Specjaliści z Kliniki Bariatrii o terapii BIB-System
Osoby otyłe są zestresowane, zamknięte w sobie, często popadają w depresję. Z powodu braku samoakceptacji mają problemy w życiu osobistym i zawodowym, a jeśli nawet są silne psychicznie i optymistycznie nastawione do życia, nie unikną niebezpieczeństw związanych z chorobami powodowanymi przez otyłość.
Gdy wszystko zawodzi, czas skorzystać z pomocy specjalisty
Pacjenci Kliniki Bariatrii to bardzo zróżnicowana grupa, zarówno pod względem wieku, płci, jak i stopnia nadwagi. Są to osoby różniące się siłą woli, oraz determinacją w dążeniu do osiągnięcia szczuplejszej sylwetki, a co za tym idzie – lepszego samopoczucia i zdrowia. Często decydują się oni na zabieg implantacji balonu żołądkowego uciekając od znanych i popularnych diet i innych sposobów, które w ich przypadku nie podziałały.
Na czym polega działanie balonu żołądkowego?
Implantacja balonu żołądkowego powoduje ograniczenie ilości spożycia pokarmów i skutecznie pomaga wprowadzić racjonalny sposób odżywiania i zdrowy tryb życia, co w gruncie rzeczy jest najszybszą i najwłaściwszą drogą do trwałej utraty nadwagi. Największy efekt odchudzania (40 – 60 kilogramów) występuje, gdy wraz z implantacją balonu BIB System, który eliminuje możliwość spożywania obfitych posiłków, wprowadzane są zmiany w przyzwyczajeniach żywieniowych, w doborze spożywanych pokarmów – ich zróżnicowaniu jakościowym – oraz dodatkowo, pobudzana jest do spalania poprzez aktywność fizyczną tkanka tłuszczowa.
Ile chudną pacjenci w czasie terapii z balonem?
Wyniki leczenia są indywidualne i zależne od wielu czynników, między innymi od początkowej masy ciała. Ze statystyki leczenia wynika, iż średnia utrata całkowitej wagi to 22,4% początkowej masy ciała. Często zdarza się jednak, że pacjenci chudną ponad 40 – 50 kilogramów, a nawet powyżej 60.
W jaki sposób można stracić tyle kilogramów?
Analizując przebieg leczenia balonem żołądkowym pacjentów, którzy podczas terapii pozbyli się 40 – 60 kilogramów można zaobserwować, jak bardzo wprowadzanie niewielkich, ale za to konsekwentnych zmian wpływa na efekty końcowe. Stosowanie się do indywidualnych zaleceń wydawanych przez lekarza i jego zespół bezpośrednio po zabiegu implantacji balonu żołądkowego, oraz podczas późniejszych comiesięcznych wizyt kontrolnych, pozwala w sposób wydajny wykorzystać okres 6 miesięcy, podczas których pacjent poddany jest ograniczeniom ilościowym (powodowanym przez balon) oraz odpowiedniej edukacji żywieniowej. Dla właściwego kontrolowania przebiegu leczenia pacjentów i wiedzy o tym, jak radzą sobie oni w trudnym okresie terapii, sporządzane są ankiety, na podstawie których można dowiedzieć się jak wprowadzane są poszczególne zalecenia, oraz jak zmieniają się nawyki żywieniowe. Dzięki ankietom można także wywnioskować jakie zachowania powodują, iż niektórzy pacjenci tracą na wadze szybciej i więcej niż inni. Pozwala to w lepszy sposób pomagać szerszej grupie pacjentów i poprawiać ich wyniki. Wśród pacjentów Kliniki są tacy, którym udało się pozbyć ponad 60 zbędnych kilogramów i dzięki ich przykładowi można dziś ocenić, przestrzeganie jakich zaleceń daje najlepsze efekty.
Co więc powinni robić pacjenci żeby schudnąć?
W okresie leczenia pacjenci z balonem żołądkowym (którym udało się schudnąć ponad 50 kilogramów) ograniczyli w diecie węglowodany, szczególnie cukier, lody, ciastka, kremy, ziemniaki, makarony, oraz wyeliminowali wszelki alkohol, pozostawiając w małych ilościach jedynie czerwone wino. Jednym z głównych zaleceń, jakich pacjenci powinni przestrzegać jest powolne spożywanie posiłków i jedzenie ostatniego nie później niż o godzinie 19.00. Najważniejszą i najskuteczniejszą zasadą w przypadku przeprowadzanych terapii jest zasada, aby ograniczenia żywieniowe wdrażać zgodnie z indywidualnymi potrzebami organizmu i w sposób rozsądny – a nie wszystkie jednocześnie. Pacjenci podczas terapii metodą balonu żołądkowego mając już ograniczenia co do ilości spożywanego jedzenia mogą w łatwiejszy sposób zmienić niedobre przyzwyczajenia i zastąpić niekorzystne pokarmy innymi. Generalnie bowiem, zamiast po prostu eliminować kolejne artykuły z diety, należy kierować się zasadą zastępowania produktów o wysokim indeksie glikemicznym tymi o niższym wskaźniku. Dla osiągnięcia najlepszego efektu terapii istotne jest również, aby pacjent starał się zwiększyć aktywność fizyczną. Wyniki leczenia wykazują, iż optymalne rezultaty w odchudzaniu osiągają pacjenci regularnie podejmujący lekki i jednocześnie „przyjemny” dla nich wysiłek fizyczny. Pacjenci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki terapii starali się jak mogli włączyć do swych codziennych obowiązków aktywność fizyczną. Z reguły, na początku przy dużej nadwadze jest to trudne. Pacjenci próbują spacerować, wykonują proste ćwiczenia, dopiero po jakimś czasie decydują się na jogging, pływanie (2 – 3 razy w tygodniu), aquaerobik, gimnastykę, jazdę na rowerze, itp. Po kilku miesiącach kuracji oprócz zmniejszenia wagi ciała, ich kondycja fizyczna i samopoczucie poprawia się, co dodatkowo stanowi o ich rosnącym zaangażowaniu w poprawę zdrowia i zmianę swoich przyzwyczajeń żywieniowych.
Czy godziny spożywania posiłków są rzeczywiście tak istotne?
Doświadczenie mówi nam również, że pacjenci, którzy starają się spożywać posiłki przygotowywane w domu i o tej samej porze, oraz spożywają ostatni posiłek około godziny 18.00, chudną najlepiej. Bardzo korzystne jest jednocześnie jedzenie dań duszonych, gotowanych lub gotowanych na parze. Ważne jest oduczenie się podjadania pomiędzy posiłkami, unikanie słodyczy, dań gotowych do spożycia, a także słonych przekąsek, takich jak chipsy i orzeszki, bo to właśnie one w głównej mierze u większości osób doprowadziły do odkładania się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej.
Warzywa? Owoce?
Istotnie, najlepiej chudnący pacjenci wzbogacali swoje posiłki o surowe warzywa i owoce. Bardzo dobre wyniki terapii (utrata wagi powyżej 40 kilogramów) osiągają właśnie ci, którzy warzywa i owoce spożywają co najmniej kilka razy w tygodniu i ci, dla których jest to podstawa codziennych posiłków (utrata wagi powyżej 50 kilogramów). Zgodnie z zaleceniami lekarzy warzywa i owoce powinny stać się najczęściej spożywanymi przez pacjentów produktami żywnościowymi.
A liczenie kalorii?
Pacjenci, którzy stracili najwięcej kilogramów, dzięki terapii uczą się zwracać uwagę na kaloryczność posiłków. Wyrabiają również w sobie nawyk sprawdzania, czy dany produkt nie zawiera zbyt dużej ilości cukru.
Jak dużą rolę w terapii odgrywa motywacja i determinacja pacjentów?
