Poradnik kawosza, czyli wszystko o gatunkach kawy

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów świata. Codziennie rano miliony ludzi zaczynają dzień od aromatycznej małej czarnej. Rocznie wypijanych jest 400 miliardów filiżanek. Niektórzy smakosze kawy wybierają aromatyczną Arabikę, inni cenią posmak Robusty. Odkryj sekret ich smaku razem z Primą.

Historia kawy zaczęła się w Afryce – początkowo była uprawiana tylko w Etiopii. Obecnie obszar jej uprawy obejmuje praktycznie całą strefę subtropikalną i tropikalne tereny wyżynne. Głównymi obszarami uprawy są: Afryka, Ameryka Środkowa, Południowa oraz Azja. Rocznie jest produkowanych, w zależności od urodzaju, od 85 do 115 milionów 60-kilogramowych worków kawy. Choć rodzaj kawowiec (Coffea) obejmuje ok. 40 gatunków drzew i krzewów w większości z terenu Afryki, najpopularniejsze są dwa gatunki: Arabica i Robusta. Stanowią od 95 do 99% upraw.

Łagodność Etiopii

Arabica jest najstarszym, a zarazem najpopularniejszym gatunkiem kawy. Do XVII wieku Arabowie zazdrośnie strzegli sekretu jej uprawy – stąd nazwa Coffea Arabica, czyli kawa „arabska”. W XV wieku była uprawiana na polach tarasowych w południowym Jemenie. Jest rośliną samozapylającą się, o podłużnych i dość twardych ziarnach koloru jasno zielonego. Dziś stanowi aż 70 proc. światowej produkcji kawy. Uprawia się ją w Afryce, Ameryce Południowej i Azji, w strefie międzyzwrotnikowej. Najlepiej rośnie na dużych wysokościach – od 1000 do 2000 m n.p.m. Dlatego też charakteryzuje się szlachetnym aromatem i charakterystycznym, lekko kwaskowym smakiem. Arabica jest niezwykle wymagająca rośliną, zarówno jeśli chodzi o warunki klimatyczne, jak również sposób uprawy. Najważniejsze dziś rodzaje tej kawy to: „Coffea Arabica Typica” oraz „Coffea Arabica Bourbon”. Jeśli jesteś amatorem tego gatunku kawy sięgnij po Primę Impresję 100% Arabikę, wysokogatunkowa, drobno mieloną kawę, o pełnym lekko kwaskowym smaku. Aby wydobyć głębie jej aromatu zaparz ja w ekspresie ciśnieniowym.

Odporna Robusta

Odkryta dopiero w XIX wieku Robusta jest bardziej odporna na zmiany klimatu i szkodniki niż Arabica. Stąd wzięła się jej nazwa – Coffea Canephora, czyli odporna. Owalne, mniejsze niż Arabiki, ziarna Robusty są koloru żółto – zielonego. Kawa tego gatunku szybciej wydaje owoce i rozwija się sprawniej. Niestety jest rośliną dużo bardziej wrażliwą na zimno, dlatego częściej spotkać można ją na terenach równinnych, głównie w Kamerunie, Ugandzie i Wietnamie. Można ją także uprawiać w niższych partiach gór, gdzie wysokość nie przekracza 600 m n.p.m. Jeśli preferujesz wyrazisty smak Robusty i lubisz kawę o dużej zawartością kofeiny, wybierz Primę Rumbę. Możesz także połączyć zdecydowanym i wyrazistym smaki Robusty z delikatnością Arabiki, wybierając delikatnie prażoną Primę Finezję.

Dossier produktów

Prima Impresja 100% Arabica – kawa mielona

Przygotowana w oparciu o kompozycję najwyższej jakości ziaren arabica, pochodzących z Brazylii i Ameryki Środkowej, których indywidualne cechy łączą się w procesie starannego prażenia dając jej harmonijny smak i pełen aromat prawdziwej kawy.

Prima Impresja dostępna jest w opakowaniach:

 • 100g – cena detaliczna ok. 2,80 PLN
 • 250g – cena detaliczna ok. 6,60 PLN

  Prima Finezja – kawa mielona

  Prima Finezja to unikalna kompozycja wysokiej jakości ziaren, których indywidualne cechy łączą się w procesie starannego prażenia dając jej harmonijny smak i pełen aromat prawdziwej kawy.

  Prima Finezja jest dostępna w opakowaniach:

 • 100g – cena detaliczna ok. 1,80 PLN
 • 250g – cena detaliczna ok. 4,10 PLN
 • 500g – cena detaliczna ok. 7,50 PLN

  Prima Rumba – kawa mielona

  Prima Rumba to delikatnie prażona kawa mielona, o charakterystycznym, lekko gorzkawym posmaku Robusty.

  Prima Rumba jest dostępna w opakowaniach:

 • 100g – cena detaliczna ok. 1,32 PLN
 • 250g – cena detaliczna ok. 3,20 PLN
 • 500g – cena detaliczna ok. 5,50 PLN

  Prima Rumba – instant

  Kawa rozpuszczalna, pobudzająca i mocna, o zdecydowanym smaku. Zawiera 100% kawy naturalnej. Swój smak zawdzięcza kompozycji ziaren z Azji Południowo-Wschodniej.

  Prima Rumba dostępna jest w szklanych opakowaniach:

 • 100 g – cena detaliczna: ok. 5,90 PLN
 • 200 g – cena detaliczna: ok. 10,20 PLN

  Przedsiębiorstwo PRIMA S.A. – producent i dystrybutor kawy mielonej i rozpuszczalnej z Poznania. Od 2002r. wchodzi w skład Sara Lee / Douwe Egberts, jednej z trzech największych firm kawowych na świecie.
  Obecnie firma dostarcza na polski rynek ok. 15.000 ton kawy rocznie oferując zarówno kawę mieloną, jak i rozpuszczalną.

  Katalog marek Prima:

  kawy mielone – Finezja, Impresja, Rumba, Bezkofeinowa,

  kawy rozpuszczalne – Finezja, Impresja, Rumba i Śniadaniowa.

 • 0 0 votes
  Oceń wpis
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments