 6 kilometrów – Zielona Warszawa (trasa z Agrykoli do Muzeum Łazienki Królewskie), 10 kilometrów – Warszawa Kulturalna (z Agrykoli do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego) i trasa 15 km – Warszawa Historyczna (z Agrykoli na Plac Zamkowy). Charytatywny cel ECCO Walkathonu jednoczy wielu ludzi o różnych zainteresowaniach i priorytetach. Dlatego też, całkowite fundusze zebrane dzięki „wychodzonym” kilometrom zostały przekazane Organizacjom promującym najważniejsze idee naszych czasów: zdrowie, ochronę środowiska naturalnego i poprawę warunków życia dzieci. Każda z fundacji przeznaczyła otrzymane pieniądze na konkretny cel. W 2005 roku zasiliły one trzy projekty, realizowane przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polską Akcję Humanitarną i WWF (World Wildlife Fund).

Projektem, który w 2005 roku otrzymał największe wsparcie była inicjatywa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Aż 37% uczestników Spaceru Ludzi Dobrej Woli przekazało „wychodzone” pieniądze na zakup defibrylatorów. Firma ECCO wpłaciła na konto fundacji 99 700 złotych. Akcję edukacyjną organizowaną przez WWF, mająca na celu ograniczenie przemytu egzotycznych zwierząt, wsparło 35% uczestników, którzy uzbierali dla organizacji 94 300 złotych. Projekt Polskiej Akcji Humanitarnej zasilono kwotą 75 500 złotych zebraną przez 28% uczestników Spaceru Ludzi Dobrej Woli.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne PTK zebrało fundusze na instalację defibrylatorów na wszystkich stacjach warszawskiego metra i na przeszkolenie pracowników stacji w udzielaniu pierwszej pomocy. Choroby układu krążenia, a szczególnie choroba niedokrwienna serca, są przyczyną 50% wszystkich zgonów w Polsce. W dużych miastach dotarcie służb ratowniczych jest najczęściej utrudnione, a uratowanie życia zależy od osób, które znalazły się blisko zdarzenia i są zdolne podjąć zabiegi reanimacyjne. Dzięki pieniądzom zebranym podczas ECCO Walkathonu Polskie Towarzystwo Kardiologiczne kupiło 19 automatycznych defibrylatorów.

WWF (World Wildlife Fund)

Międzynarodowa Organizacja Ekologiczna przeznaczyła środki zebrane podczas ECCO Walkathonu na realizacje kampanii edukacyjnej pod hasłem „Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły”. Celem kampanii jest uświadomienie młodym ludziom, że popyt na egzotyczne zwierzęta zagraża przetrwaniu wielu tysięcy gatunków. Każdego roku kłusownicy łapią tysiące egzotycznych zwierząt, które później przemycane są na giełdy i do sklepów zoologicznych – także w Polsce. Podczas transportu większość z nich ginie. Jednak jak długo znajdą się chętni, aby zapłacić za zwierzę z przemytu, biznes ten się opłaca.

W ramach akcji WWF stworzyła centrum edukacyjne na terenie Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, w którym dzieci poznają problem ginących gatunków i dowiadują się, jak mogą pomóc w ich ocaleniu. Fundacja zorganizowała także konferencję dla nauczycieli, podczas której zapoznali się oni z problematyką zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i otrzymali materiały dydaktyczne, które pomogą dzielić się zdobytą wiedzą z podopiecznymi.

Polska Akcja Humanitarna

W zniszczonym wojnami Afganistanie, w zespole szkół Nezwan Prozha Jadid High School i Abdul Qader Bedil High School w Kabulu w spartańskich warunkach uczy się 18 tysięcy dzieci. W ramach akcji ECCO Walkathon zostały zebrane pieniądze na wybudowanie w szkołach systemu wodno-sanitarnego. W ramach projekty wyremontowane zostaną 22 istniejące toalety, powstanie 11 nowych z podłączeniem do systemu kanalizacyjnego, zainstalowane zostaną krany. Ponadto dzięki wykopaniu 60-cio metrowej studni i wybudowaniu systemu wodociągowego dzieci i nauczyciele uzyskają dostęp do bieżącej wody pitnej.

ECCO Walkathon 2006

ECCO Walkathon to coś więcej niż impreza dobroczynna dla całych rodzin i grup przyjaciół. ECCO Walkathon to wprowadzenie w życie wartości i wizji firmy ECCO, jednego z największych producentów obuwia na świecie, gdzie inspiracja i radość idą w parze z realizacją szczytnych celów. Sam założyciel ECCO, Karl Toosbuy wpadł w 1999 roku na pomysł zorganizowania ECCO Walkathon. Misją tej imprezy jest uzmysłowienie ludziom, że aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy jakości ich życia i że wspólne działanie może mieć wpływ na środowisko naturalne i innych ludzi, którzy potrzebują pomocy.

Tegoroczna edycja odbędzie się 23 września na Polach Mokotowskich w Warszawie. Uczestnicy mają do wyboru dwie malownicze trasy spacerowe, o długości 6 i 10 kilometrów. Za każdy pokonany kilometr organizator akcji – firma ECCO, wpłaca na konto wybranej przez uczestnika fundacji 4 złote. Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i tym razem spacerowicze mają do wyboru jedną z trzech fundacji: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polską Akcję Humanitarną lub WWF (World Wildlife Fund). Najważniejsza jest dobra zabawa i chęć wspólnego działania – każdy, kto ukończy spacer przekazuje pieniądze na rzecz wybranej fundacji.

Na uczestników ECCO Walkathonu czeka wiele atrakcji. W charytatywnym spacerze wezmą udział sportowcy, aktorzy i piosenkarze, a oprawę muzyczna zapewnią znani polscy artyści. Spacer rozpocznie się wspólną rozgrzewką, a podczas całej imprezy będą organizowane liczne konkursy i loterie.

Organizatorzy liczą, że tegoroczna impreza powtórzy sukces poprzedniej edycji i Warszawiacy znowu chętnie wezmą udział w Spacerze Ludzi Dobrej Woli. Bo ECCO Walkathon to wspólna akcja tysięcy ludzi, to sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu, dobra zabawa, a przede wszystkim okazja do niesienia pomocy potrzebującym.

Spotkajmy się 23 września 2006 roku na Polach Mokotowskich!

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments