Masz 35 lat i ciągle brakuje ci czasu. Pracujesz kilkanaście godzin dziennie. W firmie nie możesz zwykle nawet spokojnie napić się herbaty, nie mówiąc już o zjedzeniu obiadu. Przestałaś chodzić na aerobik, bo wracasz do domu o 20.00. Jesteś zmęczona i głodna. Zjadasz dobrą kolację delektując się swoim pierwszym tego dnia posiłkiem. Potem szybko zasypiasz, żeby przespać chociaż kilka godzin na dobę… O 6.00 pika Twoja komórka – czas wstawać… I znowu to samo…
Jak alarmują lekarze, nieodpowiedni tryb życia i złe nawyki żywieniowe to najprostsza i najszybsza droga do wielu chorób – wrzodów żołądka, nerwicy, czy wreszcie otyłości, która staje się jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych naszego wieku. Wedle danych Kliniki Bariatrii Pulsmed, najczęstszymi pacjentami leczącymi się z otyłości lub walczącymi z dużą nadwagą są właśnie kobiety w wieku 30 – 40 lat, pracujące zawodowo w pełnym wymiarze godzin, prowadzące nieregularny tryb życia, nie mające czasu na uprawianie sportu, czy przygotowywanie zbilansowanych posiłków.
Z balonem lżej
Problem otyłości i nadwagi wydaje się być konsekwentnie niedoceniany, zarówno przez osoby dotknięte nim bezpośrednio, jak i przez gremia decydujące o programach i profilach systemowych lecznictwa w Polsce. W konsekwencji prowadzi to do osamotnienia pacjenta, który często musi radzić sobie sam, bez fachowej medycznej pomocy. Większość pacjentów zanim trafi ze swoim problemem do specjalisty próbuje szeregu terapii i diet, które nie przynoszą spodziewanych rezultatów. Pozbycie się zbędnych kilogramów okazuje się trudniejsze niż zakładali, a czas i wysiłek jaki już w to włożyli staje się stracony. W ten sposób wielu pacjentów dość sceptycznie podchodzi do każdej następnej terapii odchudzającej i z niechęcią przystępuje do podjęcia kolejnej próby zrzucenia kilogramów. Pamiętajmy jednak, że ciągle sprawdza się stara prawda o odchudzaniu, która mówi „jedz o połowę mniej” – przy długim stosowaniu przynosi to najlepsze i trwałe rezultaty. Ci, którzy nie mają silnej woli mogą pomagać sobie balonikiem żołądkowym, który skutecznie ogranicza możliwość spożywania zbyt dużej ilości pożywienia.
600 odchudzonych pacjentów
Aktualnie zabiegowi implantacji balonu żołądkowego BIB System zostało poddanych już ponad 600 pacjentów, z czego większość, bo ponad 65% stanowią kobiety. Przesłanką dla korzystających z terapii jest nie tylko szczupła sylwetka, lecz przede wszystkim zdrowie, pogoda ducha i dobre samopoczucie. Wiele kobiet podkreśla, że zbędne kilogramy negatywnie wpływają na ich samoocenę. Inaczej mężczyźni, zwykle zgłaszają się do Kliniki głównie z powodów zdrowotnych i z reguły za namową partnerki. Ale również wśród Panów jest coraz więcej takich, którzy chcą schudnąć, aby przywrócić sylwetkę z „młodych lat” oraz komfort życia jaki mieli jako osoby o prawidłowej wadze.
Kto i dlaczego potrzebuje pomocy specjalisty
Do Kliniki Bariatrii zgłaszają się pacjenci w różnym wieku od często bardzo otyłych dzieci w wieku 14 – 18 lat do osób w podeszłym wieku – nawet po 60 roku życia. Największą grupę stanowią osoby w wieku 30 – 40 lat. Są to (jak wspomnieliśmy wcześniej) zazwyczaj osoby pracujące zawodowo, zwykle bardzo intensywnie, które w codziennym życiu są tak zapracowane, że nie mają już czasu zadbać o własne zdrowie, nie mówiąc o prawidłowym odżywianiu i dodatkowej aktywności fizycznej. Nieregularnie posiłki oraz zbyt duże, późno spożywane kolacje są często główną przyczyną ich nadwagi. Rosnącą grupą osób zgłaszających się po pomoc w leczeniu nadwagi i otyłości są, niestety, także osoby młode – młodzież szkolna i studenci. Otyłość u tych pacjentów w dużej mierze wynika z mniejszej aktywności fizycznej oraz przejadania się słodyczami, których znaczenie dla organizmu ogranicza się do dostarczania zbędnej nadwyżki energii. Restauracje typu „fast-food” i ogólna dostępność nie zawsze właściwego jedzenia zarówno w domu jak i w szkole sprawiają, że nasza młodzież nie odżywia się prawidłowo. Wiele godzin poświęconych książkom, lekcjom i pracy przy komputerze ogranicza możliwości aktywnego spędzania czasu i spalania nadwyżki kalorii. Powoduje to stopniowe odkładanie zapasowego tłuszczu i w rezultacie – nadwagę.