Są to bardzo ważne czynniki w leczeniu zaburzeń pokarmowych. Implantacja balonu żołądkowego działa mobilizująco na osoby rozpoczynające terapię. Duże efekty w utracie nadwagi (powyżej 40 – 60 kilogramów) wymagają wyrzeczeń ze strony pacjentów, a działanie balonu żołądkowego i ograniczanie możliwej ilości przyjmowanych pokarmów zwiększa motywację do zmian, jakim powinien poddać się sam pacjent. Pozbycie się przyzwyczajeń, które doprowadziły do otyłości jest równie istotne jak i trudne. „Rekordziści” w utracie zbędnych kilogramów mieli jasną świadomość niebezpieczeństw jakie niesie ze sobą chorobliwa otyłość – nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, zmiany zwyrodnieniowe stawów, cukrzyca, itp. Ta właśnie świadomość była dla nich jednym z głównych bodźców do zmiany trybu życia i odżywiania się. Z relacji pacjentów wynika, że najtrudniejsze są pierwsze miesiące, kiedy drastycznie zmienia się ilość i wielkość spożywanych posiłków, jak również zmianie podlegają dotychczasowe przyzwyczajenia.
Pokusy i chwile słabości – są dużym problemem w staraniach o prawidłową wagę?
Oczywiście, nawet ci pacjenci, którzy schudli ponad 50 kilogramów, pomimo szczerych chęci i próby postępowania w jak największym stopniu według wymogów i zaleceń, mieli chwile słabości i czasami ulegali pokusie. Ich niewielkie błędy żywieniowe, dzięki kuracji balonem żołądkowym nie powodowały jednak skutków nieodwracalnych. To, że czasami w drodze wyjątku, w diecie pojawi się alkohol, słodka przekąska lub chipsy, nie zaprzepaszcza całego leczenia. Najbardziej istotne jest bowiem ustalenie i trzymanie się generalnych zasad i zaleceń na co dzień – przez długi czas.
Lepiej być mniej rygorystycznym na co dzień, niż drastycznym na krótko?
Dokładnie tak. W leczeniu otyłości należy kierować się długim terminem i perspektywą na całe lata. Oczywiście, balon żołądkowy wymiernie przyspiesza i ułatwia odchudzanie, pozwala ponadto wyrobić właściwe przyzwyczajenia żywieniowe, jednak pozytywne zmiany, które wywołuje należy potem pielęgnować już samodzielnie.
Czy są pacjenci, którzy mają szczególne problemy przy odchudzaniu?
Odchudzanie się jest bardzo trudną sztuką. Wie o tym każdy, kto miał problem z nadwagą. Każdego z nas często spotykają chwilę zwątpienia w dążeniu do wyznaczonego celu. Na tym między innymi polega działanie balonu, aby wspomóc osobę, która podda się i zje zbyt duży posiłek – zostanie wtedy „ukarana” i „odda” nadwyżkę tego co zjadła. Nawet pacjentów o bardzo dobrych wynikach często spotykały chwile zwątpienia i zastanowienia, czy uda im się przetrwać i pozbyć zbędnej masy ciała, szybko jednak pierwsze widoczne efekty terapii mobilizowały ich w dwójnasób do dalszej pracy.
Co po terapii?
Wyniki uzyskiwane na zakończenie leczenia sprawiają, że pacjenci są pewniejsi siebie, rozpiera ich energia i duma z pokonania nadwagi, co dodatkowo motywuje ich do samodzielnego stosowania zaleceń w przyszłości i do utrzymywania wagi ciała już bez pomocy balonu żołądkowego.
Klinika Bariatrii www.pulsmed.com.pl
Rady dla odchudzających się:
- codzienne jedzenie śniadań
- powolne spożywanie mniej obfitych posiłków o tych samych porach
- przyjmowanie ostatniego posiłku najpóźniej o godz. 19.00
- jedzenie dużej ilości surowych warzyw i owoców
- regularne odżywianie i samodzielne przygotowywanie posiłków w domu
- zwiększenie aktywności fizycznej w miarę możliwości
- ograniczenie w diecie węglowodanów, tłuszczu i alkoholi
- zastępowanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym tymi o niższym wskaźniku
- zwracanie uwagi na kaloryczność spożywanych posiłków
- kontrolowanie wagi ciała
- i oczywiście implantacja balonu żołądkowego