Efekty terapii
Efekty terapii BIB System są indywidualne dla każdego pacjenta. Lepsze wyniki statystycznie uzyskują kobiety. Mają one zdecydowanie większą motywację, są bardziej zdyscyplinowane i chętniej słuchają rad lekarza. Łatwiej wprowadzają dodatkowe formy aktywności fizycznej i bardziej regularnie ćwiczą. Panie w trakcie 6 miesięcy leczenia popełniają także mniej błędów dietetycznych, poświęcają więcej uwagi przygotowywanym posiłkom, dbając o ograniczenie w diecie tzw. „złych” węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym. To wszystko sprawia, że efekty chudnięcia są czasami bardziej spektakularne u pań niż u panów, co nie zmienia faktu, że i panowie potrafią schudnąć nawet ponad 40 – 50 kilogramów. Mężczyźni zgłaszający się do Kliniki mają średnio większą masę początkową ciała, tym samym większą nadwagę co sprawia, że 35% utrata nadwagi (EWL) będąc relatywnie niższa niż u kobiet (47% utraty nadwagi), wartościowo w straconych kilogramach w sumie daje podobną wielkość.
22,5% mniejsza waga po 6 miesiącach
Średnia utrata wagi początkowej w okresie 6 miesięcy leczenia wynosi u naszych pacjentów około 22,5%. Największy statystycznie ubytek wagi występuje w grupie osób bardzo młodych, u których łatwiej zmodyfikować złe nawyki żywieniowe oraz u pacjentów w wieku 31 – 50 lat, którzy wiedzą jak wielkim zagrożeniem dla ich zdrowia jest otyłość. Osoby młodsze stosunkowo szybko potrafią się zaadaptować do nowych zasad racjonalnego odżywianie oraz zwiększenia aktywności fizycznej stąd dobre wyniki odchudzania (ponad 59% utraty nadwagi). U osób starszych, mimo często dużej motywacji i świadomości zagrożenia jakim jest dla nich otyłość, znacznie trudniej jest zmienić złe przyzwyczajenia żywieniowe i ustalony tryb życia, na co wskazuje nieco mniejszy procent utraty nadwagi u osób powyżej 50 roku życia (42% utraty nadwagi).
Edukacja z balonem
Balon żołądkowy uczy pacjenta jak jeść mniej niż dotychczas. Pacjent przez podczas 6 miesięcy terapii ma szansę wprowadzić u siebie nowe przyzwyczajenia do racjonalnego odżywiania się. Balon żołądkowy ogranicza możliwość zjedzenia obfitego posiłku, często spożywanego po pracy bardzo późno wieczorem. Zmusza pacjenta do wprowadzenia bardziej racjonalnego odżywiania – posiłków mniejszej wielkości spożywanych kilka razy dziennie, poczynając od śniadania w domu przed pójściem do pracy czy szkoły, drugiego śniadania w przerwie, lunchu w południe oraz zdecydowanie mniejszego obiadu i mniejszej kolacji wieczorem. Dzięki temu spożywane kalorie wykorzystywane są na bieżące potrzeby energetyczne organizmu. Jeśli dodatkowo wieczorem poświecone zostanie 20 – 30 minut na spacer lub ćwiczenia na rowerku to zostaną wykorzystane pozostałe kalorie i nie będą się odkładać na tłuszcz zapasowy podczas snu.
Im wcześniej tym lepiej
Warto zwrócić uwagę, aby jak najwcześniej zacząć walkę z nadwagą. Przede wszystkim ze względów zdrowotnych i zagrożeń wynikających z otyłości i nadwagi, w tym wielu chorób: cukrzycy, nadciśnienia, zmian miażdżycowych w naczyniach, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów. Łatwiej także pozbyć się zbędnych kilogramów jeśli zaczniemy wcześniej walczyć z nadwagą. W grupie naszych pacjentów z wagą wyjściową poniżej 100 kg średnio pacjenci po zabiegu BIB System tracą ponad 55% nadwagi (EWL), a w grupie poniżej 80 kg nawet średnio ponad 73% nadwagi (EWL).
Poprawa samopoczucia i wyglądu
Część naszych pacjentów, szczególnie z grupy, tzw. otyłości olbrzymiej (150 – 200 kg) kontynuuje leczenie po założeniu drugiego lub kolejno trzeciego balonika przez okres 12, a nawet 18 miesięcy. Przy dużej wadze początkowej okres 6 miesięcy jest nie wystarczający do pozbycia się całego nadmiaru kilogramów. Zakładamy zawsze utratę nie więcej niż 5 – 6% masy wyjściowej w ciągu jednego miesiąca. Jest to optymalna utrata wagi dla organizmu pacjenta. Często po zakończeniu leczenia i zrzuceniu wielu kilogramów zbędnej tkanki tłuszczowej wykonujemy u pacjentów korekcyjne zabiegi chirurgiczne i plastyczne przywracające prawidłową sylwetkę i wygląd ciała.
Dr Zbigniew Kowalczyk
Klinika Bariatrii – Pulsmed Sp. z o.o. http://www.pulsmed.com.pl